Російські прикордонники заборонили в’їзд до Криму вченому з Ялти
Про черговий злочин представників РФ розповіла “Кримська правозахисна група”.
Цього разу від дій російських окупантів постраждав кандидат біологічних наук Гурій Корнільєв і його літня мати. Коли Росія окупувала Крим, науковець письмово відмовився від отримання російського громадянства. Після цього упродовж 10 років чоловік і його літня мати мешкали у Ялті. Нелегітимна влада півострова видала вченому посвідку на проживання у Криму. Вона дозволяла жити в Криму доти, доки у пана Гурія є чинний український закордонний паспорт. Оскільки паспорт був чинний до червня цього року, 15 квітня науковець виїхав до Грузії. Там чоловік планував звернутися за допомогою до консульського відділу посольства України.
Проте вже на тому етапі коли пан Гурій реєструвався на закордонний рейс в аеропорту Сочі, російські прикордонники натякнули йому, що через його небажання отримувати російське громадянство його можуть і не пропустити назад. Кримчанин не зважав на ці слова, він був переконаний, що це психологічний тиск і він зможе безперешкодно повернутися додому.
Фільтрація в “Шереметьєво”
Коли в Грузії пан Гурій продовжив дію українського закордонного паспорта, він намагався повернутися назад до Криму з Грузії через Вірменію і далі в’їхати до РФ через московський аеропорт “Шереметьєво”.
Натомість 22 квітня, коли кримчанин прилетів до “Шереметьєва”, він разом з іншими громадянами України зазнав процедури фільтрації. Після неї Гурію заборонили безстроково в’їжджати на територію РФ. При цьому вченому не пред’явили жодних конкретних звинувачень і відмовилися письмово підтвердити заборону на в’їзд. Оскільки у пана Гурія немає російського паспорта, він тепер не може повернутися додому. “Аргументи про те, що для продовження дії українського документа Гурій виїхав до Грузії на один тиждень і в Криму залишилася його літня мати, що потребує догляду, на росіян не подіяли”, — наголосили правозахисники.
Як розповів учений, в “Шереметьєво” йому та всім іншим людям з українськими паспортами влаштували декілька кіл перевірки. Спочатку українці мусили заповнювати анкету та підписати згоду, що за потреби вони погоджуються пройти поліграф. Після цього російські прикордонники влаштували усне опитування.
Прикметно, що вищезгадана анкета налічувала 35 запитань, які з-поміж іншого стосувалися інформації про усіх наявних родичів в Україні та будь-які зв’язки та знайомства з представниками українських державних служб і збройних сил.
В анкеті також були запитання “Чи підтримуєте ви ‘СВО’?” та “Чи підтримуєте ви політику керівництва України?”. Як говорить пан Гурій, він відповів, що не підтримує так звану “СВО”, підтримує політику керівництва України, а також зазначив, що останнє запитання здається йому надто загальним і незрозумілим.
Після заповнення анкети всім людям з українськими паспортами сказали, що вони мають здати відбитки пальців і долоні. Також у тих українців, кому збиралися оголосити заборону на в’їзд, росіяни додатково відбирали зразки ДНК. Прикордонники натякнули, що той, хто не зробить усе це добровільно, просто не зможе в’їхати на територію РФ, пише “Кримська правозахисна група”.
ФСБесіди
Учений розповів, що всі українці мали здати свої ноутбуки та мобільні телефони для так званої “перевірки”. Коли представники ФСБ перевірили анкету та мобільний телефон пана Гурія, вони провели з вченим декілька розмов, під час яких вдавалися до психологічного тиску. Зокрема, ефесбівці вимагали пояснити мотиви відмови від отримання російського громадянства, заявляли, нібито таким чином науковець виказує антиросійську позицію та демонстративно “чекає на ЗСУ в Криму”. Під час такої розмови у вченого також запитали “Чий Крим?” — на що він відповів, що, згідно з міжнародним правом, Крим є територією України.
Почувши таку відповідь, ефесбівець заявив науковцю, що з такою громадянською позицією йому “нема чого робити на території РФ”. Крім цього, ефесбівець негативно висловився про те, що попри місце народження (в РФ) та проживання “в російськомовному Криму” вчений здобув другу вищу освіту за спеціальністю “філолог української мови та літератури”. Після розмови, що відбувалася на підвищених тонах, вченому повідомили, що йому безстроково заборонили в’їзд до РФ, проте навіть не видали письмового підтвердження такої заборони.
Як пишуть правозахисники, разом із вченим того дня на територію РФ не впустили ще приблизно 50 людей з українськими паспортами. Усіх їх відправили безплатними зворотними авіарейсами з московського аеропорту в ті закордонні міста, з яких вони прилетіли. Гурія Корнільєва повернули назад до аеропорту “Єреван”.
Переслідування за проукраїнські погляди
Правозахисники також нагадали, що Корнільєва давно почали переслідувати за його громадянську позицію. У 2016 році російські окупанти звільнили науковця з Нікітського ботанічного саду. Там пан Гурій працював ще до початку російської окупації, він багато років життя вивчав біохімію рослин. За словами пана Гурія, за п’ять років після цього звільнення йому вдалося влаштуватися інженером до Інституту виноградарства й виноробства “Магарач”. Проте вченому заявили, що через “іноземне” громадянство він не може обіймати посаду наукового співробітника. Як повідомляв науковець, дирекція Інституту постійно відчувала на собі тиск через його працевлаштування, адже ФСБ вважала, що він може шпигувати на користь України. При цьому діяльність науковця ніяк не була пов’язана з держтаємницею чи оборонною сферою. У лютому цього року на вимогу дирекції Інституту “Магарач” науковець був змушений звільнитися.
Наразі він мешкає у Києві, а друзі допомогли йому знайти кімнату в гуртожитку та поділилися власними речами… Літня мати науковця лишилася на окупованому півострові.
Примус до громадянства
Нагадаємо, що у статті 45 IV Конвенції про закони і звичаї війни на суходолі чітко вказано: “забороняється примушувати жителів окупованої території присягати на вірність державі-супротивнику”. Ще у серпні минулого року дослідники Єльського університету оприлюднили доповідь, присвячену примусовій паспортизації українців, які опинилися в російській окупації. “...Тактики [РФ] порушують міжнародне право, включно з забороною дискримінувати людей, які живуть в умовах окупації, за національною ознакою і примушувати їх присягати на вірність окупаційній владі, що, згідно з Гаазькою та Женевською конвенціями, є незаконним”, — зазначали дослідники та наголошували, що Росія систематично вдається до примусу й намагається позбавити людей української ідентичності. Попри тиск і залякування мешканці тимчасово окупованих територій часто відмовляються від російського громадянства. У квітні цього року 88-річний чоловік самотужки вийшов з окупованої частини Донеччини, аби не отримувати російський паспорт. У лютому 2024-го з тимчасово окупованої частини Донецької області евакуювали 80-річну маломобільну жінку, якій окупанти не виплачували пенсію через те, що вона відмовилася отримувати російське громадянство. Кремлівські ставленики не видавали ліки людям, які не мали російського громадянства, погрожували мешканцям ТОТ, вдавалися до шантажу, обіцяли не видати документи про освіту, позбавити батьківських прав чи соцвиплат і так далі.