MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

‘У змішаному форматі’: росіяни готуються до псевдовиборів на тимчасово окупованих територіях

25.08.2023   
Марина Гарєєва
Що робитиме окупаційна влада, аби сфальсифікувати явку, чому на тимчасово окуповані території вже звозять росіян і як місцевих жителів силують отримати російські паспорти, — розповідаємо у статті.

Серпень 2023-го. Тимчасово окупована Херсонщина. Бігборд, що рекламує псевдовибори. Фото з телеграм-каналу (рос.) “Избирательная комиссия Херсонской области”. Як 19 серпня повідомляли російські окупанти у цьому телеграм-каналі, “в регіоні вже розміщено понад 40 банерів”, а також “кілька тисяч плакатів і листівок”.

Серпень 2023-го. Тимчасово окупована Херсонщина. Бігборд, що рекламує псевдовибори. Фото з телеграм-каналу (рос.) “Избирательная комиссия Херсонской области”. Як 19 серпня повідомляли російські окупанти у цьому телеграм-каналі, “в регіоні вже розміщено понад 40 банерів”, а також “кілька тисяч плакатів і листівок”.

Ситуація на ТОТ Запорізької області 

“Змішані вибори” і російські паспорти 

На тимчасово окупованих територіях Запорізької області росіяни починають готуватися до так званих “виборів”, запланованих на вересень цього року, й посилюють тиск на місцевих мешканців, вимагаючи отримати російські паспорти.

Про це 25 серпня повідомили в Генеральному штабі Збройних сил України.

За даними Генштабу, в одному з тимчасово окупованих населених пунктів Запорізької області підконтрольна РФ окупаційна влада врахувала попередній негативний досвід організації псевдореферендуму і готується проводити незаконні вибори у так званому “змішаному форматі”. Такий формат передбачає “показове голосування на дільницях та обхід квартир і будинків”.

“Обхід будинків передбачається розпочати завчасно. Починаючи з 30 серпня цього року представники окупаційної влади почнуть обхід квартир для збору голосів”, — розповіли на офіційній фейсбук-сторінці Генштабу.

У Генштабі звернули увагу на те, що на окупованих частинах Запорізької області з’являються люди, яких привозять з території РФ і розселяють у полишених будинках місцевих жителів.

“Даний факт пов’язаний із підготовкою фальсифікації голосування та створення потрібної картинки для російських медіа”, — відзначили у Генштабі.

Детальніше про призначені на 10 вересня “вибори” на тимчасово окупованих територіях України та “виборчі дільниці” в Севастополі, читайте за посиланнями.

У Генштабі також зауважили, що підконтрольна Кремлю окупаційна влада висуває нову вимогу. Відтепер оплата комунальних послуг, інтернету чи мобільного зв’язку неможлива без російського паспорта.

Щобільше, аби посилити тиск на місцевих мешканців, на окупованих територіях Запорізької області з’являється все більше військовослужбовців РФ чеченської національності. Вони поводяться вкрай агресивно та жорстко реагують на порушення комендантської години, наголосили в Генштабі.


За повідомленням Генштабу, у тимчасово окупованих Новій Каховці, Великих Копанях, Скадовську та Голій Пристані на Херсонщині представники РФ примушують місцевих жителів отримувати російські паспорти. Тим, хто їх не отримає до 1 вересня, погрожують конфіскацією майна. Як повідомляли у Центрі національного спротиву, на тимчасово окупованих територіях Донеччини окупанти погрожують відібрати агропродукцію тих підприємств, де працюють робітники без російських паспортів. Зокрема, це стосується трактористів: вони повинні мати “посвідчення російського зразка”, яке неможливо отримати без російського паспорта. Якщо цього не буде зроблено, люди можуть лишитися без роботи. Харківська правозахисна група писала, що на окупованих територіях Запорізької області росіяни не видають ліки (зокрема інсулін), якщо в людини немає російського громадянства, погрожують катуваннями та позбавляють людей необхідних для життя послуг, погрожують не видати документи про освіту і таке інше. Окупаційна влада Херсонщини погрожувала вивозити у невідомому напрямку людей, які відмовляються отримувати громадянство Росії, відмовлялася видавати їм медичні препарати та гуманітарну допомогу, а також погрожувала батькам, які не віддають дітей до російських шкіл. Своєю чергою у серпневій доповіді Єльського університету, присвяченій примусовій паспортизації українців на окупованих РФ територіях, наводився той факт, що на окупованих частинах Запорізької та Херсонської областей особливу увагу приділяли тому, що російське громадянство мають отримати люди з інвалідністю.

Ілюстративне зображення. Так звана “мобільна бригада” приходить до людей додому й видає російські паспорти на окупованій Мелітопольщині. Світлина: скрин з відео окупаційного телеграм-каналу, оприлюднена Центром журналістських розслідувань.

Ілюстративне зображення. Так звана “мобільна бригада” приходить до людей додому й видає російські паспорти на окупованій Мелітопольщині. Світлина: скрин з відео окупаційного телеграм-каналу, оприлюднена Центром журналістських розслідувань.

Підготовка до псевдовиборів на тимчасово окупованих територіях

“Мобільні виборці” та ефесбівські перевірки

Як повідомив Генштаб ЗСУ на офіційній фейсбук-сторінці, на території тимчасово окупованої Херсонщини російські військовослужбовці активно готуються до псевдовиборів і формують так звані “виборчі комісії”. При цьому співробітники ФСБ перевіряють кандидатів до складу “виборчих комісій” та продовжують тиснути на місцеве населення, змушуючи прийти на незаконні “вибори”.

За даними Генштабу, 22 серпня до тимчасово окупованого Скадовська Херсонської області російські окупанти завезли з Росії велику кількість поліграфічної продукції пропагандистського змісту, а також бюлетені для псевдовиборів, запланованих на 10 вересня цього року. 

“Російські окупанти і представники так званих окупаційних адміністрацій поширюють інформацію серед місцевого населення про те, що нібито ‘на найвищому рівні між Україною, західними партнерами та РФ досягнуті домовленості про залишення тимчасово окупованих територій у Херсонській області під російською окупацією’”, — йдеться у повідомленні Генштабу від 25 серпня. “Ось такою брехнею окупанти намагаються змусити українців на окупованих територіях прийти на так звані ‘вибори’”, — наголосили у Генштабі.

На початку серпня у ЦНС попереджали, що на тимчасово окупованих територіях Херсонщини підконтрольна Кремлю окупаційна влада сформувала фейковий орган без повноважень  місцеву “громадську палату”. За даними Центру, фейковий орган повинен створювати ілюзію громадянського суспільства у Росії. Задля цього так звана “палата” видає “посвідчення громадського діяча” й оцінює “законодавчі ініціативи”. При цьому керівний склад палати призначає Володимир Путін. “‘Сертифіковані’ громадські діячі на виборах виконують бутафорну роль спостерігача. Саме тому у Кремлі згадали про регіональні осередки ‘палати’ на ТОТ, адже триває підготовка до псевдовиборів у вересні”,  відмічали у ЦНС. За даними Центру, херсонський осередок очолив місцевий колаборант Ігор Качур, а перше засідання провів росіянин Ігор Чугаєв (заступник очільника окупаційної влади Херсонщини Володимира Сальдо).

25 серпня у Центрі національного спротиву вчергове розповіли про підготовку окупаційної влади до незаконних виборів. У ЦНС зауважили, що, як і у випадку з незаконним “референдумом”, місцеве населення ігнорує підготовку до псевдовиборів. “Відтак ворог вимушений проводити ‘вибори’ у три дні, аби приховати відсутність явки на дільниці”, — попередили у ЦНС. Там також підтвердили інформацію про те, що росіяни готуються до “виборів” за місцем проживання, розуміючи, що на сфальсифіковані “вибори” ніхто не прийде.

У Центрі нацспротиву детально розповіли про чергове нововведення росіян. Підконтрольна Кремлю окупаційна влада оголосила про функцію “мобільний виборець”, яка нібито дозволяє кожному мешканцю окупованих територій подати заявку на голосування за місцем проживання.

Аби збільшити явку, окупанти вже почали автоматично додавати усіх мешканців окупованих сіл до системи. Таким чином росіяни не зважають на те, чи самі люди подавали заявку на голосування, чи ні, і вже фальсифікують цифри, наголосили у ЦНС.

Пропагандистський телеграм-канал (рос.) “Избирательная комиссия Херсонской области” підтвердив і інформацію Генштабу, і дані ЦНС. Так, у телеграм-дописі від 19 серпня зазначено, що “для зручності виборців на території регіону функціонує система ‘Мобільний виборець’ для тих, хто хоче проголосувати за місцем фактичного проживання, а не за місцем реєстрації”, а “в регіоні вже розміщено понад 40 банерів”, а також “кілька тисяч плакатів і листівок”.

Щобільше, вже 25 серпня у тому ж таки телеграм-каналі пропагандисти повідомили, що мешканці окупованих частин Херсонщини зможуть голосувати навіть за українським паспортом чи водійським посвідченням, і підтвердили можливість скористатися системою “Мобільний виборець”.

Окрім цього, після провалу з незаконним референдумом, який проігнорували мешканці тимчасово окупованих територій, окупаційна влада намагається залучити якомога більше громадян Росії до псевдовиборів. “Для цього на тимчасово окуповані території прибувають політтехнологи, спостерігачі, організатори масовки та пропагандисти”, — розповідають у ЦНС. За даними Центру, контроль за постановчим “виборчим процесом” будуть здійснювати представники російської ЦВК з Російської Федерації.

“Росіяни вже висунули вимоги, аби всі працівники бюджетних підприємств ходили голосувати під розпис гуртом у визначений для підприємства день, — наголосили у ЦНС. — При цьому знімати процес будуть завчасно розставлені пропагандисти”.

Таким чином Кремль вбачає основне завдання в тому, аби хоча б на камеру сфальшувати хоч якусь явку, переконані у Центрі. Проте якщо це не вдасться, росіяни можуть “розігрувати сценарій ‘референдуму’”, а відсутність людей на дільницях будуть пояснювати тим, що “багато хто голосував за місцем проживання чи голосував в інший день”, попередили у ЦНС.


Нагадаємо, що ще у червні поточного року у Європейській комісії заявляли, що намір ЦВК Росії провести псевдовибори на захоплених територіях України порушує норми міжнародного права. Зокрема, про це йшлося в заяві офіційного представника Європейської комісії Пітера Стано, оприлюдненій 17 червня. Стано наголошував, що такі дії є нічим іншим, як “ще однією марною спробою Росії легітимізувати її незаконний військовий контроль та спробу анексії Донецької, Луганської, Запорізької та Херсонської областей України, а також автономної республіки Крим та міста Севастополя”. Європейська комісія також зазначала, що подібне рішення РФ грубо порушує як Статут ООН, так і незалежність, суверенітет і територіальну цілісність України, а Росія не має жодних законних підстав для таких дій на території суверенної держави.

Своєю чергою Головне управління розвідки Міністерства оборони України закликало мешканців тимчасово окупованих територій фіксувати й відправляти інформацію щодо псевдовиборів, а саме повідомляти про

  • колаборантів серед мешканців ТОТ та їхніх кураторів з РФ (можна повідомляти особисту інформацію, адреси, номери авто, телефону тощо);
  • так званих “депутатів” і представників окупаційних адміністрацій;
  • свідчення фальсифікацій і нелегітимності проведення псевдовиборів.

Цю інформацію можна надсилати через офіційний бот, доступний за посиланням

Як відмічали у відомстві 18 серпня, ці дані сприятимуть наближенню поразки Росії у війні з Україною.

Матеріал підготовлено за підтримки DIGNITY — Данського інституту проти катувань, у межах проєкту “Здійснення правосуддя за міжнародні злочини в Україні”
 Поділитися