MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Подібні статті

Україна спростила реєстрацію місцепроживання дітей ВПОРада ООН засудила РФ за насильницьке переміщення та депортацію українських дітейРосія вивезла понад 19,5 тисяч українських дітей Уряд РФ координує вивезення українських дітей, — Conflict ObservatoryРосія порушує фундаментальні права українських дітей, — ООН У Києві попрощалися з Ендрю Бегшоу: загиблий волонтер допомагав українцям, бо вважав це ‘моральним вчинком’‘Ласкаво просимо до Російської імперії’: херсонський партизан розповів про тортури в облаштованій окупантами катівні “Прийшла до тями в лікарні” — на дівчину, що врятувалася з маріупольського пекла, напав невідомий«Була людина і раз – розриває людину» – маріупольська випускниця, що пройшла крізь пекло‘Ти спілкуєшся із сусідами ввечері, а на ранок немає навіть їхніх тіл’, — маріуполька, що виїхала з міста у травні

Під обстрілами в Авдіївці досі залишається одна дитина

25.04.2023   
Марина Гарєєва
Правоохоронці обіцяють вивезти родину, щойно встановлять її місцеперебування. Місто Авдіївка перебуває в “червоній зоні”, що передбачає обов’язкову евакуацію дітей.

Ілюстративне зображення. Світлина з сайту armyinform.com.ua [діти евакуація]

Ілюстративне зображення. Світлина з сайту armyinform.com.ua

Голова Авдіївської міської військово-цивільної адміністрації Віталій Барабаш в ефірі “Радіо Свобода” повідомив, що в Авдіївці досі залишається одна дитина. 

Наразі місто Авдіївка належить до “червоної зони”, яка передбачає обов’язкову евакуацію дітей. Оскільки, відповідно до українського законодавства, дітей не можна розлучати з родиною, хоча б один з батьків має супроводжувати дитину під час евакуації.

Голова Авдіївської МВА розповів, що правоохоронці не можуть вивезти дитину з Авдіївки, оскільки не знають, де вона перебуває. Правоохоронці обіцяють евакуювати дитину, щойно її знайдуть.

Віталій Барабаш зауважив, що у випадках десяти інших родин “була така само історія”. Батьки ховали дітей і не хотіли виїздити. Іноді, аби приховати дитину від евакуаційних груп, батьки навіть переїздили на інше місце. Проте правоохоронці відшукали дітей і вивезли родини з дітьми у безпечні місця. 

“Ховають будь-де: у родичів, у знайомих, у не дуже знайомих, аби тільки не поїхати на безпечніші території, не тільки Донецької області, а й узагалі України. [Ховають] у родичів, у дідусів, у бабусь. Видумують будь-що: що дітей вивезли, вони поїхали, [що вони перебувають] у вигаданих родичів, які незрозуміло де живуть, у яких немає телефонів... Шпигунські пристрасті”, — розповів голова Авдіївської міської військово-цивільної адміністрації. 

Мешканці Авдіївки, які хочуть евакуюватися з міста, можуть звернутися до групи “Білий Янгол”, зателефонувавши за номером + 380 66 56 19 102.

Також можна завітати у волонтерський пункт в Авдіївці та звернутися до представників поліції та військової адміністрації. 


Станом на 8 квітня в Авдіївці перебувало четверо дітей. Як розповідали в Нацполіції, “був випадок, коли сім’я підмовила мешканців цілої вулиці надати неправдиву інформацію нібито вони разом з дитиною вже виїхали”. Правоохоронці наголошували, що після віднайдення дитини поліція вмовляє дорослих виїхати та пояснює, що батьків не будуть розлучати з малечею, адже евакуація дітей відбувається тільки разом з рідними або одним з них. Поліцейські роз’яснюють дорослим їхні права та обов’язки, розповідають про механізм обов’язкової евакуації та дають час зібратися. Після цього родину вивозять у безпечне місце та організовують необхідну допомогу. 

Квітень 2023-го. Поліція вмовляє родину з двома дітьми, дворічним Єгором та його сестрою-шестикласницею, евакуюватися з Авдіївки Донецької області. Скриншот з відео Нацполіції.

Квітень 2023-го. Поліція вмовляє родину з двома дітьми, дворічним Єгором та його сестрою-шестикласницею, евакуюватися з Авдіївки Донецької області. Скриншот з відео Нацполіції.

Харківська правозахисна група писала про механізм примусової евакуації дітей із зон активних бойових дій, ухвалений Кабінетом Міністрів України у березні 2023-го. На той час під критерії застосування подібної евакуації підпадало лише місто Бахмут. При цьому у Донецькій ОВА розробили “План дій з організації обов’язкової евакуації сімей з дітьми з територій громад, де тривають активні бойові дії”. Відповідно до нього, примусова евакуація сімей з дітьми могла стосуватися жителів 10 громад Донецької області. Як повідомляли у Донецькій ВЦА журналістам “Слідства-інфо” у березні, “території активних бойових дій Донецької області, щодо яких буде прийматися рішення стосовно обов’язкової евакуації у примусовий спосіб дітей з їхніми батьками, особами, які їх замінюють, або іншими законними представниками, це: Сіверська міська територіальна громада, Бахмутська міська територіальна громада, Соледарська міська територіальна громада, Званівська сільська територіальна громада, Торецька міська територіальна громада, Мар’їнська міська територіальна громада, Авдіївська міська територіальна громада, Очеретинська селищна територіальна громада, Вугледарська міська територіальна громада, Великоновосілківська селищна територіальна громада”. Утім, журналісти не отримали відповіді, як часто буде змінюватися перелік населених пунктів і за якими критеріями посадовці визначатимуть території активних бойових дій.

Обов’язкова евакуація дітей має проводитися за рішенням обласних військових адміністрацій. Рішення ОВА має бути погоджене з органами військового командування та Координаційним штабом з питань проведення обов’язкової евакуації населення. При цьому примусова евакуація повинна здійснюватися у супроводі одного з батьків, особи, яка їх замінює, або іншого законного представника. Як зазначала очільниця Міністерства соцполітики Оксана Жолнович, оскільки, з одного боку, “рішення залишатися на територіях ведення активних бойових дій фактично означає, що життя дитини піддають небезпеці”, а, з іншого боку, “розлучати дитину з батьками — погана історія”, краще евакуювати всіх разом.

При цьому мешканці прифронтових територій подекуди легковажать не лише своїми життями, а й життями власних дітей. У квітні 2023-го Костянтин і Влада Ліберови розповідали історію Давида, 15-річного хлопця, батьки якого відмовляються евакуюватися. Родина Давида підписала документи про відмову від евакуації попри те, що селище, де вони мешкають, постійно обстрілюють, а дитина вже рік не може навчатися й вимушена жити без світла і води. При цьому поліціянти з підрозділу “Білі янголи” не полишають спроб переконати батьків виїхати з небезпечного місця.

Про те, як інші країни рятували дітей під час війн у минулому, випадки евакуації та вивезення дітей за межі країн, можна почитати в матеріалі ХПГ.

 Поділитися