MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

На Донбасі катують з обох боків, — нова доповідь ООН

03.07.2021   
Денис Волоха

Depositphotos

За даними ООН, із 4 тисяч випадків катувань у 2014-2021 роках півтори тисячі вчинені урядовими силами, передусім — СБУ.

Управління Верховного комісара ООН з прав людини представило нову доповідь про свавільні затримання, катування та жорстоке поводження на Сході України у 2014-2021 роках.

У доповіді акцентується, що практика катувань та іншого жорстокого поводження в контексті конфлікту на Сході України поширена з обох боків. Раніше про це ж заявляла прокурор Міжнародного кримінального суду, визнаючи свою юрисдикцію в Україні.

ООН наводить 2 показові приклади катівень: донецька тюрма «Ізоляція» та Управління СБУ в Харківській області до 2016-го року.

Попри те, що з 2016-го року катування зменшились, вони все одно вчиняються як бойовиками «ЛДНР», так і урядовими силами. На непідконтрольній території катування здійснюють системно.

Згідно з оцінкою ООН, катувань та жорстокого поводження через війну зазнали приблизно 4 тисячі людей, причому приблизно півтори тисячі з них постраждали від дій урядових сил, найбільше — від СБУ. На початкових етапах конфлікту катування були поширеними в добровольчих батальйонах. Із 2016-го року кількість свавільних затримань з боку урядових сил різко скоротилася.

Катування здійснюють передусім «щоб змусити жертв зізнатися чи надати інформацію, а також для приниження і залякування, вимагання грошей і майна», — ідеться в доповіді ООН.

Голова моніторингової місії ООН з прав людини в Україні Матільда Богнер говорить, що катування майже завжди залишаються безкарними, а в уряду України немає політичної волі для ефективного розслідування злочинів, до яких причетні урядові сили.

«Ми помітили відсутність політичної волі та мотивації для розслідування справ за випадками, імовірно вчиненими Урядовими акторами, — говорить Матільда Богнер. — Кількість жертв становить тисячі, кількість порушників, притягнутих до відповідальності, становить десятки».

Повний текст доповіді доступний українською на сайті ООН.

 Поділитися