MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

В Україні створять змішані медичні комісії, до яких увійдуть лікарі з нейтральних країн

23.08.2023   
Марина Гарєєва
Вони можуть допомогти повертати важкохворих і важкопоранених військовополонених додому чи госпіталізувати їх у нейтральних країнах. Детальніше про те, як працюватимуть такі медкомісії та через що проходять бранці РФ, розбиралися у статті.

Повернення полонених, 3 квітня 2023 року. Фото: Координаційний штаб з питань поводження з військовополоненими

Повернення полонених, 3 квітня 2023 року. Фото: Координаційний штаб з питань поводження з військовополоненими

В Україні створять змішані медичні комісії (ЗМК), які допомагатимуть повертати важкохворих і важкопоранених військовополонених додому або перевозити їх до нейтральних країн. 

Про комісії розповів керівник Робочої групи Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими Андрій Юсов під час брифінгу у Military Media Center.

“Україна оголошує про створення змішаних медичних комісій. Це допоможе звільняти українських полонених і також допоможе ворогу повертати своїх полонених. Це третій випадок у світовій історії, коли буде впроваджуватися така ініціатива”, — цитує Юсова Суспільне.

Як розповів представник Координаційного штабу, “алгоритм роботи таких структур чітко прописаний у Женевських конвенціях”, а Україна виступає з такою ініціативою, “щоб пришвидшити й збільшити можливості, в тому числі й міжнародних організацій, захищати права військовополонених”.

“Змішана медична комісія складається з трьох осіб: два лікарі — це представники нейтральних країн, що працюють за поданням Міжнародного Комітету Червоного хреста (МКЧХ), і один — лікар-представник країни, котра утримує військовополоненого. Очільник комісії обирається з-поміж лікарів з нейтральних країн”, — пояснив Юсов. При цьому кожен лікар ЗМК матиме заступника, аби комісія могла працювати, навіть якщо лікар захворіє або з інших причин не зможе виконувати покладені на нього функції. Таким чином комісія складатиметься з шести лікарів.

У Женевських конвенціях 1949 року доволі детально окреслені принципи роботи змішаних медичних комісій. Стисло наведемо основні з них. “Обидва нейтральні члени комісії призначаються Міжнародним комітетом Червоного Хреста за угодою з державою-покровителькою на прохання держави, що тримає в полоні. Кандидатури нейтральних членів комісії повинні бути схвалені відповідними сторонами конфлікту, які повідомляють про свою згоду Міжнародному комітетові Червоного Хреста й державі-покровительці <...>. Якщо з будь-якої причини Міжнародний комітет Червоного Хреста не може домовитися про призначення нейтральних членів комісії, то їх призначає держава-покровителька. Настільки, наскільки можливо, один з нейтральних членів комісії повинен бути хірургом, а інший — терапевтом”. При цьому нейтральні члени комісії повинні бути повністю незалежні від сторін конфлікту, у той час як останні повинні надавати їм усі можливості для виконання їхніх обов’язків. До цього відповідні норми Женевських конвенцій застосовували лише двічі: змішані медичні комісії працювали під час війни у В’єтнамі та Ірано-Іракської війни. 

Керівник Робочої групи Координаційного штабу також пригадав слова Шойгу, котрий обіцяв забирати своїх військовополонених, і закликав представників РФ виявляти таку турботу не на словах, а насправді.

Андрій Юсов нагадав, що Україна й раніше швидко повертала важкохворих і важкопоранених російських військовополонених, і зауважив, що Україна розраховує, що подібну ініціативу підтримає і держава-агресор.

Своєю чергою представник Координаційного штабу Юрій Таранюк детально окреслив принципи формування та роботи ЗМК. 

“Комісія буде визначати стан і діагноз полоненого, також може рекомендувати репатріювати полоненого або відправити на лікування до нейтральної країни, якщо РФ буде згодна. Також репатріація можлива тільки за згоди полоненого”, — підкреслив Таранюк. Він також зауважив, що до створення ЗМК відповідальність за встановлення діагнозів військовополонених, а також за їхню репатріацію, несуть національні медичні комісії.

“Україна повністю виконувала й виконує свої зобов’язання, — зауважив Таранюк. — Так, наприклад, 24 березня 2023 року ми в односторонньому порядку репатріювали п’ять важкопоранених полонених, які підпадали під діагнози Женевських конвенцій”. Представник штабу також відмітив, що у відповідь Росія також передала п’ять полонених, проте “вони були повністю здорові, що ставить під сумніви роботу медичних комісій Росії”.

Юрій Таранюк також нагадав, що країна-агресор передала Україні 12 тіл українських військовополонених, які до того значилися у МКЧХ як поранені, що потребують лікування. “При цьому жодних повідомлень з боку Росії про погіршення стану їхнього здоров’я не надходило. Це знову ж таки ставить під сумнів якість роботи чи навіть наявність там медичних комісій”, — наголосив Таранюк.

Раніше Представник Уповноваженого з прав людини Олександр Кононенко наголошував, що хоча Російська Федерація повертає тіла загиблих (зокрема й тіла українських оборонців, які загинули в російському полоні), росіяни роблять це “через тривалий час, аби причину смерті було важче встановити”. Нагадаємо також, що, усупереч нормам міжнародного права (відповідно до яких смерть і важкі поранення військовополонених передусім має розслідувати країна, що утримує їх у полоні), РФ продовжує перешкоджати розслідуванню загибелі військовополонених, які перебували в Оленівці, та не надає гарантій безпечного доступу до колонії. Детальніше про це можна прочитати у статті ХПГ, доступній за посиланням.

Представник Координаційного штабу також розповів, що зараз українська сторона погоджує лікарів-членів ЗМК, визначених МКЧХ, після чого цей склад має погодити РФ.

Таранюк нагадав, що в результаті перемовин з російського полону вдалося повернути майже 2 600 військовополонених і цивільних заручників. “Але надалі повернення поранених має відбуватися не на умовах перемовин [і] обмінів, а за допомогою змішаних медичних комісій”, — зазначив він.

Ув’язнені Росією цивільні становлять окрему проблему. Лише за перші 15 місяців повномасштабного вторгнення, з 24 лютого 2022-го до 23 травня 2023-го, Управління Верховного комісара ООН з прав людини (УВКПЛ) задокументувало 864 випадки свавільних затримань цивільних, вчинених представниками РФ. Моніторингова комісія ООН встановила, що на окупованих РФ територіях України росіяни вчиняли свавільні затримання, катували та страчували людей без суду і без слідства.

Уповноважений з прав людини також прокоментував створення змішаних медичних комісій і окреслив їхні основні завдання.

Передусім ЗМК дозволять перевірити всіх тяжкохворих та тяжкопоранених російських військовополонених, яких надалі буде репатрійовано або госпіталізовано у нейтральній країні. 

Крім того, змішані медичні комісії спонукатимуть РФ до створення аналогічних змішаних медкомісій, що дозволить визначати стан здоров’я українських військовополонених, встановлювати їхню кількість й ухвалювати рішення про репатріацію та госпіталізацію.

“Для нас дотримання цієї норми Женевських конвенцій є принциповим. І з перших днів перемовин з російською стороною я наголошую, що ми робимо всі можливі кроки, аби повернути тяжкопоранених і тяжкохворих українців. Зокрема я особисто передав список з іменами таких наших громадян уповноваженій з прав людини у РФ у Туреччині у січні. Окрім цього, нещодавно я поінформував її про те, що Україна створює змішану медичну комісію”, — зауважив Омбудсман і наголосив, що Україна відстоює права людей незалежно від їхнього громадянства.

РФ і українські бранці 

Як зазначав директор Харківської правозахисної групи Євген Захаров, з початком повномасштабного вторгнення катування росіянами як українських військовополонених, так і цивільних ув’язнених стало масовим явищем на тимчасово окупованих територіях. При цьому насильницькі зникнення з приховуванням місцеперебування людини, так само як і незаконне тримання під вартою без рішення суду, є грубими порушеннями прав людини та можуть бути попередньо кваліфіковані як злочин проти людяності, наголошував Євген Захаров. Задокументовані ХПГ випадки: кількість насильницьких зникнень, характер їхнього планування та ідентичність сценаріїв можуть свідчити про широкомасштабність злочинів проти людяності, вчинених представниками РФ на території України. Як відмічав адвокат Харківської правозахисної групи Геннадій Токарев, “якщо йдеться про катування в масштабі окупованих регіонів, якщо ми кажемо про відповідальність військових і політичних керівників держави <…> — це вже предмет для судових інстанцій міжнародного рівня”. 

Раніше Mobile Justice Team (група міжнародних слідчих, що разом з Офісом Генпрокурора України займаються злочинами, ймовірно скоєними представниками РФ в Україні) встановила, що Російська Федерація планувала та фінансувала мережу катівень на Херсонщині, яка налічувала щонайменше 20 катівень. “Численні катівні, фінансовані російською державою, не випадкові, а радше є частиною ретельно продуманого та профінансованого плану, який має на меті знищення української національної та культурної ідентичності”, — казав Вейн Джордаш, керівник Mobile Justice Team.

У Координаційному штабі з питань поводження з військовополоненими також повідомляли про встановлені факти катувань, тортур і неналежного поводження з полоненими військовослужбовцями, яких утримує РФ. При цьому наявні дані вказували на те, що це не випадкові дії, а системне явище. Представниця ООН в Україні також повідомляла, що понад 90% звільнених з полону військових і цивільних заручників, з якими вдалося поспілкуватися, пережили ті чи інші види тортур. Як наголошував Секретар Координаційного штабу, бригадний генерал Дмитро Усов, Україна має “достатньо доказів того, що Росія порушує норми міжнародного гуманітарного права”. Звільнені українські військові неодноразово заявляли про те, що в російському полоні їх катували. Звільнені у жовтні 2022-го року військовослужбовиці також розповідали про психологічний тиск і фізичне приниження. 


У базі, зібраній глобальною правозахисною ініціативою “Трибунал для Путіна” (Т4Р), наразі зафіксовано понад 48 з половиною тисяч злочинів, які могли скоїти представники РФ в Україні. База даних T4P — один із найбільших масивів даних про війну в Україні, де зафіксовані події ймовірних воєнних злочинів, які вдалося встановити. При цьому реальна кількість деяких видів злочинів майже напевно суттєво вища за те, що можливо зафіксувати. 

Матеріал підготовлено за підтримки DIGNITY — Данського інституту проти катувань, у межах проєкту “Здійснення правосуддя за міжнародні злочини в Україні”
 Поділитися