Українських дітей з окупованих частин Луганщини залучають до мілітаристського руху ‘Ахмат’
Навчання під керівництвом ворожих командирів
23 липня цього року Уповноважений Верховної Ради України з прав людини повідомив про черговий випадок мілітаризації українських дітей, які опинилися в російській окупації.
Як сповістив Дмитро Лубінець, представники РФ вербують школярів з тимчасово окупованих частин Луганщини до дитячого мілітаристського руху — так званої Академії дружби народів “Ахмат”. Дитяча Академія дружби народів “Ахмат” функціонує під патронатом однойменного чеченського формування, наголошував Дмитро Лубінець.
За даними омбудсмана, у тимчасово окупованому Луганську випускники першої зміни цього руху вже отримали дипломи за “готовність служити РФ і захищати її цінності”.
Упродовж двох тижнів українські хлопці та дівчата проходили курси армійської підготовки. При цьому діти були у повному екіпіруванні, у бронежилетах та зі зброєю в руках. Діти “вели бій” у польових умовах, з окопів та на воді, а також “отримували навички тактичної медицини та вчилися російському ‘патріотизму’ під керівництвом кавказьких командирів”, писав Дмитро Лубінець в офіційному телеграм-каналі.
Ворожі медіа підтверджували оприлюднену омбудсманом інформацію та повідомляли, що для вручення дипломів до табору прибув командир спецпідрозділу “Ахмат”, заступник очільника головного управління з військово-політичної роботи російського Міноборони Апти Алаудінов. Своєю чергою Рамзан Кадиров казав, що зміну в таборі профінансував регіональний громадський фонд імені Ахмата-Хаджі Кадирова.
Уповноважений з прав людини вчергове наголосив, що Росія має далекоглядні плани на українських дітей. Спочатку на базі літніх таборів, а згодом у межах загальноросійської програми — терористична держава прагне “створити плацдарм посиленої військової підготовки для українських дітей”, а потім “у стислі терміни виростити з них повноцінних вояків”.
Дмитро Лубінець підкреслив, що “мілітаризація є грубим порушенням прав дитини, вчиненим країною-агресором”, і закликав міжнародну спільноту відреагувати на дії РФ. “Кремль насильницьки формує з українських дітей покоління, яке вчить ненависті та насильству до всього українського, — зауважив омбудсман. — Українські діти не мають бути у руках росіян інструментом геноцидної війни!”
Військово-патріотичне виховання а ля рюс
Нещодавно Харківська правозахисна група розповідала, що українським підліткам, які опинилися в російській окупації, вже видають повістки на 2025 рік. Щобільше, дітей забирають до російського війська просто з “оздоровчих таборів”. Більше про злочинну мобілізацію, спроби залучити українських дітей до російського війська та інший тиск, який вчиняють російські окупанти, можна прочитати в нашій аналітичній статті.
Ми також писали, що в тимчасово окупованому Севастополі підконтрольна Кремлю окупаційна адміністрація хоче створити навчально-методичний центр військово-патріотичного виховання молоді “Авангард”. Як повідомляли у Центрі нацспротиву, “за розрахунками Кремля, щорічно підготовку в центрі проходитимуть близько п’яти тисяч українських дітей з окупованого півострова”. “Авангард” планують розмістити на території парку “Патріот”: проведення будівельно-монтажних робіт заплановано на 2025–2027 роки. Крім цього, в тимчасово окупованому Криму ще з 2016 року діє створений російським Міноборони рух “Юнармія”. У Криму та Севастополі окупанти вже створили 874 загони “Юнармії”, до яких залучили близько 29 тисяч дітей. Регіональні штаби мілітарної організації також з’явилися на підконтрольних РФ територіях Луганської та Донецької областей України, а після початку повномасштабного вторгнення відділ “Юнармії” сформували в тимчасово окупованому Маріуполі, Генічеську та Мелітополі.
Росія постійно намагається долучити дітей, які опинилися в російській окупації, до війни проти власної країни. Росіяни вивозили школярів з тимчасово окупованих територій Запорізької, Херсонської, Луганської та Донецької областей, аби діти проходили вогневу підготовку у Волгоградській області Росії. У тимчасово окупованому Севастополі українських дітей вчили запускати безпілотники та закликали долучатися до російського війська. Крім того, дітей з Луганщини відправляли до Білорусі, аби вони пройшли “навчання” у надзвичайників… Це лише кілька випадків, що ілюструють, як терористична країна використовує українських дітей і порушує їхні права.
За даними команди Conflict Observatory, дослідників Лабораторії гуманітарних досліджень Єльської школи громадського здоров’я, від початку російського повномасштабного вторгнення до 30 жовтня минулого року до Білорусі незаконно вивезли щонайменше 2 442 українські дитини віком від шести до 17 років, які потрапили до 13 закладів у Білорусі. При цьому щонайменше дев’ять груп дітей з України зазнали “перевиховання”, яке відбувалося принаймні у восьми з цих закладів. Ба більше, щонайменше шість груп дітей у Білорусі пройшли військовий вишкіл, який здійснювали “внутрішні війська Білорусі”. До “перевиховання” українських дітей були залучені Білоруський республіканський союз молоді та білоруські відділення пропутінських організацій мотоциклістів: “Нічні вовки” та “Нічні валькірії”. Ще раніше Сonflіct Observatory виявила мережу з щонайменше 43 закладів, розташованих на території РФ чи на тимчасово окупованих територіях України, у яких утримували (чи досі утримують) депортованих і примусово переміщених дітей. Спроби перевиховати українських дітей були зафіксовані у 78 % випадків: щонайменше у 32 закладах.
Як неодноразово наголошували правозахисники, мілітаризація освіти та насаджування конкретної ідеології дітям на тимчасово окупованих територіях є міжнародним злочином, а відкрита, прихована й насильницька мобілізація, до якої вдається РФ на тимчасово окупованих територіях України, порушує статтю 51 IV Женевської конвенції. Державі-окупанту заборонено примушувати цивільне населення окупованої території служити в збройних (або допоміжних) силах держави-окупанта. Будь-який тиск або пропаганда на користь добровільного вступу до армії заборонені, а призов жителів тимчасово окупованих територій України до лав загарбницької армії є воєнним злочином.