‘Курс молодого бійця’
З Луганщини — до Кемерова
Російські загарбники відправили понад два десятки дітей з тимчасово окупованих частин Луганщини до Кемерова. Там діти мають проходити “курс молодого бійця”. Про це 15 серпня повідомив очільник Луганської ОВА Артем Лисогор. Окупаційні медіа підтверджували цю поїздку.
“Групу з-понад 20 дітей із сімей учасників війни та загиблих бойовиків із так званої ‘ЛНР’ зібрали й направили у Кемерово для участі у проєкті ‘Гордість нації’. Один із напрямів підготовки — курс молодого бійця”, — писав Артем Лисогор в офіційному телеграм-каналі 15 серпня.
Очільник Луганської ОВА також зазначав, що у Кемерові українських дітей ознайомлять з російською пропагандою та вчитимуть “історії”, яку вже переписали в Кремлі. Як відмічав Артем Лисогор, на думку представників РФ, цей захід має посилити інтеграцію окупованих територій до російського суспільства.
Вишкіл в “Авангарді”
За кілька днів до того, 12 серпня 2024 року, в Центрі національного спротиву (ЦНС) повідомляли, що представники РФ відправили одинадцятьох юнаків і дівчат із тимчасово окупованого Стаханова до оборонно-спортивного табору “Авангард”.
“Це вже третя група українських дітей, які проходять військовий вишкіл у спеціалізованому літньому таборі”, — наголошували у ЦНС.
За даними Центру нацспротиву, в російському таборі діти упродовж трьох тижнів проходитимуть навчання з військової тактики, опановуватимуть стрілецьку зброю та отримають чергову порцію пропагандистських настанов. “У такий спосіб ворог активно готує мобілізаційний ресурс для своєї терористичної армії”, — підсумовували у ЦНС.
Діти з Херсонщини у Волгоградській області
Вочевидь, ідеться про табір “Авангард”, розташований у Волгоградській області РФ. Як у липні цього року повідомляло видання “Мост”, що посилалося на окупаційній медіа, нелегітимна “влада” тимчасово окупованих частин Херсонщини організувала поїздку для 59 місцевих дітей до “Авангарду”.
За даними журналістів, ініціаторами поїздки стали нелегітимні окупаційні органи: так зване “Міносвіти” та “Міністерство молодіжної політики Херсонської області”, а також незаконно створене регіональне відділення центру військово-спортивної підготовки та патріотичного виховання молоді “Воїн”.
Мілітариzація
Раніше ми детально висвітлювали злочинну мілітаризацію та мобілізацію українських дітей, яку провадить Росія. ХПГ також писала, що українським підліткам, які опинилися в російській окупації, видають повістки наперед, а подекуди дітей забирають до російського війська просто з “оздоровчих таборів”. При цьому відкрита, прихована й насильницька мобілізація, до якої вдається РФ на тимчасово окупованих територіях України, порушує статтю 51 IV Женевської конвенції. Державі-окупанту заборонено примушувати цивільне населення окупованої території служити в збройних (або допоміжних) силах держави-окупанта. Будь-який тиск або пропаганда на користь добровільного вступу до армії заборонені, а призов жителів тимчасово окупованих територій України до лав загарбницької армії є воєнним злочином
Наприкінці липня цього року стало відомо, що Володимир Путін відкрив філію Нахімовського морського училища в тимчасово окупованому Маріуполі. Також у липні 2024-го Дмитро Лубінець повідомляв, що українських дітей з окупованих частин Луганщини залучають до мілітаристського руху “Ахмат”. За даними Омбудсмана, так звана Академія дружби народів “Ахмат”, що функціонує під патронатом однойменного чеченського формування, вже вручила дипломи дітям з тимчасово окупованого Луганська, які випустилися з першої зміни у таборі. ХПГ також писала, як росіяни вивозили школярів з низки тимчасово окупованих територій, аби діти проходили вогневу підготовку у Волгоградській області Росії, а дітей з Луганщини відправляли до Білорусі, аби вони пройшли “навчання” у надзвичайників.
У липні 2024-го у Центрі нацспротиву повідомляли, що старшокласників з тимчасово окупованих громад Херсонщини відправили до Калмикії. Там — у межах гри “Патріотична зірниця 2.0” — українських дітей вчили управляти безпілотними літальними апаратами на полі бою. “Для цього росіяни забезпечили табір безпілотниками, які використовують у війні проти України”, — повідомляли у ЦНС.
Недобровольчі загони
На жаль, Росія не лише змушує українських дітей працювати з технікою, яка щодня атакує українські міста і селища, а і всіляко намагається долучити українську молодь до власної агресивної війни та наражає на небезпеку. Як 11 серпня повідомляли у ЦНС, на тимчасово окупованих територіях України російські загарбники почали створювати молодіжні загони, які мали вирушати на територію Курської області. “Під об’єктиви відеокамер ‘добровольців’ пакують в автобуси й відправляють для нібито допомоги постраждалим курянам”, — писали у ЦНС.
Центр нацспротиву посилався на керівника регіональної організації “Молода республіка”, колаборанта Сергія Добровольського. Добровольський заявляв, що тільки з тимчасово окупованих територій Донеччини у Росію планують відправити щонайменше сотню молодих людей. Утім, кремлівський посіпака визнавав, що поки цей план неможливо виконати, писали у ЦНС. Аби хоч якось засвідчити підтримку населенню Курської області, окупаційна влада проводила багатолюдні мітинги, на які зганяла бюджетників і російських гастролерів, розповідали у Центрі нацспротиву.
“Евакуація”
При цьому губернатор Курської області Олексій Смірнов планував розмістити евакуйованих мешканців Курської області на окупованих частинах Запорізької області. Про це 13 серпня писали журналісти видання “Важливі історії”. Як наголошувало видання, місцеві мешканці обурювалися такою пропозицією та лишали несхвальні коментарі під публікацією губернатора у соцмережах. “У Запорізькій області простоюють готелі без туристів?” — іронізували користувачі соцмереж та писали, що у такому разі “логічніше було б вивозити людей за Урал”.
Своєю чергою Служба безпеки України сповіщала, що російські спецслужби “можуть вдатися до інсценування злочинів, зокрема щодо цивільного населення Курської області, щоб потім звинуватити в їх скоєнні українську сторону”. “Російська сторона створює та поширює різноманітні фейки та інформаційні вкиди, які не мають нічого спільного з реальністю”, — повідомляла пресслужба СБУ 12 серпня. У СБУ зазначали, що подібні ІПСО (інформаційно-психологічні спецоперації) “пов’язані насамперед із неможливістю ефективно протидіяти наступальним діям ЗСУ”.
Через можливе погіршення гуманітарної ситуації на прилеглих територіях Курської області РФ Україна готується до прийому російських біженців. Як повідомляла міністерка з питань реінтеграції Ірина Верещук, Мінреінтеграції запустило цілодобову гарячу лінію для жителів Курської області, які потребують гуманітарної допомоги або ж хочуть евакуюватися в Україну. Аби лишити заявку потрібно:
- зателефонувати або написати на номер: +38 (093) 367-83-68 через Telegram або WhatsApp;
- написати на електронну пошту: [email protected]
“Україна дотримується всіх норм міжнародного гуманітарного права. Ми забезпечимо мирним жителям Курщини необхідний захист і гуманітарну підтримку”, — писала Верещук на своїй фейсбук-сторінці увечері 14 серпня.
13 серпня МЗС України заявило, що Україна не зацікавлена в загарбанні чужих територій, а хоче захистити українців від російського терору та убезпечитися від ворожих ударів. “На відміну від Росії, Україні чуже не потрібно. Україна не зацікавлена в тому, щоб забирати територію в Курській області, ми хочемо захистити життя своїх людей”, — казав речник МЗС Георгій Тихий. Він також нагадував, що лише з Курської області РФ з початку літа по Сумській області було завдано понад дві тисячі ударів і використано 255 керованих авіабомб і понад 100 ракет.
15 серпня Головнокомандувач Збройних Сил України Олександр Сирський повідомив, що для підтримання правопорядку та забезпечення потреб цивільних росіян створили військову комендатуру. Її очолив український генерал-майор Едуард Москальов.