MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Пролежав 30 годин без тями, а потім дійшов до бази ЗСУ

06.12.2023   
Марина Гарєєва
У червні 2022-го російські військові розстріляли автівку біля села Велика Комишуваха Ізюмського району. На щастя, подружжю вдалося врятуватися. Дружина побачила коптер і, прямуючи за ним, вийшла до бази українських оборонців. Чоловік втратив свідомість, тож окупанти вирішили, що він помер. Одного з причетних до воєнного злочину засудили до 15 років позбавлення волі.

Світлина оприлюднена Офісом Генерального прокурора.

Чергового російського військового, який вчиняв воєнні злочини на Харківщині, засудили до 15 років позбавлення волі. Строк відбуття покарання почне обчислюватися з моменту фактичного затримання засудженого.

Про деталі справи розповіли в Офісі Генерального прокурора.

Ідеться про старшого лейтенанта, командира 1-ої мотострілецької роти 1-ого мотострілецького батальйону БТГр 15-го мотострілецького полку 2-ої мотострілецької дивізії 1-ої танкової армії Західного ВО (в/ч 31134), який мешкає у Москві.

Фото засудженого, оприлюднене Офісом Генпрокурора.

Старшого лейтенанта визнали винним за фактом жорстокого поводження з цивільним населенням, а також за віддання наказу про вчинення таких дій, поєднаного з закінченим замахом на умисне вбивство, що було скоєне за попередньою змовою групою осіб (частина друга статті 15, частина друга статті 28, частина друга статті 438 Кримінального кодексу України). 

Українські прокурори довели, що 23 червня 2022 року поблизу села Велика Комишуваха Ізюмського району російські військові розстріляли автомобіль із мирними людьми. В автомобілі було подружжя з Донеччини. Чоловік і дружина прямували до міста Бахмут, аби евакуювати літніх батьків, які хворіли.

Як розповіли в Офісі Генпрокурора, “жінка намагалася врятувати чоловіка, проте окупанти продовжили обстріли”. У цей час українські військові здійснювали аеророзвідку та зафіксували розстріл автівки.

Світлина оприлюднена Офісом Генерального прокурора.

“Побачивши коптер, жінка не розуміла, що їй робити, але пішла за ним, бо тільки так могла врятувати своє життя та життя чоловіка. Дрон привів її до місця дислокації українських військових”, — мовиться у повідомленні Офісу Генпрокурора.

Поки жінка йшла до українських оборонців, військовослужбовці російських збройних сил підійшли до розстріляної автівки. Окупанти подумали, що чоловік помер, тож скинули його тіло у траншею на узбіччі дороги.

На щастя, постраждалий вижив. Понад 30 годин чоловік пролежав без тями, а потім самотужки дійшов до бази Збройних Сил України. Через дії російських військових постраждалий отримав тяжкі тілесні ушкодження: черепно-мозкову травму, проникні поранення грудної клітки та живота.

Радіоперехоплення зафіксувало реакцію російського військового на вчинений злочин. Як повідомили правоохоронці, військовослужбовець російських збройних сил сміявся у слухавку і вихвалявся перед дружиною. (Рос.) “Я человека сегодня убил”, — казав окупант, який не знав, що подружжя врятувалося.

Про попередні перехоплення ГУР, у яких представники РФ зізнавалися у скоєних проти українців злочинах, можна почитати за посиланням

Після деокупації правоохоронці оглянули місце події та вилучили усі речові докази. Слідчі встановили місцеперебування БМП з 30-міліметровою гарматою, з якої окупанти обстріляли автомобіль, і вилучили 10 гільз від великокаліберного озброєння.

Наразі триває ідентифікація інших російських військовослужбовців, які причетні до воєнних злочинів, скоєних на Харківщині.

Досудове розслідування здійснювало СУ ГУНП в Харківській області.


Раніше Харківська правозахисна група писала, що під час окупації Київщини російські військові отримали наказ розстрілювати усі цивільні автівки та/чи мирних людей, які опиняться на вулиці. Виконуючи злочинний наказ, окупанти здійснили 21 постріл в автівку волонтера. Після того, як російські військові побачили, що чоловік живий, вони почали його допитувати, бити прикладом автомата і зрештою застрелили. Аби приховати скоєний злочин, військовослужбовці російських збройних сил сховали тіло у каналізаційному колодязі на узбіччі дороги.

Про жорстокість російських військових свідчили й мешканці деокупованих частин Херсонщини. Зокрема, жителі Осокорівки розповідали, що під час відступу окупанти хаотично обстрілювали будинки мирних людей зі стрілецької зброї та з гранатометів. Щобільше, військовослужбовці російських збройних сил викрадали старост сіл і катували їх. З одним із постраждалих росіяни “грали” в “російську рулетку”. Крім цього, чоловіку погрожували вбивством, катували струмом і нагрітим металом.

Міський голова Енергодара Дмитро Орлов також повідомляв, що вже понад півтори тисячі мирних містян пройшли через російські катівні та зазнали тортур. При цьому точну чисельність постраждалих від катувань неможливо встановити, адже частина людей не може покинути Енергодар, а отже, не може свідчити, наголошував Орлов. За даними міського голови, російські окупаційні сили постійно утримують у російських катівнях біля сотні людей. Детальніше про катування та нелюдське поводження як організовану частину державної політики РФ можна почитати у статті ХПГ.

Матеріал підготовлено за підтримки DIGNITY — Данського інституту проти катувань, у межах проєкту “Здійснення правосуддя за міжнародні злочини в Україні”
 Поділитися