MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Окупанти шукають проукраїнськи налаштованих людей під виглядом комунальників

04.12.2023   
Марина Гарєєва
Що відбувається на тимчасово окупованих частинах Запорізької та Херсонської областей України — у статті ХПГ.

Ілюстративне зображення. Панорама міста Енергодар, травень 2022-го.

Ілюстративне зображення. Панорама міста Енергодар, травень 2022-го.

Посилення фільтраційних заходів на ТОТ Запорізької області

Представники РФ посилюють фільтраційні заходи на тимчасово окупованих територіях Запорізької області України та намагаються виявити проукраїнськи налаштованих людей. Для цього російські окупаційні сили спонукають жителів захоплених територій писати доноси.

Про це під час брифінгу повідомив начальник Запорізької ОВА Юрій Малашко, писав “Укрінформ” 1 грудня цього року.

“Щодо ситуації на тимчасово окупованій території. Ворог посилює фільтраційні заходи в Мелітопольському, Бердянському, Пологівському і Василівському районах. Намагається знайти проукраїнськи налаштованих громадян, які допомагають Силам оборони України”, — розповів Малашко. Він також уточнив, що представники РФ “вдаються до хитрощів” і проводять відповідні пошуки під виглядом комунальників.

Окрім цього, представники РФ створили спеціальний чат, у якому просять місцевих писати доноси про “диверсантів”, “шпигунів” і власників зброї.

Заселення в домівки мешканців Енергодара 

Очільник Запорізької ОВА також зауважив, що в окупованому Енергодарі “прибулих на ротацію військових РФ почали заселяти в домівки людей, які виїхали”.

Як наприкінці листопада 2023-го зазначали у Центрі національного спротиву, більшість мешканців Енергодара не підтримали російську окупацію та полишили місто. Через це в Енергодарі більшість квартир порожні та, на думку окупантів, “підлягають націоналізації”. “Такі квартири росіяни обліковують і передають у користування колаборантам, військовим та їхнім родинам”, — розповідали у ЦНС. У Центрі нацспротиву також зазначали, що станом на кінець листопада в Енергодарі “тривало розселення нової партії окупантів, які займали квартири українців”. У ЦНС наголошували, що в Росії не існує такого поняття як “приватна власність”, а отже, про культуру поваги до власності інших людей не йдеться. Раніше Харківська правозахисна група писала, що російські військові відкривають вогонь по мешканцях Херсонщини, якщо ті боронять власне майно.

Щобільше, як повідомляв міський голова Енергодара Дмитро Орлов, вже понад півтори тисячі мирних мешканців Енергодара пройшли через російські катівні та зазнали тортур. При цьому точну чисельність постраждалих від катувань неможливо встановити, адже частина людей не може покинути Енергодар, а отже, не може свідчити. За даними міського голови, наразі десь близько 100 осіб постійно утримують у російських катівнях. Детальніше про катування та нелюдське поводження як організовану частину державної політики РФ можна почитати у статті ХПГ.

Мережа інформаторів і депортації проукраїнськи налаштованих громадян

У листопаді цього року команда ЦНС також повідомляла, що нелегітимні “адміністрації” тимчасово окупованих частин Херсонської та Запорізької областей України створили цілу мережу завербованих інформаторів. За інформацією українського підпілля, колаборанти, які складалися переважно з безробітних, повідомляли окупаційним силам про місцевих мешканців з проукраїнськими поглядами та колишніх учасників АТО чи/та ООС. Окрім цього, представників РФ цікавила інформація про “мешканців ТОТ, родичі та друзі яких зараз воюють в Силах Оборони України”, попереджали у ЦНС.

Читайте також: Росіяни створили ‘федеральні комісаріати’ на окупованих територіях Херсонської та Запорізької областей

Щобільше, Росія продовжує депортувати населення окупованих територій України, які перебувають під контролем російських Збройних сил. Як сповістили у Центрі нацспротиву 4 грудня, лише упродовж місяця представники РФ депортували щонайменше сотню українців з тимчасово окупованих територій Херсонщини. Хоча українців вивозять з власної землі нібито в рамках “евакуації”, списки людей, які підлягають такій “евакуації”, “складаються з мешканців ТОТ, яких росіяни підозрюють у нелояльності”, наголошували у ЦНС.

Цивільні лікарні для російських військових 

Окрім цього, окупаційні сили продовжують порушувати міжнародне гуманітарне право та використовують медичні заклади тимчасово окупованих територій для задоволення потреб своєї армії. За даними ЦНС, нові випадки використання цивільних лікарень для розміщення армії РФ були зафіксовані на тимчасово окупованих територіях Херсонської області. “Росіяни обмежують доступ цивільного населення до медичних послуг за місцем проживання, оскільки основна увага працівників медичного закладу зосереджена на поранених окупантах, — зазначали у ЦНС. — Від таких дій особливо страждають люди похилого віку та діти, які в силу різних обставин не змогли виїхати з окупованих районів”. 

Як наголошували у ЦНС, Росія грубо порушує Женевські конвенції, адже “окупаційна влада не може привласнити цивільні медичні заклади або використовувати медичний персонал у власних цілях”. 

У Центрі також нагадали, що з 1 січня 2024 року Росія взагалі не збирається надавати медичні послуги мешканцям тимчасово окупованих територій України, які відмовилися отримувати російський паспорт.

Російський паспорт — в обмін на життя 

ХПГ вже писала про російський терор на тимчасово окупованих територіях Херсонщини. У серпні 2023-го Олександр Дудка (нелегітимний голова Лазурненської селищної територіальної громади Скадовського району, що перебуває під російською окупацією) погрожував вивозити у невідому напрямку місцевих мешканців, у яких немає російського паспорта. Дудка також погрожував, що люди, які “досі” не оформили російське громадянство, не зможуть отримувати гуманітарну допомогу та користуватися іншими соцпослугами. Колаборант також підтверджував, що батькам, які відмовляються віддавати дітей до російських шкіл, погрожують. У своєму відеозверненні Дудка вдавався до тиску і погрожував батькам спочатку “адміністративною відповідальністю, а потім — кримінальною”.

Ілюстративне зображення. Так звана “мобільна бригада” приходить до людей додому й видає російські паспорти на окупованій Мелітопольщині. Світлина: скрин з відео окупаційного телеграм-каналу, оприлюднена Центром журналістських розслідувань.

Ілюстративне зображення. Так звана “мобільна бригада” приходить до людей додому й видає російські паспорти на окупованій Мелітопольщині. Світлина: скрин з відео окупаційного телеграм-каналу, оприлюднена Центром журналістських розслідувань.

Тим часом на окупованих територіях Запорізької області росіяни не видавали ліки (зокрема інсулін), якщо в людини не було російського громадянства. Крім цього, людям з українським громадянством погрожували катуваннями, їх позбавляли необхідних для життя послуг, шантажували й обіцяли не видати документи про освіту і таке інше. Як наголошував міський голова Мелітополя Іван Федоров, “мешканців ТОТ ставлять перед вибором — або російський паспорт, або існування за межею виживання”.

На початку серпня 2023-го дослідники Єльського університету оприлюднили доповідь, присвячену примусовій паспортизації українців, які опинилися в російській окупації. Як наголошувала команда Conflict Observatory, Росія систематично вдається до примусу й намагається позбавити людей української ідентичності. “...Тактики [РФ] порушують міжнародне право, включно з забороною дискримінувати людей, які живуть в умовах окупації, за національною ознакою і примушувати їх присягати на вірність окупаційній владі, що, згідно з Гаазькою та Женевською конвенціями, є незаконним”, — зазначали дослідники. Окрім цього, у доповіді згадувався той факт, що на окупованих частинах Запорізької та Херсонської областей під час кампанії примусової паспортизації представники РФ приділяли особливу увагу тому, що російське громадянство мають отримати люди з інвалідністю.

Нагадаємо, що ще у травні 2023-го віцепрем’єрка РФ Тетяна Голікова оголосила, що всі мешканці тимчасово окупованих територій України повинні до кінця 2023 року мати поліс обов’язкового медичного страхування (ОМС), який неможливо отримати без російського паспорта. Те саме стосується і неповнолітніх: адже діти, які не досягли 14-річного віку, можуть отримати відповідне страхування, лише якщо в їхніх батьків є російський паспорт. Дітям від 14 до 18 років необхідно самим мати російський паспорт. 

Як зауважував виконавчий директор Лабораторії гуманітарних досліджень Натаніель Реймонд, українці, які опинилися в російській окупації, фактично не мають іншого вибору й змушені отримати російський паспорт, якщо хочуть вижити. При цьому у статті 45 IV Конвенції про закони і звичаї війни на суходолі чітко вказано: “забороняється примушувати жителів окупованої території присягати на вірність державі-супротивнику”.

Матеріал підготовлено за підтримки DIGNITY — Данського інституту проти катувань, у межах проєкту “Здійснення правосуддя за міжнародні злочини в Україні”
 Поділитися