MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Студенти, які потрапили до російського полону, зможуть отримувати соціальну стипендію з 2024 року

30.11.2023   
Марина Гарєєва
Що зміниться з нового року і чому РФ намагається призупинити обміни полоненими зараз — у статті ХПГ.

Ілюстративне зображення / Shuttestock

Ілюстративне зображення / Shuttestock

Соціальна стипендія для полонених студентів та їхніх дітей

З 1 січня 2024 року студенти закладів фахової передвищої та вищої освіти, які були в російському полоні, були ув’язнені або були в будь-який інший спосіб позбавлені свободи через збройну агресію РФ проти України, зможуть отримувати соціальну стипендію. На соціальну стипендію також зможуть претендувати їхні діти. 

Про відповідну постанову повідомили в Мінсоцполітики.

“Особи, які були позбавлені особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України, зможуть отримати таку стипендію на підставі виписки з відповідного Єдиного реєстру осіб (Єдиний реєстр осіб, стосовно яких встановлено факт позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України).

Їхні діти [зможуть отримати соціальну стипендію] — надавши таку виписку або копію рішення (протоколу) про встановлення факту позбавлення особи особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України”, — пояснили у міністерстві. 

Спрощення для дітей УБД і самих УБД

Спрощення обіцяють і для дітей, батьки яких є учасниками бойових дій та ще не встигли отримати посвідчення УБД. Аби отримати соціальну стипендію, дітям УБД достатньо буде надати довідку, що хтось із батьків брав участь у бойових діях. Так само можуть вчинити й самі учасники бойових дій, аби отримати соціальну стипендію.

Читайте також: Отримати статус учасника бойових дій стане простіше

Соцдопомога без паперових документів

У Мінсоцполітики також заявили, що оптимізували процедуру отримання соціальної допомоги для

  • людей з інвалідністю з дитинства,
  • дітей з інвалідністю, 
  • людей, які не мають права на пенсію,
  • людей з інвалідністю.

Оскільки “під час дії воєнного стану в Україні почастішали випадки втрати паперових документів, які необхідні для призначення державної соціальної допомоги”, у Мінсоцполітики запропонували таке рішення.

Якщо людина, яка належить до однієї з перелічених вище категорій, втратить паперові документи, необхідні для призначення державної соцдопомоги, орган соцзахисту використає скановану копію виписки з акту огляду медико-соціальною експертною комісією (МСЕК) або медичного висновку про дитину з інвалідністю.

Бранці РФ

За інформацією Об’єднаного центру з координації пошуку та звільнення незаконно позбавлених волі, від початку повномасштабного вторгнення Російської Федерації з російського полону вдалося повернути понад 2 598 українців. При цьому ідеться як про військовополонених, так і про цивільних українців і українок, яких представники РФ взяли у полон, зазначало Управління стратегічних комунікацій ЗСУ 28 листопада у своєму телеграм-каналі.

Наразі Росія утримує в полоні понад чотири тисячі українців. Як раніше наголошували в Мінреінтеграції, ця цифра включає лише тих полонених, особи яких вдалося встановити. Станом на 17 листопада 2023 року офіційна кількість полонених становила 4337 людей: понад три з половиною тисячі військових (3574) і понад сім сотень цивільних (763).

При цьому справжня кількість полонених може бути значно вищою, наголошують в Управлінні стратегічних комунікацій. За даними Мінреінтеграції, “наразі в розшуку як зниклі безвісти перебувають 11 тисяч українських цивільних і 15 тисяч українських військовослужбовців”. 

У жовтні 2023-го близько 28 тисяч громадян України вважалися зниклими безвісти за особливих обставин, говорив заступник Міністра внутрішніх справ України Леонід Тимченко під час зустріч з представниками Міжнародної комісії з питань зниклих безвісти.

Харківська правозахисна група докладно писала, як представники РФ ставляться до полонених українців і українок у нещодавньому матеріалі

Призупинення обмінів 

Як зазначав представник Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими Петро Яценко в етері Радіо Свобода, Росія призупинила обмін військовополоненими з Україною. На користь своїх слів Петро Яценко навів цифри, що свідчать про призупинення обмінів. Якщо на початку року Україна повертала від 100 до 300 українських захисників щомісяця, то в серпні 2023-го був останній обмін, коли до України повернули 22 оборонці.

Представник Координаційного штабу наголошував, що подібне призупинення означає лише одне: ані Україна, ані РФ не можуть повернути полонених додому. Російська влада не опікується долями власних військових, “не хоче їх бачити вдома, не хоче їх обмінювати”, відзначав представник Координаційного штабу та висловлював сподівання, що ситуації зарадить міжнародний тиск. 

“Перемовини та робота над обмінами — це прерогатива української сторони. Міжнародні організації нам допомагають, але це переважно <...> наша робота. Тому що, згідно з міжнародним законодавством, гуманітарним правом, обміни військовополоненими можливі тільки після завершення бойових дій. Україна не збирається чекати, склавши руки, поки завершиться війна. Нам потрібні наші хлопці, наші дівчата, наші оборонці зараз. Тому ми проводили ці перемовини та обміни раніше, ніж війна завершиться”, — пояснював представник Координаційного штабу.

Яценко також наголошував, що Україна завжди готова обміняти всіх російських військовополонених, яких утримують в Україні, на всіх українців, яких у полоні утримує Росія.

Ще раніше Яценко зазначав, що Росія призупинила обміни військовополоненими, аби демотивувати українське суспільство та створити враження, нібито українська влада не намагається залагодити це питання. “Намагаються переконати, що, мовляв, нічого не відбувається, дивіться! Але насправді робота іде, <...> ми постійно працюємо для того, щоб організувати наступні обміни”, — казав Яценко в інтерв’ю “Суспільному”.

При цьому, за словами представника Координаційного штабу, Україна готова до діалогу та висуває пропозиції російській стороні. Петро Яценко згадав Координаційний штаб, який було створено разом із Міжнародним комітетом Червоного Хреста, а також змішані медкомісії, передбачені Третьою Женевською конвенцією. У таку комісію входять два представники нейтральної країни та один представник країни, котра утримує військовополонених, тобто України. “Аналогічну комісію має сформувати російська сторона для того, щоб ці комісії, відвідуючи місця утримання, могли виявляти військовополонених, які потребують меддопомоги і які мають бути репатрійовані”, — пояснював він.

Більше про змішані медкомісії, які можуть пришвидшити повернення українців додому, можна прочитати у статті ХПГ за посиланням.

Петро Яценко також зазначав, що Україна направила відкритий лист від імені секретаря Координаційного штабу генерала Дмитра Усова.

“Ми наголошуємо на тому, що Росія повинна так само виконувати свої міжнародні угоди й домовленості <...> Вони постійно на дипломатичному рівні — в ООН, наприклад — стверджують, що вони всього дотримуються. Ми показуємо, що де-факто ні, нічого не відбувається”, — казав представник Координаційного штабу журналістам.

Матеріал підготовлено за підтримки DIGNITY — Данського інституту проти катувань, у межах проєкту “Здійснення правосуддя за міжнародні злочини в Україні”
 Поділитися