MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Як отримати статус потерпілого у кримінальному провадженні?

19.11.2019   
ХПГ

Якщо Ви вважаєте себе або свого родича, близьку чи знайому людину жертвою торгівлі людьми, ви можете звернутись до Національної поліції для розслідування цього злочину. Розслідування мають здійснювати:

• слідчі Департаменту боротьби зі злочинами, пов’язаними з торгівлею людьми Національної поліції (м. Київ) або

• слідчі Управління (відділу) боротьби зі злочинами, пов’язаними з торгівлею людьми Головного управління Національної поліції у відповідній області.

У результаті розслідування ті, що вчинили злочин, мають бути притягнуті до кримінальної відповідальності. Після визнання обвинувачених винними, потерпілий від торгівлі людьми зможе отримати відшкодування заподіяної шкоди, вимагати звільнення від кримінальної відповідальності за злочини, вчинені під примусом.

Для того, щоб отримати статус потерпілого у кримінальному провадженні необхідно:

1. Скласти заяву про кримінальне правопорушення

a. Приклад заяви Ви можете завантажити за адресою:

files/docs/1574170198.docx

b. На сайті Національної поліції (www.npu.gov.ua) у правому верхньому куті розміщена карта поліції в областях. На Інтернет-сторінці кожного обласного управління поліції в розділі «Про поліцію» – «Структура» можна знайти назву підрозділу, відповідального за боротьбу зі злочинами, пов’язаними з торгівлею людьми.

c. Після оформлення «шапки» заяви необхідно в тексті викласти всі обставини, за яких Ви (чи інша особа) стали жертвою торгівлі людьми. Детально вкажіть про обставини Вашого виїзду з України, вербування, використання щодо Вас (за наявності) обману, шахрайства, шантажу, погроз або насильства. Опишіть, хто та в який спосіб примушував Вас вчиняти незаконні дії.

2. Подати заяву до поліції

a. Складену Вами заяву необхідно подати до відповідного підрозділу поліції. Для цього роздрукуйте або власноруч напишіть заяву, поставте дату та підпис.

b. Якщо Ви маєте намір подати заяву самостійно, то Вам необхідно це зробити через чергового у відділі поліції, який зобов’язаний прийняти заяву, видати талон-повідомлення про прийняття та реєстрацію заяви.

c. Якщо Ви вирішили подати заяву поштою, то зробіть це рекомендованим відправленням (з повідомленням про вручення та описом вкладення). Не забудьте зберегти другий примірник опису вкладення, чек про відправлення листа, а після надходження на Вашу адресу повідомлення про вручення, також і його.

3. Отримати підтвердження початку розслідування

a. Слідчий повинен не пізніше ніж через 24 години внести викладені Вами відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань та розпочати розслідування. Це означає, що в разі подачі заяви, наприклад, 1 листопада о 11:00, до 2 листопада 11:00 слідчий зобов’язаний внести відомості до Реєстру.

b. Ви повинні переконатись, що слідчий виконав вимоги закону. Для цього зверніться із заявою до слідчого про видачу Вам витягу з Реєстру досудових розслідувань. Приклад заяви Ви можете завантажити за адресою:

files/docs/1574170630.docx

4. Оскаржити бездіяльність поліції

a. Часто поліція не вносить відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань та не розпочинає розслідування злочину. У такому випадку потрібно подати скаргу до слідчого судді в тому районі, де розташоване управління поліції. На Інтернет-сайті судової влади (court.gov.ua/sudova-vlada/sudy) Ви можете знайти відповідний місцевий суд.

b. Приклад скарги Ви можете завантажити за адресою:

files/docs/1574170918.docx

Складіть власну заяву відповідно до зразку.

c. Скаргу необхідно подати не пізніше 10 днів з моменту, коли слідчий мав внести відомості до Реєстру. Наприклад, Ви подали заяву 1 листопада 2019 року. 2 листопада 2019 року слідчий мав внести відомості до Реєстру. Таким чином, Ви маєте подати скаргу до 12 листопада 2019 року включно.

d. Скарга подається безпосередньо до місцевого суду. Один примірник скарги подається до суду, а на іншому працівник канцелярії суду ставить відмітку про прийняття (печатку, дату та підпис). Другий примірник скарги зберігайте – це підтвердження Вашого звернення зі скаргою. Також ви можете направити Вашу скаргу поштою.

e. За Вашою скаргою суд має постановити ухвалу, якою зобов’яже слідчого внести відомості до Реєстру та розпочати розслідування.

5. Отримати статус потерпілого

a. Сама жертва торгівлі людьми має подати заяву. Приклад заяви Ви можете завантажити за адресою:

files/docs/1574171248.docx

b. В заяві необхідно вказати номер кримінального провадження, який Ви дізналися від слідчого.

c. Якщо сам потерпілий не може подати такої заяви, це може зробити близький родич. В заяві необхідно детально зазначити, чому сам потерпілий не може цього зробити (наприклад, через стан здоров’я, відсутність можливості відправляти листи з Росії тощо).

d. У результаті слідчий направить на Вашу адресу повідомлення про визнання Вас потерпілим.

Із будь-яких питань щодо допомоги жертвам торгівлі людьми Ви або Ваші близькі можуть звернутись до Харківської правозахисної групи.

khpg.org, (057) 700-62-81


Дана публікація була профінансована грантом від Бюро з міжнародних питань у сфері боротьби з незаконним обігом наркотиків та правоохоронних питань (INL) Державного департаменту США. Думки, результати та висновки, викладені в цій публікації, є авторськими і не обов’язково відображають позицію Державного департаменту США.

This publication was funded by a grant from the Bureau of International Narcotics and Law Enforcement Affairs (INL) United States Department of State. The opinions, findings and conclusions stated herein are those of the authors and do not necessarily reflect those of the United States Department of State.

 Поділитися