MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

У Куп’янську росіяни поцілили ракетою по волонтерській евакуаційній автівці

20.09.2023   
Ірина Скачко
Вчора під час евакуації цивільних з-під Куп’янська загинули вісім осіб. Двоє з них — харківські волонтери Сергій Шалигін та Вадим Забара.

Сергій Шалигін та Вадим Забара. Фото: фейсбук-сторінка ГО П’ятихатки-БАМ

Сергій Шалигін та Вадим Забара. Фото: фейсбук-сторінка ГО "П’ятихатки-БАМ"

19 вересня о 13:00 російські військові ударили гібридною ракетою “Грім-Е1”. За інформацією правоохоронців, її було створеною на базі радянської ракети Х-38. Її максимальна дальність ураження становить до 120 км. Як повідомляє Медіапорт із посиланням на ГО “П’ятихатки-БАМ”, в одній із постраждалих машин перебували двоє волонтерів громадської організації та четверо мирних мешканців: “На своєму мікроавтобусі Volkswagen 19 вересня волонтери евакуйовували двох жінок з Ківшарівки Куп’янської громади, дорогою підібрали двох чоловіків-попутників. Усі загинули”. Тіла ще двох чоловіків виявили згодом. Рятівники діставали загиблих з річки та зі знищених автівок.

“Ми втратили двох чоловіків, відважних чоловіків. Вони були вже на зворотному шляху. Коли вони забрали цивільних людей, один з екіпажів цього фонду потрапив під обстріл. Вибуховою хвилею від великої російської бомби уражено автомобіль, і люди зазнали просто критичних поранень і загинули на місці. Евакуація відбувалася з населеного пункту Ківшарівка, з лівого берега Осколу. Евакуація була скоординована. Ми знали про дії благодійного фонду. Вони все робили згідно з правилами безпеки”, — розповів голова правління Благодійної організації “Координаційний гуманітарний центр” Євген Коляда.

Розстріляна волонтерська автівка. Куп’янський район Харківська область, 19 вересня 2023 року. Фото: Харківська обласна прокуратура

Розстріляна волонтерська автівка. Куп’янський район Харківська область, 19 вересня 2023 року. Фото: Харківська обласна прокуратура

Сергій Шалигін був волонтером з 2014 року. Він стояв у витоків організації “П’ятихатки-БАМ”. Вадим Забара служив у ЗСУ, але після поранення був комісований та став допомагати людям. Це був його перший виїзд на евакуацію.

ГО “П’ятихатки-БАМ” від початку великої війни надає допомогу харків’янам та мешканцям деокупованих територій на Харківщині. “Коли російська армія наступала на Харків, волонтери під обстрілами допомагали жителям П’ятихаток. Зі звільненням околиць Харкова та населених пунктів області возять гуманітарну допомогу людям та годують тварин у прикордонних та прифронтових селах і містах, а також спільно з іншими громадськими організаціями евакуюють людей з-під обстрілів”, — розповідають журналісти видання “Медіапорт”.

Нагадаємо, 9 серпня у Куп’янському районі Харківської області оголосили обов’язкову евакуацію. Вже 14 серпня під час вивезення цивільних із прифронтових районів Харківщини під обстріл росіян потрапили волонтери. Тоді, на щастя, ніхто не постраждав.

“Лівий берег від річки Оскіл потерпає від атак країни-терориста, яка завдає хаотичних ударів по цивільному населенню щодня. Вчора для всієї нашої волонтерської спільноти був трагічний день”, — сказав Євген Коляда. На Харківщині активно займаються евакуацією близько 13 благодійних організацій, пояснив він. Волонтери постійно проходять навчання з тактичної медицини, з мінної безпеки. Це професійно злагоджені механізми і команди, які ефективно працюють в регіоні і рятують життя людей. Лише з Куп'янського району від початку обов'язкової евакуації волонтери вивезли понад 960 осіб, серед них — 205 дітей. Незважаючи на обстріли, евакуація триває.

Волонтери — українські й іноземні — нерідко ризикують своїм життям. Ось лише деякі випадки, коли військові РФ, нехтуючи міжнародним гуманітарним правом, стріляли по людях, які намагалися доправити допомогу цивільним або евакуювати їх із зони бойових дій у більш безпечні райони.

Так 10 вересня на Донеччині під російський обстріл потрапила машина волонтерів гуманітарної організації Road to Relief: загинули двоє з них. Обстріл стався, коли волонтери прямували зі Слов’янська в бік Бахмута. “За Часовим Яром їхню машину обстріляли росіяни. “Від прямого удару автомобіль перекинувся та загорівся, — йдеться в повідомленні. — У машині перебували німецький медичний волонтер Рубен Мавік, шведський волонтер Йохан Матіас Тир, канадський волонтер Ентоні ‘Тонко’ Ігнат та іспанська волонтерка і директорка Road to Relief Емма Ігуаль”. Рубен і Йохан отримали важкі поранення й опіки, Емма Ігуаль та Ентоні Ігнат загинули.

Іспанська волонтерка і директорка гуманітарної організації Road to Relief Емма Ігуаль, фото: інстаграм-сторінка Road to Relief

Іспанська волонтерка і директорка гуманітарної організації Road to Relief Емма Ігуаль, фото: інстаграм-сторінка Road to Relief

30 червня поблизу Макіївки мінно-вибухової травми зазнав харківський волонтер. Його автомобіль обстріляли росіяни.

17 червня росіяни поцілили протитанковою керованою ракетою “Корнет” по машині, в якій перебували золочівські волонтери Світлана Клименко та Юрій Головін. Вони везли продукти до села Гур’їв Козачок.

8 червня російські військовослужбовці обстріляли Корабельну площу у Херсоні, де збиралися евакуйовані люди й рятувальники, медики й волонтери.

7 червня 2023-го. Херсон, площа Корабел. Фото: Суспільне Херсон.

7 червня 2023-го. Херсон, площа Корабел. Фото: Суспільне Херсон.

13 квітня у Дворічанській громаді Куп’янського району під російський обстріл потрапила евакуаційна група організації EVENTROOM. Тяжких поранень тоді зазнав волонтер Євген Санін. Він помер 12 травня. Євген займався евакуацією від початку вторгнення і був одним із тих, хто допомагав українцям тікати від окупантів через Печенізьку дамбу.

16 березня на трасі Костянтинівка — Часів Яр під ворожий обстріл потрапили волонтери польської ініціативи Nehemiasz, що везли гуманітарну допомогу. 27 березня у лікарні помер від отриманих тоді поранень польський волонтер Марек.

Марек, загиблий польський волонтер. Фото: фейсбук-сторінка inicjatywa.nehemiasz

Марек, загиблий польський волонтер. Фото: фейсбук-сторінка inicjatywa.nehemiasz
2 лютого у Бахмуті загинув відомий американський волонтер Піт Рід, що надавав допомогу цивільному населенню міста.

Напади на об’єкти гуманітарної допомоги, евакуаційні колони, перешкоджання доставленню гуманітарних вантажів та евакуації цивільних порушують міжнародне гуманітарне право та основоположні права і свободи людини. Минулого року ініціатива T4P провела дослідження, в якому дійшла висновку: військові рф систематично перешкоджають спробам України централізовано евакуювати людей та спробам цивільних самостійно евакуюватись із небезпечних районів та районів зі скрутною гуманітарною ситуацією. “Систематичність таких дій на окупованих та прифронтових територіях може вказувати на загальний наказ керівництва їх вчиняти. Такі дії порушують не лише міжнародне гуманітарне право, а й основоположні права та свободи людини, загострюють і без того скрутну гуманітарну ситуацію, значно збільшують загрози життю та здоров’ю цивільних”, — йдеться в дослідженні.

Згідно з інформацією управління Верховного комісара ООН з прав людини, загальна кількість жертв серед мирного населення від початку великої війни до 10 вересня 2023 року становить 27 149 людей — 9 614 загиблих і 17 535 поранених.

 Поділитися