MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Росіяни вивезли 100 українських дітей з Херсонщини до табору в Мордовії

24.07.2023   
Марина Гарєєва
Дітей вивезли з селища Каланчак до міста Саранськ. Тим часом у МВС повідомили, що за фактами скоєння злочинів російськими військовими було розпочато вже 87 тисяч кримінальних проваджень, а Офіс Генпрокурора розпочав розслідувати участь білоруського Червоного Хреста у примусовій депортації українських дітей.

Ілюстративне зображення / ЦНС

Ілюстративне зображення / ЦНС

З Херсонщини до Мордовії 

Представники РФ продовжують вчиняти злочини проти української малечі. За даними Центру національного спротиву, з тимчасово окупованого селища Каланчак, розташованого у Херсонській області, росіяни незаконно вивезли ще сотню українських дітей.

“Росіяни активно проводять політику асиміляції українських дітей на тимчасово окупованих територіях та знищення їхньої самоідентифікації”, — зауважили у ЦНС.

Цього разу українських дітей відправили до Російської Федерації, нібито для того, аби вони взяли участь у культурно-освітніх заходах.

За даними ЦНС, з підконтрольного РФ селища Каланчак дітей вивезли аж до Мордовії, а саме до міста Саранськ. Там їх планують утримувати у дитячому таборі “Лєсная сказка”.

У Центрі національного спротиву припускають, що малечу ідеологічно оброблятимуть: їм доведеться слухати лекції про так звану “СВО”, занурюватися у міти, нібито насправді українці є росіянами, та вивчати спотворену історію, викладену за лекалами російських пропагандистів. “Також перед дітьми будуть виступати російські ‘актори’ й проводити навчання російської літератури”, — кажуть у ЦНС. 

Журналісти The Telegraph підтверджували, що у таборах дітей намагаються перевиховати: українським малюкам розповідають, що вони — росіяни, їх змушують вчити російський гімн й налаштовують проти України. Щобільше, якщо діти чинять опір, їх б’ють, наголошували журналісти. Раніше команда Conflict Observatory писала, що основна мета так званих “оздоровчих” таборів, в яких утримують українських дітей, полягає саме в “політичному перевихованні”. Вивчаючи випадки вивезення українських дітей до підконтрольних РФ установ від лютого 2022-го до січня 2023-го року, дослідники встановили, що спроби перевиховати українських дітей були зафіксовані у 78 % випадків. Тим часом у червні 2023-го року в Україні ухвалили перший вирок за пропагування вступу до російської армії та засудили керівника севастопольського підрозділу “Юнармії” до 10 років позбавлення волі. Детальніше про війну РФ та Білорусі проти української малечі можна почитати у рубриці Права дітей.

На “лікування”

Раніше у ЦНС розповідали про ще один поширений привід для примусової депортації української малечі. За даними ЦНС, станом на квітень 2023-го року йшлося про понад 100 тисяч дітей, яких представники РФ вивезли з окупованого Сходу України на “лікування”

Аби мати підстави для депортації, представники РФ проводять примусові “медогляди” для дітей. Як повідомляли у Центрі національного спротиву, Російська Федерація планувала витратити 1,4 мільярда рублів на так звану програму “медичного огляду”. Подібні огляди відбувалися таким чином: оглянувши малечу, звезені на тимчасово окуповані території України російські лікарі призначали переважній більшості дітей “лікування”. При цьому російське “лікування” мало відбуватися на території РФ, а батьки не могли відмовити окупантам, адже у такому разі росіяни погрожували позбавити їх батьківських прав.  

За даними ЦНС, з початку 2023-го року на окупованих територіях Донецької області подібний огляд пройшли 75 тисяч дітей. Після цього 39 тисяч дітей з окупованої Донеччини були вивезені до Росії. На окупованих територіях Луганщини росіяни “оглянули” 94 тисячі дітей і “виявили патологію” у 66 тисяч дітей, яких незаконно вивезли з України. При цьому були зафіксовані випадки, коли підконтрольні РФ лікарі вимагали у батьків гроші, аби не “виявляти патологію”, розповідали у ЦНС. 

Понад 87 тисяч кримінальних проваджень

Під час зустрічі з Брендою Дж. Голліс, Головною прокуроркою у розслідуванні ситуації в Україні Офісу Прокурора МКС, Міністр внутрішніх справ України Ігор Клименко наголосив, що Україна щодня працює над тим, аби Росія понесла відповідальність за кожний воєнний злочин, скоєний проти українців.

Клименко повідомив, що Національна поліція вже розпочала понад 87 тисяч кримінальних проваджень за фактами скоєння злочинів російськими військовими. Хоча більшість із них були передані до Служби Безпеки України, деякі великі справи, зокрема, звірства, які вчиняли російські військові проти цивільних у Бучі та Ірпені, розслідує українська поліція.

Голова МВС зазначив, що українські правоохоронці фіксують різні злочини Російської Федерації, зокрема й депортацію українських дітей з окупованих територій, обстріл цивільної інфраструктури та знищення екосистеми. Дякуючи представникам Офісу Прокурора Міжнародного кримінального суду за плідну співпрацю, Клименко підкреслив, що Україна і світ “об’єднані спільною метою — досягти правосуддя та притягнути до відповідальності усіх воєнних злочинців”.

Тим часом Офіс Генерального прокурора України розпочав розслідування щодо участі білоруського Червоного Хреста у примусовій депортації українських дітей. Як зауважив Генеральний прокурор Андрій Костін у своєму твітері 23-го липня, такі дії є співучастю у скоєнні міжнародного злочину.

“Ця організація грубо порушує норми Женевських конвенцій, а також Основоположні принципи Руху Червоного Хреста”, — написав Генпрокурор.

Костін також повідомив, що Офіс Генпрокурора розпочав власне розслідування, аби усі причетні до насильницького переміщення та/чи депортації українських дітей понесли відповідальність.

Своєю чергою Уповноважений з прав людини Дмитро Лубінець зауважив, що Міжнародний кримінальний суд (МКС) мав би не зупинятися на ордері Путіну, а висунути звинувачення Росії щодо цивільних заручників. Про це Омбудсман написав 22-го липня на своїй фейсбук-сторінці. “Ми б вважали доцільним, щоб Міжнародний Кримінальний Суд висунув звинувачення російській стороні з приводу цивільних заручників. На прикладі того, що відбулося стосовно депортації українських дітей. Адже є багато доказів і підстав для відповідних справ”, — переконаний Лубінець.


Нагадаємо, що ще у січні 2023-го року під час зустрічі в Анкарі український і російський Уповноважені з прав людини — Тетяна Москалькова та Дмитро Лубінець — вели перемовини про пришвидшення повернення українських військовополонених та звільнення цивільних заручників. Попри це російська сторона досі не надала відповіді щодо понад 1 900 зниклих цивільних, про яких повідомила Україна. При цьому випадки свавільних затримань цивільних, які відбувалися під час російської окупації, підтверджували й в ООН. Зокрема, лише від 24-го лютого 2022-го до 23-го травня 2023-го року Управління Верховного комісара ООН з прав людини задокументувало 864 випадки свавільних затримань цивільних, вчинених представниками РФ. В ООН також підтвердили, що росіяни катували людей і страчували без суду і без слідства (моніторингова місія задокументувала щонайменше 77 випадків свавільних страт).

Детальніше про насильницькі зникнення, які відбувалися на тимчасово окупованих територіях України від початку повномасштабного вторгнення до кінця березня 2023-го року, можна прочитати у нещодавньому матеріалі Харківської правозахисної групи, доступному за посиланням
Матеріал підготовлено за підтримки DIGNITY — Данського інституту проти катувань, у межах проєкту “Здійснення правосуддя за міжнародні злочини в Україні”
 Поділитися