MENU
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Міжнародна журналістська спільнота в шоці від українського «Беркуту»

30.01.2014   
Георгій Кобзар

За словами представника Польської асоціації журналістів Павела Боболовича, зараз кореспондент польського телеканалу «Белсат» білорус Сергій Марчик та його колега Юрій Висоцький, яких «Беркут» побив у Черкасах, знаходяться в Києві у лікарні. Їхній стан – важкий. Тому найголовніше для них – це здоров’я.

Асоціація збирається звертатися до українського уряду від усієї журналістської спільноти Польщі з вимогою надати пояснення, припинити подібні дії силових структур та повідомити, які заходи будуть вжиті з цього приводу.

«Журналістська спільнота в шоці. Колегам важко уявити, що правоохоронні органи можуть навмисне бити журналістів, які показують посвідчення. Бачачи, що вони в бронежилетах, спеціально вибирали, куди бити. Таке може бути тільки в разі війни, якщо одна країна воює з іншою, ведуться бойові дії і журналіст випадково опинився в центрі подій, його не помітили. Але так, щоб зумисне завдавати ударів і якнайбільше зашкодити журналістам! Ми будемо на рівні Європейської федерації журналістів вимагати пояснень. Бо виникають сумніви, що такі речі можуть відбуватися в нормальній демократичній державі», – заявив прес-службі Національної спілки журналістів України Павел Боболович.

Кореспондент польського телеканалу «Белсат» Сергій Марчик розповів про обставини свого побиття і затримання:

«Я та мій колега Юрій Висоцький разом робили матеріал про незалежних журналістів, які постраждали від рук правоохоронців в Україні. Ми ввечері разом з колоною Автомайдану поїхали в Черкаси. В цій же колоні їхала Тетяна Чорновол, яка нас найбільше цікавила як особистість для нашого репортажу. Коли ми приїхали, почалося захоплення адміністративної будівлі. З’явився в певний момент «Беркут» і далі був хардкор.

Ми знімали момент, коли одного з беркутівців збив автомобіль. Ми якраз знімали цей момент і робили поруч «стенд-ап». В певний момент беркутівці озлобились в тому числі й на нас, налетіли, почали бити. Мій колега намагався мене якось витягти з-під палиць «Беркута», але почали бити й його. Нас побили, посадили в машину. Розбили техніку і зразу всю техніку забрали.

Мені здається, в певний момент «Беркуту» наказали бити журналістів. Побили не тільки нас, але, здається, і журналістів «5 каналу», «Інтера» та якогось місцевого каналу.

Не можу сказати, скільки точно було затримано. В тому автобусі, де я сидів, було 9 осіб, і поруч ще осіб 9-10. Але коли ми їхали, я бачив два автобуси щільно набиті людьми. В цілому можна сказати, що 30-40 осіб затриманих були в автобусах.

Я бачив своїми очима, як діда років 60-70 «Беркут» розстрілював гумовими кулями просто впритул, десь з метра – по ногах, по обличчю. Я не можу сказати навіть, у якому стані зараз ця людина. Коли я був у лікарні, лікарі говорили, що вже «зашили» 12 осіб, а четверо з них у вкрай важкому стані.

Після певних переговорів і звернень до міліціонерів, нас випустили, оскільки у нас польські журналістські посвідчення. Мене відвезли в лікарню, тому що мені треба було шви накладати на голову. На мені був бронежилет, він мені врятував ребра. Але ноги-руки – всі в страшних синцях. Сильно побитий. На голову наклали 11 швів, але лікарі сказали, що струсу немає і кості цілі.

А колегу відвезли у відділок міліції. Він намагався подати заяву про втрату техніки, а фактично про крадіжку техніки, оскільки у нас її офіційно ніхто не вилучав. Але йому почали погрожувати, почали тиснути на нього. Нарешті він ледве зміг вибратися з цього відділку. Приїхав у лікарню, там йому надали мінімальну медичну допомогу…»

До речі, за останніми даними більше 150 журналістів постраждали з початку протестів в Києві. 42 журналісти були поранені під час висвітлення протестів в середині січня, до цього додаються свідчення про те, що журналістів залякують, їм погрожують і змушують залишити країну.

У відповідь на таку відчайдушну ситуацію Міжнародна федерація журналістів (IFJ) спільно з Європейською федерацією журналістів (EFJ) започатковує Українську кризову кампанію «SOS KIEV», мета якої – закликати український уряд поважати свободу преси і припинити напади на журналістів по всій країні.

 Поділитися