MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Судитимуть генерал-майора РФ, який наказав взяти у полон військових і мирних мешканців Гостомеля

10.11.2023   
Марина Гарєєва
Людей утримували у підвалі аеропорту “Антонов”. Полонені спали на вогкому бетоні й отримували одну ложку каші та 150 мілілітрів води на добу.

Світлина оприлюднена Офісом Генпрокурора.

Світлина оприлюднена Офісом Генпрокурора.

Українські прокурори скерували до суду черговий обвинувальний акт стосовно військового російських збройних сил.

Цього разу ідеться про командира 45-ї окремої бригади спеціального призначення Повітряно-десантних військ РФ. Генерал-майора підозрюють у порушенні законів та звичаїв війни (частина перша статті 438 КК України).

Досудове розслідування та оперативний супровід здійснювала Служба безпеки України. 

З 24 лютого до 7 березня 2022 року військовослужбовці російських збройних сил захопили аеропорт “Антонов”, розташований у Гостомелі на Київщині. Слідчі встановили, що у той час російські військові виконували вказівки обвинуваченого, який наказав взяти у полон 28 воїнів ЗСУ та не менше 30 місцевих жителів.

Незаконно затримавши людей, російські військові примусово завели полонених до підвального приміщення, що розташовувалося на території аеропорту. Упродовж тривалого часу полонених утримували без жодних умов: у приміщенні була холодно і вогко, не було світла і вентиляції. Незаконно затримані люди не мали належних умов для сну й не могли справити фізіологічні потреби. Бранці російських солдатів були “змушені спати на холодному вологому бетоні”, зазначають в Офісі Генпрокурора.

Крім цього, представники РФ не надавали полоненим медичної допомоги, не видавали ліки і фактично не годували людей. Російські військові видавали приблизно одну ложку каші та 150 мілілітрів води одній людині на добу.

Нагадаємо, що, згідно з Женевською конвенцією, ненадання медичної допомоги українським громадянам, яких РФ безпідставно утримує у в’язницях і катівнях, прирівнюється до катувань і порушує невіднятне право — на життя.

Щобільше, за вказівкою обвинуваченого, російські військові примусово залучали полонених до виконання фізичних робіт: змушували копати траншеї для ворожої армії та завантажувати тіла мертвих росіян.

Загальний контекст

Це не поодинокий випадок, коли представники РФ змушують людей голодувати. Звільнені полонені неодноразово повідомляли про подібні практики. Про це говорили й українські військовослужбовці, звільнені минулого грудня, які також розповідали журналістам The Washington Post, що в полоні їх катували. Українських захисників і захисниць настільки погано годували в російському полоні, що вже звільнені люди не могли перетравити звичайну кількість їжі. Коли захисники і захисниці опинилися під опікою українських лікарів, ті видавали не більше 300 мілілітрів курячого супу (а це десь 20 столових ложок) одній людині, більше її організм просто не сприймав.

Українські правоохоронці та міжнародні правники, які підготували подання до Міжнародного кримінального суду, також наголошували, що Російська Федерація намагалася створити в України масовий голод і використати його як зброю.

Щодо обвинувальних актів, які стосуються вищого командування російських збройних сил: раніше Бет Ван Шаак, пані посол Сполучених Штатів з глобального кримінального правосуддя, підкреслювала, що судове переслідування найвищих ланок командування цілком відповідає нормам міжнародного права. Як зазначала представниця Держдепартаменту, дуже важко уявити, як систематичні воєнні злочини могли відбуватися без участі найвищого керівництва.

Нагадаємо, що у серпні цього року українські правоохоронці оголосили підозру старшому навіднику 1-ї самохідної артилерійської батареї у складі 76-ї десантно-штурмової дивізії РФ. Слідчі встановили, що під час окупації Бучі російський навідник наказав ідентифікувати всіх одягнених в чорний одяг людей як ворогів. Цей наказ порушував принцип розрізнення, адже мирні люди могли мати атрибути чорного кольору. Як наголошували в Офісі Генпрокурора, “така ‘ідентифікація ворога’ могла спричинити випадкові втрати життя серед цивільного населення та поранення цивільних осіб”. Зрештою так і сталося: виконуючи злочинний наказ, російські військові відкрили вогонь з автоматичної вогнепальної зброї по охоронцю супермаркету, який був одягнений у службовий одяг чорного кольору з відповідною позначкою “Охорона NOVUS”. “У результаті таких дій російських військових чоловік отримав поранення, від якого помер”, — сповіщали правоохоронці.

Матеріал підготовлено за підтримки DIGNITY — Данського інституту проти катувань, у межах проєкту “Здійснення правосуддя за міжнародні злочини в Україні”
 Поділитися