MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Частина спланованої стратегії РФ: російські окупанти жорстоко вбили полоненого

18.06.2024   
Ірина Скачко
На Донеччині правоохоронці зафіксували воєнний злочин — українському військовополоненому відтяли голову.

Фото: Офіс Генпрокурора

Фото: Офіс Генпрокурора

“Ми отримали інформацію, що російські командири віддали наказ не брати в полон українських військовослужбовців, натомість вбити їх з нелюдською жорстокістю — шляхом обезголовлення. Факт обезголовлення українського захисника зафіксовано на Донеччині”, — повідомив сьогодні Генеральний прокурор Андрій Костін.

Він наголосив, що це — не поодинокий інцидент, а частина спланованої стратегії російського режиму і закликав світ до ізоляції та покарання держави-терориста. “Ці злочинні накази були віддані на рівні керівництва батальйону та роти окупаційних військ”, — заявив Андрій Костін.

Докази страшного злочину було виявлено під час аеророзвідки: на бойовій позиції в Донецькій області наші військові побачили пошкоджену автівку ЗСУ, а на ній — відрізану голову українського захисника.

Розпочато досудове розслідування за фактом порушення законів та звичаїв війни, поєднаного з умисним вбивством (ч. 2 ст. 438 КК України).

“У межах слідства вживаються всі необхідні заходи задля встановлення обставин події. Перевіряється причетність конкретних військовослужбовців рф до вчинення цього злочину, — йдеться в повідомленні Офісу Генпрокурора. — Такі дії є грубим порушенням статей Женевської конвенції про поводження з військовополоненими та Додаткового протоколу до Женевських конвенцій, що стосується захисту жертв міжнародних збройних конфліктів”.

Ми вже неодноразово розповідали про те, як російські військові поводяться з українськими полоненими.

На початку червня в мережі з’явилося відео, на якому окупанти б’ють військовополонених, примушують їх співати гімн СРСР, а ще — імітують страту, стріляючи з автоматів біля голови одного з них. Найімовірніше, це відбулося на Харківському напрямку. Пізніше журналістам Суспільного вдалося встановити особу одного з росіян, що вчинив цей злочин, і навіть зв’язатися з ним. Вважаючи, що розмовляє з російськими пропагандистами, чоловік підтвердив: це дійсно він. Алєксєй Кіпрін із позивним “Барс” написав журналістам: “Гімн співали погано. Запотиличників надавали і у табір військовополонених передали. Зазвичай під час зачистки немає часу своїх евакуювати, тут полонені”.

У квітні росіяни розстріляли беззбройних українських військовополонених біля Кринок на Херсонщині.

В лютому цього року Сухопутні війська ЗСУ оприлюднили зафільмоване дроном відео розстрілу двох українських військовополонених. Злочин стався на північний схід від села Веселого, розташованого у Бахмутському районі Донецької області. Тоді ж стало відомо, що під Авдіївкою військовослужбовці російських Збройних сил могли розстріляти шістьох поранених українських оборонців.

У січні біля села Приютне Пологівського району Запорізької області росіянин відкрив вогонь на ураження по українському військовополоненому.

На початку грудня минулого року соцмережах з’явилося відео розстрілу беззбройних українських військових представниками російської армії біля села Степове Покровського району Донецької області. Того ж місяця стало відомо ще про два епізоди, коли росіяни вбили полонених. Зокрема поблизу Роботиного Запорізької області у полон потрапили троє наших вояків. За годину росіяни їх розстріляли. На тій же ділянці фронту 18 грудня 2023 року у полон потрапили двоє українців. Після допиту, що тривав усю ніч, одного з них росіяни спочатку поранили в ногу (“нібито за те, що він не чітко говорив”), а потім розстріляли в спину. Крім того, відомі випадки, коли окупанти використовували українських полонених як “живий щит”.

Від початку грудня до кінця лютого цього року в ООН зафіксували щонайменше 12 випадків позасудових страт наших військових, що потрапили в російський полон.

За час повномасштабної війни в Україні зареєстровано понад 450 кримінальних проваджень за фактами жорстокого поводження з військовополоненими, 27 кримінальних проваджень стосуються страти 61 українського військовополоненого. Українські правоохоронці встановили 2200 потерпілих, яких піддавали тортурам та нелюдському поводженню в російському полоні, 500 з них свідчили про застосування до них фізичного насильства.

 Поділитися