В Україні ухвалили перший вирок за пропагування вступу до російської армії кримським дітям
За публічного обвинувачення Прокуратури Автономної Республіки Крим та міста Севастополя 10 років позбавлення волі заочно отримав керівник севастопольського підрозділу “Юнармії”. За інформацією Центра журналістських розслідувань, ідеться про Коваленка Володимира Владиславовича, уродженця Луганська, 1962-го року народження.
Як повідомляє прокуратура АР Крим та міста Севастополя, засудженого визнано винним у порушенні законів та звичаїв війни (ч. 1 ст. 438 КК України), що полягає у здійсненні пропаганди серед дітей та підлітків на користь добровільного вступу до армії РФ.
“У 2016-му році засуджений [був] призначений ‘керівником регіонального штабу ‘Юнармії’ міста Севастополя’, де забезпечував реалізацію вищевказаної політики окупантів. Він безпосередньо організовував та здійснював пропаганду серед дітей і підлітків на користь добровільного вступу до армії держави-окупанта, що заборонено міжнародним правом”, — написали в офіційному телеграм-каналі Прокуратури АР Крим та міста Севастополя 20-го червня.
Правоохоронці розповіли, що через пропагандистські ЗМІ засуджений поширював підліткам інформацію щодо військово-патріотичного виховання на окупованому півострові.
У прокуратурі наголосили, що “своїми діями ‘керівник штабу’ порушив закони та звичаї війни, оскільки така пропаганда, особливо коли вона спрямована на дітей, є однією із форм забезпечення добровільного вступу в армію ворога, що заборонено статтею 51(1) Конвенції про захист цивільного населення під час війни 1949-го року”.
“Юнармія” і українські діти
Очільник прокуратури автономії Ігор Поночовний нагадав, що дитячо-юнацький військово-патріотичний рух “Юнармія” був створений російським Міністерством оборони та почав діяти на окупованому півострові з 2016-го року. “Метою діяльності цієї організації — є промивання мізків та насаджування російсько-військової пропаганди дітям та підліткам для їх подальшого залучення до армії держави-окупанта”, — наголошував Поночовний. У Криму та Севастополі підконтрольна РФ окупаційна влада створила 874 загони “Юнармії”, до яких росіяни залучили близько 29 тисяч дітей. Регіональні штаби мілітарної організації також з’явилися на підконтрольних РФ територіях Луганської та Донецької областей, а після початку повномасштабного вторгнення відділ “Юнармії” сформували в тимчасово окупованому Маріуполі, Генічеську та Мелітополі, повідомляли у КримSOS. Як відмічали журналісти Крим.Реалії, самі російські військові звітували, що у 2021-му році до “Юнармії” вступили близько чотирьох тисяч кримських дітей. Тоді у пресслужбі Чорноморського флоту Росії хвалилися, що після цього діти “брали участь у героїко-патріотичних та освітніх заходах, особлива увага яких була спрямована на збереження пам’яті про подвиги та бойові традиції старших поколінь, пам’ятних подій та дат в історії Росії, Чорноморського флоту та Південного військового округу”. За словами Олени Романовської, так званої заступниці голови “ради міністрів республіки Крим”, до кінця 2024-го року підконтрольна РФ окупаційна влада планувала залучити 10% учнів кримських шкіл до “Юнармії”. Таким чином росіяни хотіли зазомбувати кожного десятого учня.
Хоча, за офіційною версією, участь в “Юнармії” є добровільною, росіяни пропагують вступ до організації та ідуть на різні хитрощі. У березні 2023-го року речник ОК “Південь” Владислав Назаров писав, що на тимчасово окупованих територіях України представники РФ намагаються вербувати дітей у “юнармійців”, та публікував зразок заяв, які росіяни роздають школярам.
У квітні 2023-го року “Юнармія” потрапила до санкційного списку США “через підтримку зусиль Росії з підриву суверенітету й територіальної цілісності України шляхом мілітаризації та ідеологічної обробки школярів”. Організація, яку часто порівнюють з німецьким “Гітлер’югендом”, також перебуває у санкційних списках України, Канади та Швейцарії.
Перевиховання й незаконний призов
На початку 2023-го року команда Conflict Observatory оприлюднювала звіт, у якому зазначалося, що, з-поміж іншого, так звані “оздоровчі табори”, куди росіяни вивозили українську малечу мали на меті ідеологічне перевиховання. Дослідники Єльської школи гуманітарних досліджень встановили, що спроби перевиховати українських дітей були зафіксовані у 78 % випадків: щонайменше у 32-х закладах. Схвалені Російською Федерацією табори часто рекламувались як “програми інтеграції”, а українським дітям нав’язували російськоцентричне виховання на академічному, культурному, ідеологічному та навіть військовому рівні, адже у низці таборів діти проходили військовий вишкіл. Подібна мілітаризація позначається на свідомості дітей, яка є доволі пластичною, та спонукає вступити до лав армії країни-окупанта.
У січні 2023-го року постійна представниця президента України в Криму Таміла Ташева відмічала, що з 2015-го року окупаційна влада призвала до ЗС РФ близько 39 тисяч мешканців Криму. Крім цього, до так званих кримських “судів”, контрольованих Кремлем, надійшла щонайменше 421 кримінальна справа за статтею 328 КК РФ щодо осіб, які ухиляються від призову на військову службу. 112 справ (фактично чверть) — після 24-го лютого 2022-го року.
При цьому відкрита, прихована й насильницька мобілізація, до якої вдається РФ на тимчасово окупованих територіях України, порушує міжнародне гуманітарне право, зокрема статтю 51 IV Женевської конвенції. Відповідно до неї, державі-окупанту заборонено примушувати цивільне населення окупованої території служити в збройних (або допоміжних) силах держави-окупанта. Будь-який тиск або пропаганда на користь добровільного вступу до армії також заборонені. Таким чином призов жителів ТОТ до лав загарбницької армії є воєнним злочином.
Нагадаємо, що, згідно з травневим звітом ОБСЄ, Російська Федерація порушує права українських дітей, яких було незаконно депортовано чи переміщено. Експерти ОБСЄ зафіксували численні та повторювані порушення інтересів та прав дітей (права на ідентичність, сімʼю (та возз’єднання з сім’єю), освіту, доступ до інформації, відпочинок, дозвілля, свободу думки, совісті та релігії, права на свободу і недоторканність тощо). У квітні 2023-го року Парламентська асамблея Ради Європи визнала, що примусова депортація та насильницьке переміщення українських дітей є елементом злочину геноциду. Як було зазначено у резолюції Парламентської асамблеї, до злочину проти українських дітей причетний не лише Президент РФ Путін, а і самопроголошений Президент Білорусі Лукашенко. У ПАРЄ наголошували, що Росія навмисно створює нестерпні умови, не лишає людям вибору, спонукає виїхати до Росії, на підконтрольні Росії території України чи до Білорусі. Громадяни України зазнають “фільтрації”, тортур та жорстокого поводження. Українських дітей передають у прийомні родини, поміщають до дитбудинків, русифікують… РФ також почала переслідувати дітей й порушувати проти них кримінальні провадження. Нещодавно Харківська правозахисна група писала про українських підлітків з Бердянська, яким загрожує до 20 років позбавлення волі через звинувачення у диверсії. Як зазначали у ПАРЄ, дії РФ свідчать “про намір знищити як Україну і українську ідентичність, так і культурні й мовні особливості її народу”, а організованість і злагодженість дій окупаційних сил РФ вказують на невипадковість скоєних злочинів. Під час конференції ОБСЄ, що відбувалася у квітні 2023-го, представник ХПГ, правник Владислав Должко відмічав, що зібрані Харківською правозахисною групою дані щодо примусової депортації українських дітей дають підстави кваліфікувати такі дії як геноцид.
Детальніше про злочини Російської Федерації проти українських дітей можна почитати в рубриці Права дітей.