MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Російські окупанти хочуть ставити на військовий облік підлітків у Маріуполі

22.12.2023   
Марина Гарєєва
Розпорядження щодо постановки на військовий облік учнів 2007 року народження вже почали роздавати у Маріупольському районі. Більше про це — у статті ХПГ.

Ілюстративне зображення. Незаконна мобілізація на підконтрольних РФ територіях України. Скриншот з відео.

Ілюстративне зображення. Незаконна мобілізація на підконтрольних РФ територіях України. Скриншот з відео.

Про незаконні дії окупаційних сил повідомила пресслужба Маріупольської міської ради у своєму телеграм-каналі 22 грудня.

Як зазначили у Маріупольській міськраді, підконтрольні Кремлю окупаційні сили вже видали подібний документ відділу освіти однієї з незаконних “адміністрацій”. Згідно з документом, з січня 2024 року усі учні 2007 року народження повинні з’явитися до військкомату, аби стати на облік.

З огляду на це існує небезпека, що підлітків мобілізують, наголосили у міськраді Маріуполя. Там також зазначили, що раніше Президент РФ Путін “доручив провести осінній призов росіян 2024 року з використанням єдиного реєстру військовозобов’язаних”.

У міськраді переконані, що таким чином “загарбники шукають можливості мобілізувати якомога більше людей, особливо — з окупованої території”.

Раніше Харківська правозахисна група писала, що російські окупаційні сили незаконно мобілізують мешканців окупованих частин Донецької області, формують систему військового обліку “військовозобов’язаних” з-поміж мешканців тимчасово окупованих територій, створюють “федеральні комісаріати” на окупованих частинах Херсонської та Запорізької областей, призивають мешканців Криму.

При цьому відкрита, прихована й насильницька мобілізація, до якої вдається РФ на тимчасово окупованих територіях України, порушує міжнародне гуманітарне право, зокрема статтю 51 IV Женевської конвенції. Відповідно до неї, державі-окупанту заборонено примушувати цивільне населення окупованої території служити в збройних (або допоміжних) силах держави-окупанта. Будь-який тиск або пропаганда на користь добровільного вступу до армії також заборонені. Таким чином призов жителів тимчасово окупованих територій до лав загарбницької армії є черговим воєнним злочином Російської Федерації. 

Загальний контекст 

Нагадаємо, що наприкінці серпня цього року T4P презентувала подання до Міжнародного кримінального суду щодо геноциду, вчиненого РФ в Маріуполі. Таким чином правозахисники вперше представили юридичне обґрунтування “злочину злочинів”. Як відмічав один зі співавторів подання, експерт Харківської правозахисної групи Михайло Романов, на території міста Маріуполь ішлося про три форми геноциду: вбивства, створення життєвих умов, які призводять до знищення захищеної групи, і депортацію дітей. Інша співавторка подання Катерина Буряковська докладно розповідала про те, як за допомогою голоду й відсутності питної води росіяни знищували жителів Маріуполя.

Харківська правозахисна група видала свідчення мешканців Маріуполя, яким вдалося врятуватися з російської окупації, окремою книгою. Наразі книгу “Голоси війни. Маріуполь” можна придбати у мережі Книгарень “Є” або замовити безпосередньо у Харківської правозахисної групи.

Історії українців і українок, які мешкали в різних частинах України, коли Російська Федерація почала повномасштабне вторгнення в Україну, можна прочитати у відповідній рубриці ХПГ. Наразі ці інтерв’ю перекладають дев’ятьма мовами, тож люди у різних куточках світу можуть почути свідчення, які складаються у багатоголосся тих, хто засвідчили жахіття війни та залишилися людьми.  

Свідчення воєнних злочинів РФ лишаються не тільки в живих голосах людей, які пережили російську окупацію, а й в кадрах зі знищених Росією міст. Цьогоріч до списків претендентів на “Оскар” увійшов документальний фільм “20 днів у Маріуполі” українського журналіста Мстислава Чернова. Фільм потрапив у шортлисти у двох номінаціях: “Найкращий документальній повнометражний фільм” і “Найкращий міжнародний повнометражний фільм”. Раніше cтрічка вже перемогла у національному повнометражному конкурсі DOCU/Україна та здобула приз глядацьких симпатій на Міжнародному фестивалі документального кіно IDFA 2023 в Амстердамі. У фільмі показаний початок повномасштабного російського вторгнення та задокументовані події, які відбувалися в Маріуполі упродовж лютого й березня минулого року, зокрема й бомбардування пологового будинку, життя людей у блокадному місті, постійні обстріли та бомбардування. 

Матеріал підготовлено за підтримки DIGNITY — Данського інституту проти катувань, у межах проєкту “Здійснення правосуддя за міжнародні злочини в Україні”
 Поділитися