MENU

Подібні статті

Конвенція ООН проти катувань та відповідальність за катування: анонс вебінарів ХПГ 27 і 29 липняЗвернення правозахисних організацій до Спеціального доповідача ООН по боротьбі з катуваннями щодо ганебної відповіді уряду України на доповідь СРТ про результати візиту ad hoc в серпні 2020 рокуЧеркаських поліцейських підозрюють у катуванняхДоповідь Уряду України за наслідками візиту до України Європейського Комітету із запобігання катуванням та нелюдському або такому, що принижує гідність, поводженню чи покаранню (КЗК) 4–13 серпня 2020 року25, 100, 77 – Комітет із запобігання катуванням відвідав три сумнозвісні колоніїСБУ вимагає у шукача притулку відмовитись від своїх свідчень в Європейському суді про його катування в 2016 р. у таємній тюрмі СБУКатування та жорстоке поводження в Україні: основні тенденції (ПРЕС-АНОНС)Аналіз виконання рекомендацій щодо пенітенціарної системи, наданих Україні Європейським комітетом з запобігання катуванням з 1998 рокуКатування заручників у ОРДЛО – ЄС вимагає розслідуваньCOVID-19: Випуск Комітету Ради Європи із запобігання катуванням та поганому поводженню «Виклад принципів відносно поводження з людьми, позбавленими волі»СБУ затримала обміняного з ‘ДНР’ за підозрою в катуваннях«Зразкова» Олексіївська виправна колонія № 25 в оцінці Європейського комітету із запобігання катуваннямКатування онкохворої в колонії – ДБР розпочало розслідуванняЄвген Захаров: Катування – це практика «руского міра», що тягне нас назадКатування та жорстоке поводження в поліції, пенітенціарних установах, в Криму та зоні збройного конфлікту на сході України (Прес-реліз)Катування та жорстоке поводження в поліції, пенітенціарних установах, у Криму та зоні збройного конфлікту на сході України (ПРЕС-АНОНС)Україну можуть позбавити безвізу через катування в СБУ, - Євген ЗахаровЛікуванню онкохворої засудженої - бути! Чергова перемога адвоката ХПГСІЗО замість онкодиспансеру, або Коли відсутність лікування дорівнює катуваннямЗатримання та катування з боку української сторони в зоні збройного конфлікту на Сході

На Донбасі катують з обох боків, — нова доповідь ООН

03.07.2021
Денис Волоха

Depositphotos

За даними ООН, із 4 тисяч випадків катувань у 2014-2021 роках півтори тисячі вчинені урядовими силами, передусім — СБУ.

Управління Верховного комісара ООН з прав людини представило нову доповідь про свавільні затримання, катування та жорстоке поводження на Сході України у 2014-2021 роках.

У доповіді акцентується, що практика катувань та іншого жорстокого поводження в контексті конфлікту на Сході України поширена з обох боків. Раніше про це ж заявляла прокурор Міжнародного кримінального суду, визнаючи свою юрисдикцію в Україні.

ООН наводить 2 показові приклади катівень: донецька тюрма «Ізоляція» та Управління СБУ в Харківській області до 2016-го року.

Попри те, що з 2016-го року катування зменшились, вони все одно вчиняються як бойовиками «ЛДНР», так і урядовими силами. На непідконтрольній території катування здійснюють системно.

Згідно з оцінкою ООН, катувань та жорстокого поводження через війну зазнали приблизно 4 тисячі людей, причому приблизно півтори тисячі з них постраждали від дій урядових сил, найбільше — від СБУ. На початкових етапах конфлікту катування були поширеними в добровольчих батальйонах. Із 2016-го року кількість свавільних затримань з боку урядових сил різко скоротилася.

Катування здійснюють передусім «щоб змусити жертв зізнатися чи надати інформацію, а також для приниження і залякування, вимагання грошей і майна», — ідеться в доповіді ООН.

Голова моніторингової місії ООН з прав людини в Україні Матільда Богнер говорить, що катування майже завжди залишаються безкарними, а в уряду України немає політичної волі для ефективного розслідування злочинів, до яких причетні урядові сили.

«Ми помітили відсутність політичної волі та мотивації для розслідування справ за випадками, імовірно вчиненими Урядовими акторами, — говорить Матільда Богнер. — Кількість жертв становить тисячі, кількість порушників, притягнутих до відповідальності, становить десятки».

Повний текст доповіді доступний українською на сайті ООН.

 Поділитися