У травні Росія застосувала боєприпаси з хімічними речовинами 715 разів
Усього за період з 15 лютого 2023 року до 24 травня 2024-го було зафіксовано 2698 застосувань небезпечних хімічних речовин російськими силами, мовиться у фейсбук-дописі Командування Сил підтримки. За цей час українські оборонці зверталися до медичних закладів 1385 разів. Лише у травні цього року зафіксували 215 таких звернень. Українські оборонці мали симптоми хімічного ураження різних ступенів тяжкості.
У Командуванні Сил ЗСУ нагадали, що під час широкомасштабної збройної агресії Росія використовує не лише звичайні засоби вогневого ураження, а й спеціальні боєприпаси, споряджені небезпечними хімічними речовинами. Переважно йдеться про речовину CS (2-Хлоробензальмалононітрил). CS є іритантом, який має сльозогінну дію. Цю речовину часто застосовують поліціянти проти порушників на демонстраціях.
У ЗСУ пояснили, що формально речовина CS не є хімічною зброєю. Згідно з Конвенцією про заборону розробки, виробництва, накопичення, застосування хімічної зброї та її знищення, вона належить до хімічних засобів боротьби з заворушеннями, кажуть у Командуванні сил ЗСУ. Проте використання газу CS під час воєнних дій неприпустимо, адже, як зазначено у пункті п’ятому першої статті Конвенції, “кожна держава-учасниця зобов’язується не використовувати хімічні засоби боротьби з заворушеннями як засоби ведення війни”. “Застосування хімічної зброї або хімічних засобів боротьби з заворушеннями як засобу ведення війни є порушенням Конвенції про заборону розробки, виробництва, накопичення і застосування хімічної зброї та про її знищення”, — наголосили у ЗСУ.
У ЗСУ також розповіли, що здебільшого російські військові скидали хімічні речовини з гранатами К-51 та РГ-Во з безпілотників.
Загальний контекст
Нагадаємо, що на початку травня цього року Державний департамент США звинуватив Росію у використанні забороненої хімічної зброї проти України. Сполучені Штати звинувачували російські сили у застосуванні хлорпікрину — сльозогінного та задушливого газу, котрий активно застосовували під час Першої світової війни. Тоді Держдепартамент оголосив про санкції щодо Росії, у тому числі проти військ радіаційного, хімічного і біологічного захисту російських Збройних сил.
У лютому 2024-го у Генштабі ЗСУ заявляли, що станом на той час від початку широкомасштабного вторгнення Росія 815 разів застосовувала боєприпаси, які були начинені хімічними речовинами. З них лише за січень 2024 року були зафіксовані 229 випадків. “Найчастіше ворог використовує гранати, такі як К-51, РГР, РГ-Во, які містять небезпечну хімічну речовину CS, заборонену для ведення війни (бойових дій) пунктом 5 статті 1 Конвенції про хімічну зброю”, — йшлося у фейсбук-дописі Генштабу ЗСУ від 9 лютого 2024 року. Тоді ж у Генштабі зазначали, що “у рамках відкритого кримінального провадження задокументовані випадки застосування небезпечних хімічних речовин надаються до слідчих органів для проведення слідчих дій”.
За квітень поточного року Збройні сили України зафіксували 444 випадки, коли російські сили застосовували боєприпаси з умістом небезпечних хімічних речовин. Це на 71 раз більше, ніж за березень, відмічали в Командуванні Сил підтримки ЗСУ. Росія продовжує застосовувати боєприпаси, які містять небезпечні хімічні речовини, та порушує закони та звичаї ведення війни, наголошувало Командування Сил підтримки.
У січні 2024-го представник Центру досліджень трофейного та перспективного озброєння та військової техніки Генштабу ЗСУ, капітан Андрій Рудик також розповідав про значно токсичнішу хімічну сполуку, яку використовували російські військові. Йшлося про хлорацетофенон або CN, який містили газові гранати РГ-Во. За даними Генштабу, російські Збройні сили уперше застосували РГ-Во проти українських захисників у грудні минулого року. Хлорацетофенон — це бойова отруйна речовина з групи лакриматорів. Смертельна токсодоза становить 11 мг-хв/л. “Приблизно 70 крапель такого газу вистачить, щоб вбити дорослу людину. Хлорацетофенон повністю заборонений Женевським протоколом про заборону застосування на війні задушливих, отруйних або інших подібних газів та бактеріологічних засобів 1925 року. І заборонений для використання в бойових умовах резолюцією Генеральної Асамблеї ООН A/RES/2603 ‘Question of chemical and bacteriological (biological) weapons’ 1969 року”, — зазначив капітан. Рудик також підкреслював, що Росія досі є підписантом обох документів.
У грудні 2023-го ми також писали, що Інститут вивчення війни (ISW) повідомляв, що російські військові використовують газ CS на лівому березі Херсонщини. 810-та бригада морської піхоти Чорноморського флоту Росії підтвердила, що навмисно використовує хімічні речовини проти українських військ, що є очевидним порушенням Конвенції про заборону хімічної зброї, учасником якої є Росія, наголошували в Інституті вивчення війни. Хоча Росія є державою-учасницею Конвенції з 1997 року, РФ неодноразово її порушувала. Зокрема, за інформацією ISW, гранати К-51 російські військові застосовували у Донецькій області ще в листопаді 2022 року.
Квітневе розслідування видання The Telegraph підтверджувало, що російські війська систематично здійснюють хімічні атаки, спрямовані проти українських оборонців. Українські воїни, які перебували на різних позиціях по всій лінії фронту, розповідали, як їхні позиції майже щодня атакували російські безпілотники. З них російські військові переважно скидали гранати зі сльозогінним газом, а також з іншими хімічними речовинами. Журналісти також згадували сумнозвісний газ CS.
ХПГ також розповідала, як минулого року російські війська застосовували фосфорні бомби, заборонені Женевською конвенцією. Тоді російські війська застосували фосфорні боєприпаси у Попасній. У березні 2022 року заступник голови Патрульної поліції Олексій Білошицький та очільник Луганської ОВА Сергій Гайдай писали про цей випадок і викладали фото та відео на підтвердження власних слів.
Фосфорні боєприпаси вкрай небезпечні, адже вони містять білий фосфор, який займається від контакту з киснем. За даними Міжнародного Комітету Червоного Хреста, фосфор, який запалився, горить при температурі понад 800 градусів за Цельсієм, а пожежі можуть поширюватися на значні площі й охоплювати до декількох сотень квадратних кілометрів, адже горіння триває доти, доки не вигорить увесь фосфор або не зникне доступ до кисню. Сам білий фосфор надзвичайно отруйний: він викликає хімічні опіки та глибокі рани, які довго не можуть загоїтися, вражає кістки та кістковий мозок і призводить до змертвіння тканин. Через це застосування фосфорної зброї може спричинити тяжкі та болісні каліцтва та призвести до повільної та болісної смерті. Попри те, що додаткові протоколи 1977 року до Женевської конвенції забороняють застосування боєприпасів з білим фосфором, якщо цивільні особи через це наражаються на небезпеку, Російська Федерація неодноразово використовувала заборонені фосфорні боєприпаси під час агресивної війни проти України.