Життя в окупації, ворог полює за рятувальниками, підозри російському командуванню. Підсумки тижня
Хроніка обстрілів
• Вночі проти 1 липня російські балістичні ракети дісталися Дніпра. Поранень дістали семеро людей, серед них — 15-річний хлопець. “Серед понівеченого ворогом 80 приватних осель та 19 багатоповерхівок. Побиті 2 заклади освіти і амбулаторія. Зачепило магазини, аптеку та авто”, — розповів голова обласної військової адміністрації Сергій Лисак.
• 3 липня Дніпро знову під ударом: о дев’ятій ранку місцеві мешканці чули кілька вибухів — ворог цілив по місту “Іскандерами”. Внаслідок обстрілу загинуло восьмеро людей, травмовані чи поранені — понад півсотні дніпрян, серед них 14-річна дівчинка. Пошкоджено житлові будинки, дитячі садочки, освітні заклади, лікарню, АЗС, торгово-розважальний центр. Спалахнули пожежі.
• Того ж дня російські військові обстріляли Харків. Два удари прийшлися по житловій забудові Київського району, один боєприпас упав у передмісті. Зруйновано два приватні будинки, пошкоджено пошту, багатоповерхівки, СТО. За інформацією обласної прокуратури, ворог завдав ударів з населеного пункту Батрацька Дача Бєлгородської області РФ, застосувавши УМПБ Д-30. Поранень дістали 14 осіб, серед них 8-річний хлопчик та немовля, якому два тижні.
• 4 липня армія РФ била по портовій інфраструктурі Одеського району: загинуло двоє цивільних, семеро зазнали поранень.
• 5 липня росіяни тричі вдарили по центру села Комар Волноваського району на Донеччині. Поцілили поруч з будівлею сільської ради: було травмовано 14 працівників установи, їх доправили до лікарні. 32-річна співробітниця сільради загинула. “Також під вогнем російських військ опинився приватний сектор села. Остаточна кількість постраждалих та тип використаної ворогом зброї встановлюються”, — розповіли в Донецькій обласній прокуратурі.
• 5 липня ворог скинув дві керовані авіабомби на Селидове Донецької області: щонайменше 5 людей загинули і 8 поранено. “Обидві бомби влучили на територію підприємств. Пошкодження різного ступеня отримали 15 приватних будинків, 21 автомобіль, 4 крамниці і промислова будівля”, — розповів очільник Донецької ОВА Вадим Філашкін.
• 6 липня російські військові атакували Нікополь Дніпропетровської області. Коли рятувальники приїхали гасити пожежу в житловому будинку, окупанти вдарили знову. “Внаслідок влучання пошкоджено пожежно-рятувальний автомобіль. Рятувальники встигли перейти в укриття, — повідомляють в Державній службі з надзвичайних ситуацій. — Аби транспортувати особовий склад та вціліле обладнання, до місця події рушив вантажний автомобіль ДСНС. Проте ворог знову завдав прицільного удару, пошкодивши транспортний засіб. Лише наступної спроби вдалося евакуювати рятувальників”.
• На Харківщині увечері 7 липня цивільна автівка наїхала на міну: загинула ціла родина з двома маленькими дітьми. “На ґрунтовій дорозі у лісі неподалік с. Циркуни Харківського району на ворожій протитанковій міні підірвався легковий автомобіль ВАЗ-2114, — розповіли у місцевій прокуратурі. — Попередньо встановлено п’ятьох загиблих: 53-річний водій, 64-річна жінка (ймовірно, сестра загиблого водія), чоловік віком приблизно 40 років (ймовірно, племінник загиблого водія), 25-річна жінка (ймовірно, племінниця загиблого водія) та її 5-річний син. Тривають пошуки тіла двомісячної доньки загиблої 25-річної жінки”. Харківська область залишається однією з найбільш забруднених вибухонебезпечними предметами в Україні.
Окупація
• В окупованій Каховці росіяни викрали місцеву мешканку, Жанну Кисельову, повідомляє Каховська міська територіальна громада. Це сталося 27 червня. “Російські військові вже забирали Жанну Кисельову в вересні 2022 року і майже місяць тримали її на ‘підвалі’. На даний час місцеперебування Жанни Кисельової не відомо”, — йдеться у повідомленні. За процесуального керівництва Херсонської обласної прокуратури розпочато розслідування у кримінальному провадженні за фактом порушення законів та звичаїв війни (ч. 1 ст. 438 КК України). Жанна Кисельова є журналісткою, редакторкою газети “Каховська зоря”. У 2020 році її обрали депутаткою Каховської міської ради.
• 4 липня у Сімферополі окупанти закрили дві мусульманські школи, розповідає видання Крим.Реалії. Російські спецслужби прийшли з обшуками до навчальних установ і нібито знайшли заборонену в Росії літературу. Повідомляється, що на школи написали донос.
• На тимчасово окупованій частині Херсонщини російські військові ймовірно вбили чоловіка та побили дитину. 3-го липня в одному з телеграм-каналів опублікували повідомлення, у якому йшлося про побиття окупантами трьох дорослих та дитини. Родина прямувала з тимчасово окупованої частини Херсонщини до Криму. “Дорогою їх зупинили нетверезі військовослужбовці РФ та жорстоко побили. Чоловік через отримані травми помер за декілька годин”, — розповіли в Херсонській обласній прокуратурі. Жінка отримала черепно-мозкову травму. Дитина та інший дорослий зазнали легких травм.
• Стало відомо, що окупаційна влада Бердянська не віддає рідним тіла убитих минулого року підлітків — Тіграна Оганнісяна та Микиту Ханганова. За інформацією правозахисників, окупанти планують їх поховати як “терористів”: у безіменній могилі, не поставивши до відома рідних і не повідомивши ані про час, ані про місце поховання. Більше про убивство підлітків можна почитати у статті.
• 29-річного мешканця Мелітополя окупанти звинувачують у “тероризмі”: все через коментарі в соцмережах, які чоловік запостив ще навесні 2022 року. Його взяли під варту. Мелітопольцю інкримінують “публічні заклики до здійснення терористичної діяльності з використанням засобів масової інформації”. Якщо російський “суд” визнає його винним, чоловіку загрожує штраф та від 5 до 7 років ув’язнення. Видання ZMINA припускає, що йдеться про Кирила Приходька, відео з яким окупанти розповсюдили влітку 2022 року. На ньому чоловік зізнається, що бере участь у партизанському русі Мелітополя. Про те, як російське “слідство” робить з українців “терористів”, читайте у статті.
Оголошено підозру
• Українські правоохоронці зібрали доказову базу на російського полковника Івана Панченка — командира 159-го винищувального авіаційного полку Західного військового округу збройних сил РФ. Слідство встановило, що саме Панченко наказав ударити з авіації по Національному музею Григорія Сковороди. Це сталося вночі проти сьомого травня 2022 року. “Тоді окупанти задіяли багатоцільовий винищувач Су-35С, який випустив по меморіальному комплексу турбореактивну протикорабельну ракету типу Х-35”, — розповідають в Службі безпеки. Музей є об’єктом історичної культурної спадщини національного значення та має охоронний номер. Він захищений нормами міжнародного гуманітарного права — Гаазькою конвенцією “Про захист культурних цінностей у випадку збройного конфлікту” від 14 травня 1954 року.
• Генерал-лейтенанту армії РФ Сергію Кобилашу оголошено підозру у порушенні законів та звичаїв війни, поєднаному з умисним вбивством (ч. 2 ст. 28 ч. 2 ст. 438 КК України). За інформацією слідчих, саме він 23 квітня 2022 року віддав наказ завдати ракетних ударів по цивільних об’єктах та мирному населенню Одеси. Тоді дві російські ракети влучили у 16-поверховий будинок ЖК “Тірас” та територію Новоміського кладовища. Загинули 8 мешканців міста, серед них тримісячна дитина. Поранень дістали 12 людей. Цікаво, що сам Сергій Кобилаш — уродженець Одеси. Нагадаємо, у березні цього року МКС видав ордери на арешт двох високопоставлених військових Російської Федерації: командувача дальньої авіації Сергія Кобилаша та командувача Чорноморського флоту Віктора Соколова.
Статистика війни
• Лише протягом червня цього року через російську агресію постраждало щонайменше п’ять пам’яток культурної спадщини. Загальна кількість постраждалих таких пам’яток становить 1085 об’єктів, повідомляє Міністерство культури та інформаційної політики України. Зокрема, минулого тижня росіяни завдали три удари дронами по Свято-Архангело-Михайлівській церкві XIX століття у селі Зміївка на Херсонщині.
• Українські органи прокуратури зареєстрували 92 кримінальні справи щодо грубого порушення Росією права українських військовополонених та цивільних на справедливий суд, повідомляє МІПЛ із посиланням на Генпрокурора Андрія Костіна. “Однак ця кількість кримінальних проваджень не відображає повної картини всіх потенційних випадків, які мають місце на ТОТ і у РФ”, — заявив він.
• Учасники глобальної ініціативи T4P (“Трибунал для Путіна”) документують події, в яких є ознаки злочинів, згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України. Станом на 7 липня 2024 року ініціативою зафіксовано 77643 ймовірні воєнні злочині, вчинені російськими військовими на нашій землі. Представлені дані не претендують на повноту та остаточність. Реальна кількість деяких видів злочинів майже напевно суттєво вища за те, що можливо зафіксувати.