Україна на третьому місці за кількістю скарг проти неї до ЄСПЛ
Наприкінці минулого року розгляду Європейського суду з прав людини очікували 70 150 скарг. 70% з них стосувалися чотирьох країн: Російської Федерації, Туреччини, України та Румунії, – йдеться у свіжому щорічному звіті ЄСПЛ.
Проти України у 2021 році було подано 11 372 скарг. Позаминулого року ця цифра була меншою: 10 250. У 2019 році – майже дев’ять тисяч.
Журналісти-розслідувачі вказують, що величезна кількість скарг проти України, поміж інших причин, зумовлена масовим поданням скарг адвокатами окупованих територій та Російської Федерації. Згідно розслідування, деякі юристи подали по півтисячі скарг за неповні два роки. Журналісти «Схем» (спільний проєкт Радіо Свобода і телеканалу «UA:Перший») вважають таку надприродну активність спланованою кампанією проти України та ЄСПЛ.
Втім, не все можна списати на вплив країни-агресора, внутрішні системні проблеми з порушенням прав людини нікуди не поділися. Минулого року Європейський суд виніс рішення в 197 справах, що стосуються України. 107 із них стосувалися права на свободу і особисту недоторканність (стаття 5), 79 – нелюдського або принизливого поводження (порушення статті 3); 76 – права на ефективний засіб юридичного захисту (стаття 13); 59 – надмірної тривалості судового провадження (стаття 6).
У грудні минулого року Рада Європи закликала Україну вирішити проблему з нелюдськими умовами в тюрмах та відсутністю ефективних засобів правового захисту, вказавши на відсутність конкретного прогресу у виконанні кількох груп рішень Європейського суду, включаючи пілотне рішення у справі «Сукачов проти України». Комітет міністрів Ради Європи вирішив відновити розгляд цих груп справ не пізніше вересня 2022 року.
Наприкінці 2020 року Комітет Міністрів Ради Європи розглянув ситуацію з виконанням Україною рішень Європейського суду з прав людини. Йшлося одразу про 55 справ, об’єднаних у кілька груп: група Невмержицького (Заява № 54825/00), група Яковенка (Заява № 15825/06), група Логвіненка (Заява № 13448/07), група Ісаєва (Заява № 28827/02) та група Мельника (Заява № 72286/01). Усі ці справи в основному стосуються неадекватної медичної допомоги, нелюдського та (або) такого, що принижує гідність, поводження у місцях несвободи.