MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Застрелили собаку одного з затриманих, аби залякати

22.12.2023   
Марина Гарєєва
Командиру російського спецзагону ОМОН, який брав участь в окупації села Здвижівка, розташованого у Бучанському районі Київської області, повідомили про підозру. Йому загрожує до 12 років позбавлення волі.

Фото оприлюднене Прокуратурою Автономної республіки Крим та міста Севастополя та Офісом Генпрокурора.

Фото оприлюднене Прокуратурою Автономної республіки Крим та міста Севастополя та Офісом Генпрокурора.

Більше про підозрюваного 22 грудня розповіла пресслужба прокуратури Автономної республіки Крим та міста Севастополя у своєму телеграм-каналі. Офіс Генерального прокурора також повідомив про чергову підозру представнику країни-агресора. 

Підозрюваний є одним із командирів спеціального загону швидкого реагування ОМОН ГУ МВС Росії по Красноярському краю. Правоохоронці звинувачують його у жорстокому поводженні з цивільним населенням під час окупації частин Київської області навесні 2022-го. Дії російського командира були кваліфіковані як порушення законів та звичаїв війни (частина перша статті 438 КК України).

Як встановили слідчі, під час російського повномасштабного вторгнення спецзагін підозрюваного разом з іншими військовими російських Збройних сил виконували злочинне розпорядження військово-політичного керівництва РФ й окупували частину Київщини.

Коли спецзагін ОМОН, який входить до складу Росгвардії, перебував у селі Здвижівка Бучанського району Київської області, командир віддавав незаконні накази підлеглим. З-поміж іншого він наказував затримувати й увязнювати мешканців села і застосовувати до них психологічне й фізичне насильство.

У березні 2022 року за вказівкою підозрюваного представники РФ затримали чотирьох мирних мешканців села. Аби залякати людей і придушити опір, російські окупанти розстріляли собаку одного з затриманих з вогнепальної зброї.

Потім незаконно затриманих людей примусово помістили у холодне приміщення, яке було непридатне для того, аби в ньому перебували люди.

Російські військові діяли за звичною схемою, до якої неодноразово вдавалися під час окупації частин України: зв’язали людям руки пластиковими стяжками, затулили очі ганчірками й обмотали голови клейкою стрічкою. Надалі російські окупанти намагалися схилити незаконно затриманих українців до співпраці. Щобільше, представники країни-агресора обливали одного з затриманих рідиною та імітували підпал, а також вивозили до лісосмуги й погрожували розстрілом.

Про інші воєнні злочини, вчинені представниками РФ у Бучанському районі, можна прочитати у статті ХПГ. Раніше Харківська правозахисна група також писала, що під час окупації Київщини деякі російські військові отримували наказ розстрілювати усі цивільні автівки та/чи мирних людей, які опиняться на вулиці, а під час окупації Бучі російський військовий наказав ідентифікувати усіх одягнених у чорне людей як ворогів. Наприкінці минулого року журналісти The New York Times оприлюднили розслідування, яке свідчило про те, що “російські військові зумисно вбивали людей” у Бучі. Проаналізувавши отримані дані, журналісти дійшли висновку, що це була частина системної операції “зачистки”, яка дозволяла втримати й прокласти стратегічно важливий шлях до столиці, а вбивства мирних мешканців були “частиною навмисних та системних зусиль безжального прокладання” такого маршруту. Людей, які опинилися на спорожнілих вулицях Бучі, фактично розстрілювали, наголошували журналісти. 

Загальний контекст 

Нагадаємо, що 19 грудня 2023 року Моніторингова місія з прав людини в Україні підтвердила, що після початку повномасштабного вторгнення сили РФ вчиняли грубі порушення міжнародного права прав людини, серйозні порушення міжнародного гуманітарного права та воєнні злочини на території України. Зокрема, Офіс Верховного комісара ООН із прав людини підтвердив 142 випадки позасудових страт мирного населення. Позасудові страти цивільних відбувалися з лютого 2022-го на територіях України, які перебували під контролем російських Збройних сил і/чи в російській окупації. Монітори також засвідчили катування й жорстоке поводження із затриманими, включно з сексуальним насильством та значною кількістю насильницьких зникнень, які представники РФ вчиняли на окупованих територіях України. 

У лютому 2023-го Генеральний прокурор України Андрій Костін зазначав, що на той час було відомо про понад 9 000 воєнних злочинів, які російські військові скоїли у Бучанському районі Київської області. 

Загалом, за даними Генпрокурора, українські правоохоронці вже ідентифікували понад чотири з половиною сотні представників РФ, яких підозрюють у вчиненні воєнних злочинів. При цьому 159 з-поміж них підозрюють саме у незаконному утриманні цивільних. Окрім цього, вже було засуджено 70 російських воєнних злочинців, а справи щодо 300 підозрюваних слухають у судах. І знову ж таки: 133 підозрюваним з 300 пред’явили обвинувачення щодо незаконного утримання цивільних, а 25 обвинувачених із 70 засудили саме за незаконне утримання українців. Як неодноразово зазначав директор Харківської правозахисної групи Євген Захаров, і незаконне тримання під вартою без рішення суду, і насильницькі зникнення з приховуванням місцеперебування людини є грубими порушеннями прав людини та можуть бути попередньо кваліфіковані як злочин проти людяності.

Матеріал підготовлено за підтримки DIGNITY — Данського інституту проти катувань, у межах проєкту “Здійснення правосуддя за міжнародні злочини в Україні”
 Поділитися