MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Продай за 200 тисяч! — російські військові намагалися купити в українця дитину

21.12.2023   
Ірина Скачко
А коли батько відмовився, його мало не вбили. Харківські прокурори направили до суду обвинувальний акт стосовно одного з окупантів.

© Halinskyi Max / Shutterstock [блокпост, стоп]

© Halinskyi Max / Shutterstock

У квітні минулого року в окупованому тоді селі Первомайському на Харківщині російські військові зупинили на блокпосту родину місцевих мешканців — батьків із трирічною дівчинкою.

“Військовослужбовці побачили дитину та сказали, що дівчинка занадто красива і вони готові купити її за 200 тисяч російських рублів”, — розповідають у пресслужбі Харківської обласної прокуратури. Тато, приголомшений такою пропозицією, не витримав і полаявся з окупантами. Після конфлікту родину відпустили.

Однак вже незабаром до них додому приїхали російські військові і жорстоко побили непокірного українця. А потім ще й потягли нібито на розстріл. “Дружину змусили залишитись чекати вдома, бо пригрозили розстріляти і її. Відвівши потерпілого до місцевого будинку культури, вони знову побили чоловіка, зробили постріл у повітря та відпустили його”, — кажуть в обласній прокуратурі.

Тут уже направили до суду обвинувальний акт стосовно одного з окупантів, який брав активну участь у цьому, — 26-річного російського військового. Його обвинувачують у жорстокому поводженні з цивільним населенням, вчиненому за попередньою змовою групою осіб (ч. 2 ст. 28, ч. 1 ст. 438 КК України). Особу підозрюваного правоохоронці встановили ще в жовтні. Ним виявився уродженець республіки Башкортостан, Айнур Шафіков.

Цей же загарбник відомий тим, що проводив обшуки в окупованих селах. Саме він у серпні минулого року шукав табельну зброю в оселі підприємця в селі Зорянському Куп’янського району. Невістка місцевого мешканця працювала в Національній Поліції України. Хтось доніс на чоловіка: нібито у нього вдома зберігається поліцейська зброя. Під час трусу нічого не знайшлося. Тож росіянин просто побив українця й поїхав.

Військового РФ оголошено у міжнародний розшук та розшук на території України. “Тривають заходи зі встановлення інших російських військовослужбовців, причетних до вчинення вказаних злочинів”, — заявляють правоохоронці.

Крім того, вчора стало відомо про засудження колаборанта, що допомагав російським військовим знущатися з цивільних в окупованих районах Харківщини. У Циркунах окупанти разом із місцевим мешканцем вдиралися до осель українців і “конфісковували” їжу, автівки та генератори.

“Під час таких ‘нальотів’ рашисти відбирали навіть їжу у дітей та людей похилого віку, а у разі відмови чи спротиву — погрожували ув’язненням до катівні та вбивством”, — повідомляють у СБУ.


Як ми повідомляли, Моніторингова місія ООН з прав людини в Україні засвідчила грубі порушення міжнародного права прав людини, серйозні порушення міжнародного гуманітарного права та воєнні злочини, вчинені Росією на окупованих територіях. Верховний комісар ООН із прав людини Фолькер Тюрк під час виступу в Раді з прав людини у Женеві заявив, що Росія “значною мірою не вжила адекватних заходів для захисту цивільних осіб і об’єктів в Україні”: “Практика катування й інших видів жорстокого поводження широко поширена в місцях ув’язнення на окупованих Росією територіях. Багато випадків тортур, які ми задокументували, включають сексуальне насильство”.

Ще у вересні цього року Спецдоповідачка ООН з питань катувань Еліс Джилл Едвардс назвала катування і нелюдське поводження російських військових із цивільними українцями “організованою частиною державної політики РФ, яка має на меті залякування, покарання або отримання інформації та зізнань”.

Тим часом українські правоохоронці виявили на деокупованих територіях 104 російські катівні — чверть із них на Харківщині.

Команда ХПГ задокументувала інформацію про 308 інцидентів, пов’язаних з катуванням або нелюдським поводженням, що сталися від 24 лютого 2022-го до 15 вересня 2023 року на території регіону. Наприкінці вересня цього року глобальна ініціатива “Трибунал для Путіна” (T4P) презентувала два подання до Міжнародного кримінального суду щодо позасудових страт українців військовими РФ та російських катівень на Харківщині.

 Поділитися