MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Росія мобілізувала до 60 тисяч чоловіків на тимчасово окупованих територіях України

01.08.2023   
Марина Гарєєва
За даними ГУР, представники РФ обманювали людей, влаштовували полювання на вулицях окупованих міст і селищ і забирали студентів просто з занять. У СБУ також повідомляли, як окупанти влаштували витік газу, аби змусити чоловіків вийти з будинку, а у ЦНС говорили, що повістки вручали навіть у чергах за питною водою.

Ілюстративне зображення.

Ілюстративне зображення.

Після повномасштабного вторгнення на окупованих Росією територіях України представники РФ могли примусово мобілізувати від 55 до 60 тисяч чоловіків.

Такі дані озвучив представник Головного управління розвідки Міністерства оборони України Андрій Черняк у коментарі для програми “Донбас Реалії” в етері Радіо Свобода.

Як зауважив Андрій Черняк, представники РФ обманювали людей та влаштовували полювання на вулицях окупованих міст:

“Це насильницька мобілізація: окупанти ловили людей на вулиці, вони приходили на ті нечисельні підприємства, які ще працювали, і примусово забирали людей ― переодягали та відправляли на фронт. Обіцяли, що ви будете на другій, на третій лінії, а насправді люди потрапляли на передову”, — розповідав представник воєнної розвідки України.

За даними ГУР МО, країна-терорист зганяє до окупаційного війська й студентів з окупованих українських територій. Про це свідчили і самі потерпілі, і радіоперехоплення:

“Людина зранку пішла на заняття — і через два дні вона вже воює, вона вже потрапляє в полон”, — казав Черняк.

Читайте також: Росія вивозить старшокласників з окупованої Луганщини до військової академії в Костромі

За даними журналістів “Донбас Реалії”, на окупованій Донеччині та Луганщині росіяни незаконно мобілізували майже чотири тисячі студентів. Як відмічала аналітикиня фонду “Повернись живим” Марія Кучеренко, на підконтрольних РФ територіях України відбувається незаконна мобілізація неповнолітніх, унаслідок якої формуються цілі групи дітей-солдатів.

Від насильницької мобілізації потерпають викладачі, шахтарі й навіть пенсіонери. Журналісти посилаються на лист, підписаний понад сотнею жінок, які просять повернути з російської армії своїх чоловіків: усім з чоловіків більше 50-ти років. Окрім цього, через примусову мобілізацію лікарів, у медзакладах бракує фахівців, тож людей фактично немає кому лікувати й рятувати.

“Власне кажучи, Росія не вважає мешканців Донеччини та Луганщини за людей, тому окупантам абсолютно все одно, закони не діють. Єдина реальна можливість [врятуватися й вижити] — одразу, за першої ж можливості, здатися у полон”, — радить Андрій Черняк.

Повістки у чергах за водою та викурювання людей з будинків: як відбувається примусова мобілізація на тимчасово окупованих РФ територіях України

Як повідомляли в Генштабі 30-го липня, у тимчасово окупованому Старобільську Луганської області російські військові примусово перемістили лікарів з медичних закладів до військових шпиталів, де вони лікуватимуть поранених окупантів. “У місті Старобільськ російські окупанти примусово перемістили частину цивільного медичного персоналу з місцевих медичних закладів до так званих військових шпиталів для надання медичної допомоги пораненим російським військовим. Унаслідок цього місцеві жителі похилого віку скаржаться на відсутність можливості отримати хоч якесь лікування”, — йшлося у фейсбук-дописі від 30-го липня. Харківська правозахисна група також писала про випадки, коли російські військові облаштовували свої шпиталі на території оздоровчих таборів і дитячих інтернатів.

За даними очільника Луганської ОВА Артема Лисогора, у населених пунктах Старобільського району Луганської області російські окупанти видають повістки усім чоловікам призовного віку. Зокрема, у Верхній Покровці повістки отримали майже всі чоловіки віком від 18 до 60 років. При цьому росіяни не зважали на стан здоров’я незаконно мобілізованих людей. Як зазначав Лисогор у своєму телеграм-каналі, окупанти видали повістки, нібито лише для проходження медогляду, проте зауважили, що “за бажанням” призовників можуть направити на фронт. “Але чи запитуватимуть про те бажання?” — писав очільник Луганської ОВА 28-го липня.

Також з тимчасово окупованих територій Луганської області надходила інформація, що місцевим колаборантам, які погодилися працювати в нелегітимних “силових органах”, підконтрольних РФ, почали видавати повістки. “Це, за задумом росіян, найпростіший спосіб звільнити місця під своїх людей, які приїздять на окуповану Луганщину”, — писав Артем Лисогор 26-го липня у своєму телеграм-каналі. За даними Лисогора, нові “правоохоронці” прибувають з різних регіонів РФ і часто обіймають керівні посади на тимчасово окупованих територіях України.

Аби примусово мобілізувати місцеве населення, представники РФ фактично влаштовують полювання на людей і загрожують життю мирних мешканців. Як повідомляли в СБУ 22-го липня, на окупованих територіях Луганщини представники РФ влаштували витік газу, аби змусити чоловіків вийти з багатоповерхівки. Про цей випадок есбівці довідалися від військовополоненого, якого представники країни-терориста спочатку примусово мобілізували, а потім відправили воювати під Сєвєродонецьк, де він і здався у полон. “В одному з багатоквартирних будинків влаштували витік газу. Жінок та дітей [розмістили] окремо, а потім чоловіків забрали до автобусів”, — розповідав він. Чоловік також відмічав, що його мобілізували попри наявні проблеми зі здоров’ям, і підтверджував, що ця практика розповсюджена на підконтрольних РФ територіях України.

У грудні 2022-го року Центр національного спротиву повідомляв про не менш вигадливі випадки, коли представники РФ роздавали повістки у пунктах видачі води. Зокрема, так відбувалося в окупованій Макіївці Донецької області. Через те, що у Макіївці була відсутня централізована подача води, люди були змушені годинами стояти у чергах і чекати на воду в пляшках. Як писали у ЦНС, “задля отримання води [було] необхідно пред’явити паспорт з пропискою або свідоцтво про народження (якщо отримувач дитина)”. При цьому у чоловіків перевіряли “наявність відмітки про ставання на облік у військкоматі”. “Також [були] зафіксовані випадки, коли чоловіки отримували повістки в черзі за водою. Тобто ворог використовує кризу в регіоні як метод виявлення чоловіків для поповнення свого війська”, — наголошували у Центрі національного спротиву. 


Раніше Харківська правозахисна група писала про випадки, коли на тимчасово окупованих територіях Херсонщини росіяни вимагали гроші за відстрочку від мобілізації. Інформація про вимагання коштів за “уникнення мобілізації” надходила і з тимчасово окупованих територій Луганської області. Як повідомляли в Луганській ОДА у листопаді 2022-го, вимаганням займалися підконтрольні РФ силовики. “У багатьох населених пунктах фіксуються випадки вимагання коштів за можливість уникнення мобілізації. Так, у Старобільському районі представники місцевих так званих ‘силових структур’ пропонують уникнути ‘мобілізації’ за грошову винагороду сумою до 15 тисяч доларів”, — повідомляли на фейсбук-сторінці Луганської ОДА 16-го листопада.

Наразі відомо, що понад 40% військовополонених в Україні становлять жителі ТОТ Донецької та Луганської областей. ХПГ писала про насильницьку мобілізацію й спецтабори для чоловіків призовного віку, виправні колонії та інші утиски мирного населення на підконтрольних РФ територіях України, у тому числі й незаконний призов до лав російської армії в окупованому Криму.

Нагадаємо, що відкрита, прихована й насильницька мобілізація, до якої вдається РФ на тимчасово окупованих територіях України, порушує міжнародне гуманітарне право, зокрема статтю 51 IV Женевської конвенції. Відповідно до неї, державі-окупанту заборонено примушувати цивільне населення окупованої території служити в збройних (або допоміжних) силах держави-окупанта. Будь-який тиск або пропаганда на користь добровільного вступу до армії також заборонені. Таким чином призов жителів ТОТ до лав загарбницької армії є воєнним злочином. Окрім цього, у 2023-му році в Україні ухвалили перший вирок за пропагування вступу до російської армії дітям у тимчасово окупованому Криму. 

Глобальною правозахисною ініціативою “Трибунал для Путіна” (T4P) станом на 1 серпня було зафіксовано понад 47 тисяч злочинів, імовірно скоєних представниками РФ в Україні. Це неостаточні цифри: реальна кількість деяких видів злочинів майже напевно суттєво вища за те, що можливо зафіксувати.

Матеріал підготовлено за підтримки DIGNITY — Данського інституту проти катувань, у межах проєкту “Здійснення правосуддя за міжнародні злочини в Україні”
 Поділитися