Катували 16-річного хлопця на Харківщині
Деталі справи розповіли в Офісі Генпрокурора.
Все сталося влітку 2022-го в одному з населених пунктів Куп’янського району. Коли хлопчина повертався додому, до нього під’їхала автівка. З авто вийшли озброєні обвинувачені, вдягнені у військову форму. Вони силоміць затягнули хлопця до авто та відвезли до катівні, яку російські окупанти облаштували в приміщенні Куп’янського райвідділу поліції. Там хлопця утримували 16 діб.
Слідчі встановили, що обвинувачені катували та знущалися з підлітка: “надягали йому на голову протигаз з перекриванням дихальних шляхів, змушували його присідати, віджиматись від підлоги”.
“Також фігуранти систематично били хлопця, майже не годували, а замість питної води давали технічну”, — повідомляють в Офісі Генпрокурора.
Крім цього, підлітка змушували розбирати завали, утворені внаслідок обстрілів, скоєних російськими військовими, та примушували мити автомобілі окупантів.
Обвинувачені також вдавалися до жорстоких дій, аби отримати від 16-річного підлітка інформацію щодо проукраїнськи налаштованих громадян і учасників АТО/ООС на Купʼянщині, підкреслюють правоохоронці.
Слідчі також встановили, що під час захоплення громади російськими силами один з обвинувачених став так званим (рос.) “заместителем начальника отдела уголовного розыска Управления внутренних дел Временной гражданской администрации Харьковской области”. Інший обвинувачений обійняв псевдопосаду (рос.) “и.о. помощника участкового инспектора полиции отдела участковых инспекторов полиции”, кажуть в Офісі Генпрокурора.
З огляду на все вищезазначене Харківська обласна прокуратура скерувала до суду обвинувальний акт щодо трьох фігурантів справи за фактом порушення законів та звичаїв війни за попередньою змовою групою (частина друга статті 28, частина перша статті 438 Кримінального кодексу України). Двом з них також інкримінували колабораційну діяльність (частина сьома статті 111-1 КК України). Досудове розслідування здійснювали слідчі Слідчого управління Головного управління Національної поліції в Харківській області.
Загальний контекст
Ще у грудні 2022 року стало відомо, що у Херсоні російські окупаційні сили створили окрему камеру для дітей. Самі окупанти називали це приміщення “дитячою камерою” та затримували дітей, які, на їхню думку, “чинили спротив”. Наприкінці минулого року Генеральний прокурор України повідомляв, що на той час українські правоохоронці виявили 104 російські катівні у восьми областях України, частини яких перебували під російською окупацією. Майже чверть цих катівень представники РФ облаштували на Харківщині. Андрій Костін також наголошував, що, за даними його Офісу, майже 90% українських військовополонених пройшли через катування, зґвалтування, погрози сексуального насильства або інші форми жорстокого поводження. При цьому Генпрокурор наголошував, що РФ вибудувала розвинену систему тортур та жорстоко поводиться як з військовополоненими, так і з цивільними.
Як зазначав адвокат Харківської правозахисної групи Геннадій Токарев, “якщо йдеться про катування в масштабі окупованих регіонів, якщо ми кажемо про відповідальність військових і політичних керівників держави <…> — це вже предмет для судових інстанцій міжнародного рівня”. У вересні минулого року глобальна ініціатива “Трибунал для Путіна” (T4P) презентувала два подання до Міжнародного кримінального суду щодо позасудових страт українців військовими РФ та російських катівень на Харківщині. У надісланих до Гааги поданнях правозахисники обґрунтували, що дії Російської Федерації можуть становити злочини проти людяності.
Крім цього, нещодавно Харківська правозахисна група проаналізувала випадки, які мають ознаки катувань. Усі вони були задокументовані у базі даних T4P за період з 24 лютого 2022 року по 1 травня 2024 року. За досліджуваний період документатори ХПГ зібрали та внесли до бази даних коаліції T4P інформацію про щонайменше 379 інцидентів, пов’язаних із катуванням чи нелюдським поводженням. При цьому найбільше інцидентів — щонайменше 203 — були зафіксовані на тимчасово окупованій території Ізюмського району Харківської області. На тимчасово окупованій території Харківського району документатори задокументували щонайменше 72 інциденти, пов’язані із катуванням чи нелюдським поводженням. На тимчасово окупованій території Куп’янського району команда ХПГ задокументувала інформацію про щонайменше 59 інцидентів, на території Чугуївського району — про 44.
Протягом досліджуваного періоду Харківська правозахисна група також зібрала персональну інформацію 176 постраждалих та 10 загиблих від катування чи нелюдського поводження, а також свідчення щонайменше 56 самовидців.
Згідно із задокументованими свідченнями, найчастіше військові РФ намагалися катуваннями “витягнути” з цивільних людей інформацію про дислокацію українських оборонців. Оскільки постраждалі перебували в окупації та були мирними людьми, а тому не володіли та не могли володіти такою інформацією, їм доводилося терпіти довготривалі жорстокі катування, доки військові РФ не “повірять”, що полонені дійсно нічого не знають. Більше про способи катувань і мету, яку переслідували російські військові, можна почитати у дослідженні ХПГ, доступному за посиланням.