Від початку російської окупації Криму загинули 15 дітей
До Міжнародного дня захисту дітей, який традиційно святкують 1 червня, у Кримськотатарському ресурсному центрі нагадали сумну статистику, що засвідчує постійні порушення прав дітей, які мешкають в тимчасово окупованому Криму. Так, за даними правозахисників, представники РФ розлучили одне немовля з матір’ю та позбавили десятки тисяч кримських дітей права вивчати рідні мови: кримськотатарську чи українську.
Крім цього, десятки тисяч дітей постраждали від вчиненого Росією екоциду в окупованому Криму; а сотні тисяч українських дітей з материкової частини України були позбавлені права на оздоровлення та медичну реабілітацію у дитячих оздоровчих центрах та дитячих спеціалізованих санаторіях Криму.
Через дії РФ тисячі дітей стали вимушеними переселенцями та були позбавлені права жити на рідній землі та перебувати в національній спільноті. Ба більше, десятки тисяч дітей стали жертвами мілітаризації освітнього процесу. Правозахисники вчергове наголосили, що такі дії РФ порушують Конвенцію ООН про права дитини та 51 статтю IV Женевської конвенції, яка забороняє пропаганду служби в армії держави-окупанта серед цивільного населення.
“Росія формує у свідомості кримських дітей культ війни, служби у російській армії, культ насильства та ненависті”, — наголосили у Кримськотатарському ресурсному центрі.
Крім вищезазначеного, тисячі українських дітей стають жертвами розпалювання міжнаціональної ворожнечі та расової нетерпимості. Від дій РФ потерпають і діти, які перебувають у дитячих будинках: тисячі з них були позбавлені права отримати українське громадянство та переїхати на материкову частину України. На додачу десятки тисяч дітей обмежені у праві на здобуття освіти в українських вищих навчальних закладах.
“Університетські зміни” та тиск на дітей в окупації
Як зазначала очільниця Центру громадянської просвіти “Альменда” Марія Суляліна у розмові з журналістами “Суспільне. Крим”, у рамках однієї з програм, яка має назву “університетські зміни”, представники РФ примусово вивозять українських дітей до російських університетів на 10 днів. Упродовж цього часу з дітьми активно працюють російські психологи. Ба більше, у цей самий час дитина фактично стає ізольованою, адже вона не повинна контактувати з тими, хто в неї залишився в окупації, не може зателефонувати батькам і друзям.
Правозахисниця пояснювала, що коли дитина перебуває у своєму колі (у звичному соціумі), вона може довіряти знайомим людям і відчуває себе безпечніше. Натомість коли дитину переміщують у сторонній соціум, де з нею починають роботу психологи, дитину набагато легше в чомусь переконати, зокрема й переконати вступати до російських вишів. Минулого року росіяни пишалися тим, що завдяки “університетським змінам” вони змогли змінити думку дітей. Представники РФ досягли того, що діти, які хотіли вступати до українських закладів освіти до участі в програмі, після її проходження вступали до російських закладів освіти. “Росія розуміє, як важливо їй змінити населення окупованих територій і забрати собі молодь. <…> Для Росії молодь — це мобілізаційні резерви, які вона відправить на війну”, — підкреслювала правозахисниця. Вона також пояснювала, що під час програми “університетські зміни” представники РФ вивозять до російських ВНЗ дітей, яким виповнилося 14 років. Це можна пояснити тим, що саме з цього віку окупаційні сили можуть примусово видавати російські паспорти, а, відповідно до законів РФ, коли в дитини вже є російський паспорт, їй не потрібно отримувати дозвіл від батьків чи офіційних опікунів для виїзду на територію РФ (чи загарбані РФ території України). Таким чином Росія обходить питання дозволу, наголошувала пані Марія.
Крім цього, правозахисниця нагадала про низку мілітарних рухів, які РФ запустила в тимчасово окупованому Криму. З-поміж найпотужніших можна перелічити такі: (рос.) “Движение первых”, “Юнармія” (детальніше про неї можна почитати у нашій статті), (рос.) “Крым патриот центр”, “Орлята”, “Юг молодой”... Також є табори, які фактично перебувають під патронатом “Юнармії” чи інших російсьйких мілітарних рухів.
Російська пропаганда є навіть у дитячих садочках, наголошує пані Суляліна. Правозахисниця розповіла, що в окупованому Севастополі з’явився рух (рос.) “Юный севастополец”, призначений для дітей дошкільного віку. “Тобто п’ятирічних дітей одягають у військову форму, до них запрошують російських військових, представників ‘Юнармії’ та намагаються побудувати таку ланку, щоби дитина з дуже маленького віку вступала до якогось мілітарного руху. Інакше, як вербуванням, це не можна назвати”, — підсумувала пані Марія.
Загальний контекст
У Кримськотатарському ресурсному центрі також нагадали, що від початку повномасштабної війни РФ кількість постраждалих дітей значно зросла. Мільйони українських дітей перетнули кордон сусідніх країн як біженці та стільки ж дітей стали внутрішньо переміщеними особами всередині України. Як підсумували у Кримськотатарському ресурсному центрі, “РФ забрала дитинство у мільйонів дітей”. Правозахисники закликали міжнародну спільноту об’єднати зусилля з українською стороною, аби захистити права дітей, котрі постраждали від російської окупації та збройної агресії.
Раніше в ЮНІСЕФ повідомляли, що станом на травень 2024-го від початку повномасштабного російського вторгнення в Україні загинули чи були поранені майже дві тисячі дітей. “Щонайменше 1 993 дитини в Україні загинули чи зазнали поранень з часу ескалації війни два роки тому”, — зазначала Реджина де Домінічіс, регіональна директорка Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) в країнах Європи та Центральної Азії. Таким чином у середньому через дії РФ щодня гинули або зазнавали поранень дві українські дитини. При цьому в ЮНІСЕФ підкреслювали, що ця статистика охоплює лише перевірені випадки, натомість справжня кількість постраждалих дітей може бути значно більшою.
Як 1 червня повідомили на фейсбук-сторінці Офісу Генпрокурора, наразі правоохоронці розслідують понад 3800 воєнних злочинів, вчинених проти українських дітей під час російської збройної агресії. За результатами розслідування 54 фігурантам вже повідомили про підозру, а 31 людину засудили. Крім цього, до суду були скеровані акти щодо 43 осіб. Також упродовж минулого року та чотирьох місяців поточного року ювенальні прокурори захистили права 13 862 дітей. Близько чверті з них постраждали від війни, наголосили в Офісі Генпрокурора.
Раніше ми писали про двох підлітків, яких представники РФ вбили в тимчасово окупованому Бердянську; хлопця, якого вбили на Херсонщині; дівчину, що померла у потязі, який прямував з Сибіру до окупованих частин Луганщини та віз українських дітей з так званого “відпочинку”; розстріляні родини, які намагалися виїхати з російської окупації; та безліч інших злочинів. Більше про порушення прав дітей і вчинені представниками РФ і Білорусі злочини проти української малечі можна почитати у рубриці ХПГ — Права дітей.
Крім цього, наприкінці минулого року Харківська правозахисна група представила нове подання до Офісу Прокурора Міжнародного кримінального суду (МКС), яке стосувалося переміщення українських дітей на територію Російської Федерації. Подання “Насильницька передача дітей з України до Росії: геноцид” має на меті переконати Офіс Прокурора МКС, аби той перекваліфікував вже відкрите провадження зі статті восьмої Римського Статуту (“воєнні злочини”) на статтю шосту (“злочин геноциду”).
Лише за офіційними даними, 19546 українських дітей були депортовані або примусово переміщені Росією. Понад дві тисячі (2015) дітей є зниклими.