MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Крим: Звільнено Олександра Стешенка

07.08.2019   
ХПГ-інформ
Харків’янина засудили минулого року за обвинуваченням у підпалі будинку проросійського муфтія Еміралі Аблаєва.

Харків’янина Олександра Стешенка, засудженого минулого року в окупованому Криму до двох років позбавлення волі в колонії-поселенні за обвинуваченням у підпалі будинку муфтія Еміралі Аблаєва, звільнили. Про це повідомив голова «Об’єднання родичів політв’язнів Кремля» Ігор Котельянець.

Скріншот відеороліку ИА «Крыминформ»

«Політв’язня зі списку Сенцова Сашка Стешенко звільнили. […] Сашка Стешенка вивозили з Криму на материк. Це політв’язень, якого у 2018 ФСБ ув’язнило в Криму за начебто плани підпалити дім Муфтія для залякування проросійськи налаштованих кримських татар та для нагнітання міжнаціональної ворожнечі. Сашка відпустили по УДО. До останнього здавалося, що окупанти передумають та дадуть задню», – написав І. Котельянець у фейсбуку.

Про справу Олександра Стешенка

24 квітня 2018 року стало відомо, що Олександра Стешенка, затриманого 11 квітня російськими прикордонниками на контрольно-пропускному пункті «Чонгар», після відбуття 12 діб адмінарешту в ІТТ Сімферополя, увезли в невідомому напрямку. Згідно з матеріалами справи, харків’янина покарали за непокору співробітнику поліції, який зробив йому зауваження через паління на території залізничного вокзалу Сімферополя. Адвокат Айдер Азаматов подав до поліції заяву про викрадення Стешенка.

21 травня ФСБ РФ заявила, що «разом з МВС Росії викрила діяльність екстремістської групи, створеної Еролом Велієвим – помічником депутата Верховної Ради України М. Джемілєва за вказівкою лідера забороненого в Росії Меджлісу кримськотатарського народу Р. Чубарова, який перебуває в розшуку, за підтримки СБУ. // Екстремістами планувалося скоєння злочинів за мотивами політичної ворожнечі з метою залякування проросійськи налаштованих кримських татар і нагнітання міжнаціональної напруженості на території Республіки Крим».

Повідомлено, що до складу групи, сформованої в Харкові, крім Велієва, увійшли колишні спортсмени-боксери Стешенко та Третьяков. «Екстремісти» нібито, використовуючи пляшки з запальною сумішшю, у січні 2018 року підпалили будинок муфтія Криму Е. Аблаєва, «який зробив значний внесок у зміцнення національної єдності». За кожну акцію у Криму Стешенку та Третьякову обіцяли виплачувати по 500 доларів США, – мовиться в повідомленні.

«У квітні поточного [2018 – «ПЛ»] року один з учасників екстремістської групи О. Стешенко виявлений при в’їзді на територію Республіки Крим, куди був направлений Е. Велієвим для підготовки та здійснення провокацій», – мовиться у повідомленні. Стосовно Велієва порушена кримінальна справа за ч.ч. 1 і 1.1 ст. 282.1 КК РФ (Створення екстремістської спільноти та вербування осіб до діяльності екстремістської спільноти), стосовно Стешенка і Третьякова – за ч. 2 ст. 282.1 (Участь у екстремістській спільноті). Велієву й Третьякову обвинувачення пред’явлені заочно, обидва оголошені у федеральний розшук.

Муфтій Еміралі Аблаєв (фото: krymr.org)

Ерол Велієв повідомив, що не був знайомий з фігурантом цієї «справи» харків’янином Олександром Стешенком. Велієв заявив, що в нього зі Стешенком спільне тільки те, що обидва вчилися в Харкові.

«До версії ФСБ не маю жодного стосунку. Там мовиться про те, що все це відбувалося в січні 2018 року. Я на території Криму востаннє був у вересні 2017 року», – сказав Велієв. Справу ФСБ він назвав сфабрикованою.

Муфтій Криму Еміралі Аблаєв раніше входив до складу Меджлісу кримськотатарського народу. У 2015 році він був виключений зі складу представницького органу. За словами Мустафи Джемілєва, Аблаєв «став маріонеткою в руках окупаційної влади».

Рефат Чубаров заявив на прес-конференції в Києві 21 травня 2018 року, що Олександра Стешенка катували і змусили дати потрібні ФСБ свідчення.

«Це дані, які нам відомі: з 11 квітня його катували просто нескінченно. Його топили в морі багато разів, щоб просто зламати його. Потім через деякий час, коли він дав ФСБ потрібні свідчення, його змусили зателефонувати близьким людям і відмовитися від тих адвокатів, завдяки яким ми отримали хоч якусь інформацію про те, де і в якій ситуації він перебуває», – розповів Чубаров.

 Поділитися