MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

‘Нашим дітям потрібна справедливість’, — Олена Зеленська

21.09.2023   
Марина Гарєєва
Перша леді закликала ООН допомогти повернути викрадених дітей до України. “Ми закликаємо весь демократичний світ забезпечити для воєнних злочинців покарання”, — сказала Зеленська і наголосила, що йдеться не про випадковий злочин, а про “свідому політику нападників”.

1 вересня 2023 року. До України вдалося повернути 11 дітей, яких незаконно утримували на тимчасово окупованих територіях Херсонщини. Тоді вдалося повернути шістьох малюків, позбавлених батьківського піклування, та п’ятьох дітей, на яких чекали родини. Фото: Херсонська ОВА.

1 вересня 2023 року. До України вдалося повернути 11 дітей, яких незаконно утримували на тимчасово окупованих територіях Херсонщини. Тоді вдалося повернути шістьох малюків, позбавлених батьківського піклування, та п’ятьох дітей, на яких чекали родини. Фото: Херсонська ОВА.

Перша леді Олена Зеленська звернулася до Генерального секретаря ООН Антоніу Гутерреша та до усієї Організації і закликала ООН допомогти повернути дітей, яких Росія незаконно вивезла з окупованих територій України.

Про це повідомив кореспондент Укрінформу, який перебуває у Нью-Йорку.

За даними журналістів, дружина Президента України звернулася до ООН під час заходу “Боротьба за майбутнє: українські діти у війні”. У заході також узяли участь Генпрокурор України Андрій Костін, Уповноважений ВР з прав людини Дмитро Лубінець, а також дипломати й політики з багатьох країн світу. 

Перша леді наголосила, що Україна вже втратила 504 дитини, а ще сотні дітей “отримали травми, які вони пронесуть через усе життя”.

Читайте також: Львівські реабілітологи вилікували дворічну дитину з Маріуполя, яка втратила навички ходьби після пережитого стресу

Олена Зеленська також нагадала, що понад 19 з половиною тисяч дітей були депортовані або примусово вивезені Російською Федерацією. Перша леді підкреслила, що “це тільки ті випадки, про які нам достеменно відомо, тому що здається, що таких дітей можуть бути сотні тисяч”.

Наразі Україні вдалося повернути лише 386 викрадених дітей, і всі вони розповідають про одне й те саме, зауважила перша леді.

“Їм казали, що вони не потрібні батькам. Що вони нікому не потрібні. Що вони не потрібні своїй країні. Що їх ніхто не шукає… Викраденим дітям розповідали, що вони більше не діти України, а діти Росії, що України ніколи не існувало і не існуватиме, що це — частина Росії. Що вони мають любити Росію, а не свою Батьківщину”, — розповіла Зеленська і наголосила, що таким чином РФ намагається змінити національну ідентичність українських дітей та зламати малечу.

Перша леді також нагадала, що Офіс Генерального прокурора зафіксував 231 факт сексуального насильства, вчиненого російськими військовими щодо цивільних, з них 13 постраждалих (12 дівчат і один хлопчик) були дітьми. На момент скоєння злочину найменшій дитині було лише чотири роки.

Після деокупації територій на Сході та Півдні України прослідковувалася чітка модель: усюди, де перебували російські військові, були зафіксовані випадки сексуального насильства. Це може виступати черговим доказом того, що військові ЗС РФ використовували сексуальне насильство як зброю для знищення української нації, та свідчити про злочин геноциду.

Щобільше, російські війська зруйнували майже чотири тисячі (3 700) шкіл, тож половина дітей змушена вчитися дистанційно. Через агресивну війну Росії третина дітей втратили чи полишили свої домівки й стали вимушеними переселенцями всередині України або за її межами. Як писала Харківська правозахисна група, на початку широкомасштабного вторгнення росіяни руйнували по дві харківські школи щодня

“Користуючись нагодою, я звертаюся до Генерального секретаря ООН і всієї Організації: допоможіть нам врятувати українських дітей. Я від імені всіх дітей України прошу вас докласти особистих зусиль для того, щоб вони більше не страждали, щоб зупинився цей страшний лічильник”, — сказала Зеленська.

Читайте також: Росіяни вивезли 100 українських дітей з Херсонщини до табору в Мордовії

Перша леді також закликала допомогти отримати дані про дітей, викрадених Росією, зупинити їхню асиміляцію і паспортизацію, а також вивезти дітей з окупованих територій України через безпечні спеціальні коридори.

“Нашим дітям потрібна справедливість, бо все, що відбувається, — це не випадковий злочин окремого злочинця. Це свідома політика нападників, і ми закликаємо весь демократичний світ забезпечити для воєнних злочинців покарання”, — наголосила перша леді.

Аби обговорити механізми повернення українських дітей, примусово депортованих Росією, на полях Генасамблеї ООН зібралися провідні світові експерти, а постійні представництва Німеччини й Канади при ООН і Фундація “Відкрите суспільство” організували захід “Депортовані українські діти: Шлях додому та до справедливості”. Про це повідомив Генеральний прокурор України Андрій Костін у своєму твітері. 

Фото оприлюднене Андрієм Костіним у твітері.

Фото оприлюднене Андрієм Костіним у твітері.

Генпрокурор нагадав, що “незалежна міжнародна комісія ООН з розслідування порушень в Україні чітко зазначила, що переміщення українських дітей не можна пояснити турботою про здоров’я чи безпеку”. Крім цього, в комісії ООН підкреслювали, “що це відбувається без згоди їхніх батьків або інших опікунів, як того вимагає закон”. 

“Ми вважаємо такі дії порушенням Конвенції ООН про права дитини, а також Четвертої Женевської конвенції 1949 року та Додаткового протоколу I до неї. Вони також можуть бути прирівняні до злочину геноциду, відповідно до Конвенції про запобігання злочину геноциду та покарання за нього, яка прямо забороняє примусову передачу дітей з однієї групи до іншої”, — наголосив Генпрокурор.

Андрій Костін відмітив, що депортація десятків тисяч українських дітей є навмисною стратегією РФ, за яку повинні понести відповідальність керманичі Кремля. 

“Ми працюємо над розробкою міжнародного механізму, який дозволить зупинити депортації, визнати всі рішення про усиновлення чи зміну громадянства неправомірними та гарантувати повернення всіх українських дітей”, — зауважив Генпрокурор.

Загальний контекст

У квітні 2023-го Парламентська асамблея Ради Європи визнала, що примусова депортація та насильницьке переміщення українських дітей є елементом злочину геноциду. Як було зазначено у резолюції Парламентської асамблеї, до злочину проти українських дітей причетний не лише Президент РФ Путін, а і самопроголошений Президент Білорусі Лукашенко. До депортації українських дітей може бути причетна дружина голови МНС Росії Олена Мільська, а також білоруський Червоний Хрест і його очільник Дмитро Шевцов.

Щобільше, РФ переслідує дітей й порушує проти них кримінальні провадження, а російські військові допитують і викрадають дітей, аби отримати інформацію про (чи від) їхніх батьків і шантажувати рідних. Як зазначали у ПАРЄ, дії РФ свідчать “про намір знищити як Україну і українську ідентичність, так і культурні й мовні особливості її народу”, а організованість і злагодженість дій окупаційних сил РФ вказують на невипадковість скоєних злочинів. Під час конференції ОБСЄ у квітні 2023-го правник Владислав Должко відмічав, що зібрані Харківською правозахисною групою дані щодо примусової депортації українських дітей дають підстави кваліфікувати такі дії РФ як геноцид.

Окрім того, лише з 24 лютого 2022-го до 23 травня 2023-го Управління Верховного комісара ООН з прав людини задокументувало 864 випадки свавільних затримань цивільних, вчинених російськими військовослужбовцями. З-поміж них експерти задокументували сім випадків викрадення хлопців віком від 14 до 17 років і засвідчили випадки катування неповнолітніх. У грудні 2022-го у звільненому Херсоні виявили окрему камеру, де російські військові утримували і катували дітей. Дітей катували і на Харківщині: одного хлопця утримували в катівні упродовж 90 днів. За цей час росіяни інсценували страти (виводили хлопця “на розстріл” і стріляли над головою) та вдавалися до тортур (різали ножем, а також “нагрівали метал і випалювали частини тіла”). У червні 2023-го росіяни звинуватили в “диверсії” і вбили двох українських підлітків в окупованому Бердянську. Як зазначав Уповноважений з прав людини Дмитро Лубінець, подібне убивство може розцінюватись як позасудова страта. 

Детальніше про злочини РФ та Білорусі, вчинені проти української малечі, можна почитати у нашій рубриці Права дітей.

Матеріал підготовлено за підтримки DIGNITY — Данського інституту проти катувань, у межах проєкту “Здійснення правосуддя за міжнародні злочини в Україні”
 Поділитися