MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Росіяни створили ‘федеральні комісаріати’ на окупованих територіях Херсонської та Запорізької областей

25.09.2023   
Марина Гарєєва
Російські окупаційні сили незаконно мобілізували близько 250 мешканців окупованих частин Донецької області та формують систему військового обліку “військовозобов’язаних” з-поміж мешканців тимчасово окупованих територій. Детальніше про незаконну мобілізацію — у статті ХПГ.

Ілюстративне зображення. Фото: gur.gov.ua

Ілюстративне зображення. Фото: gur.gov.ua

250 незаконно мобілізованих мешканців тимчасово окупованих територій Донецької області

За даними українського підпілля, росіяни призвали близько 250 жителів окупованих частин Донецької області для подальшого проходження “військової служби” у лавах російських військ.

Про це у неділю, 24 вересня, повідомили в Центрі національного спротиву та наголосили, що росіяни “порушують Міжнародне гуманітарне право, примусово залучаючи громадян України до проходження ‘військової служби’ в рядах ворожої армії”.

У ЦНС розповіли, що під час проведення так званих “мобілізаційних заходів” росіяни видають розташованим на тимчасово окупованих територіях підприємствам так звані “мобілізаційні плани”. У планах зазначено, скільки людей підприємство повинно скерувати для служби в армії РФ.

“У випадку невиконання таких планів окупанти погрожують змінити керівний склад даних підприємств на тих осіб, що виконуватимуть схожі розпорядження вчасно та у повному обсязі”, — наголосили у ЦНС.

‘Федеральні комісаріати’ на тимчасово окупованих частинах Херсонської та Запорізької областей

При цьому російські окупаційні сили продовжують мобілізаційну підготовку до лав російської армії і на окупованих частинах Півдня України, кажуть у Центрі нацспротиву.

Наразі росіяни формують систему військового обліку призовників, військовозобов’язаних з-поміж мешканців тимчасово окупованих територій і створили так звані “федеральні комісаріати” на окупованих частинах Херсонської та Запорізької областей України. 

“Водночас у своїх пропагандистських телеграм-каналах російські окупаційні адміністрації регулярно розміщують оголошення з вимогами до місцевого населення призовного віку та військовозобов’язаних надати особисті дані та копії документів, що посвідчують особу, з подальшою постановкою на ‘тимчасовий облік’ у новостворених ‘військових комісаріатах’”, — повідомили у ЦНС.

Як наголошували у Центрі нацспротиву, Кремль продовжує проводити заходи з протиправної анексії тимчасово окупованих територій Сходу та Півдня України. Зокрема, у вересні 2023-го російська сторона підготувала нові постанови так званого Верховного Суду РФ, згідно з якими, на всіх тимчасово окупованих територіях України розпочинають роботу “федеральні суди”. “Такі протиправні процеси з боку російських окупантів створюють чергові інструменти впливу на місцеве населення та дають окупантам псевдозаконні механізми позбавлення прав громадян України та винесення їм інших незаконних покарань”, — зауважували у ЦНС.

Щобільше, місцеві мешканці регулярно отримують повістки з вимогами з’явитися до місцевого органу РОА для постановки на так званий “військовий облік”.

Від 55 до 60 тисяч незаконно мобілізованих українців, що опинилися в російській окупації

Як зауважував представник Головного управління розвідки Міністерства оборони України Андрій Черняк, після повномасштабного вторгнення на окупованих Росією територіях України представники РФ могли примусово мобілізувати від 55 до 60 тисяч чоловіків. За даними ГУР, російські окупанти обманювали людей, влаштовували полювання на вулицях окупованих міст і селищ і забирали студентів просто з занять. У СБУ також повідомляли, як окупанти влаштували витік газу, аби змусити чоловіків вийти з будинку, а у ЦНС говорили, що повістки вручали навіть у чергах за питною водою. Детальніше про те, як російські окупанти змушували людей отримувати повістки, можна прочитати у статті Харківської правозахисної групи.

Раніше Харківська правозахисна група писала про випадки, коли на тимчасово окупованих територіях Херсонщини росіяни вимагали гроші за відстрочку від мобілізації. Інформація про вимагання коштів за “уникнення мобілізації” надходила і з тимчасово окупованих територій Луганської області.

ХПГ писала про насильницьку мобілізацію й спецтабори для чоловіків призовного віку, виправні колонії та інші утиски мирного населення на підконтрольних РФ територіях України, у тому числі й незаконний призов до лав російської армії в окупованому Криму.

Щобільше, Російська Федерація намагається мобілізувати до окупаційного війська і студентів з окупованих українських територій. Про це свідчили і самі потерпілі, і радіоперехоплення. “Людина зранку пішла на заняття — і через два дні вона вже воює, вона вже потрапляє в полон”, — казав Андрій Черняк. ХПГ писала про випадки, коли Росія вивозила старшокласників з окупованих територій Луганської області до військової академії в Костромі. Як у липні 2023-го розповідали у Луганській ОВА, викрадені діти були змушені брати участь у військових зборах.

Прикметно, що, як свідчать результати нещодавнього спільного дослідження видання (рос.) “Важные истории” та групи Conflict Intelligence Team (CIT), на російській війні в Україні російські мобілізовані гинуть у середньому за чотири з половиною місяці. При цьому кожний пʼятий мобілізований РФ не прожив і двох місяців. Спираючись на такі дані, за рік після початку мобілізації в Україні загинули не менш як три тисячі мобілізованих РФ, яким прийшли повістки, а майже в кожному регіоні Росії поховали хоча б одного чоловіка, призваного на війну проти України. “Понад половина мобілізованих загинула у віці від 30 до 45 років”, — зазначать автори дослідження. При цьому найстаршому загиблому росіянину, якого мобілізували, було 62 роки. Це був майор Микола Ісаков із Тверської області РФ. Як було вказано в дослідженні, “він провів на війні майже вісім місяців і загинув на початку червня на території Росії у Шебекінському районі Бєлгородської області”. Тоді легіон “Свобода Росії” та Російський добровольчий корпус (РДК) сповіщали про бої, що точилися на прикордонних територіях, а у РДК заявляли, що взяли під контроль село Нову Таволжанку в Бєлгородській області РФ.  

Правовий вимір та інструкції для незаконно мобілізованих громадян України

Нагадаємо, що відкрита, прихована й насильницька мобілізація, до якої вдається РФ на тимчасово окупованих територіях України, порушує міжнародне гуманітарне право, зокрема статтю 51 IV Женевської конвенції. Відповідно до неї, державі-окупанту заборонено примушувати цивільне населення окупованої території служити в збройних (або допоміжних) силах держави-окупанта. Будь-який тиск або пропаганда на користь добровільного вступу до армії також заборонені. Таким чином призов жителів ТОТ до лав загарбницької армії є воєнним злочином. У 2023 році в Україні ухвалили перший вирок за пропагування вступу до російської армії дітям у тимчасово окупованому Криму. 

Попри це російські окупаційні сили постійно проводять незаконну мобілізацію мешканців окупованих територій, примусово відправляючи людей на війну проти власної країни. З огляду на це у ЦНС порадили звертатися на гарячу лінію проєкту “Хочу жить”:  +38 095 688 68 88, +38 093 688 68 88, +38 097 688 66 88, якщо вас або ваших знайомих примусово мобілізували.

Мешканці окупованих РФ територій, які мають інформацію щодо мобілізаційних заходів чи будь-яких інших незаконних дій окупаційних адміністрацій, також можуть повідомити про це у чат-бот.

Якщо ж росіяни вже мобілізували людину, яка не хоче вчиняти злочини проти власної держави, варто здаватися в полон українським оборонцям. Інструкцію, як здатися в полон, можна завантажити за посиланням.

Матеріал підготовлено за підтримки DIGNITY — Данського інституту проти катувань, у межах проєкту “Здійснення правосуддя за міжнародні злочини в Україні”
 Поділитися