Вчорашні діти України у майбутній війні РФ
Повістки наперед
На тимчасово окупованих територіях України, які перебувають під контролем РФ, підліткам видають повістки на 2025 рік. Про це 20 липня повідомили “Донбас Реалії” у своєму телеграм-каналі.
За даними журналістів, українські діти, які опинилися в російській окупації, можуть потрапити до другої хвилі мобілізації, тільки-но досягнуть повноліття.
“Після медкомісії приїхали з військкомату і почали видавати приписне”, — розповідає хлопець, якому вдалося виїхати з російської окупації. Одразу з приписним російські окупанти видали й документ, де було зазначено, що у 2025 році треба явитися до військкомату. Після цього рідні хлопця почали шукати, як виїхати до вільної України. “Я не хотів вмирати за інтереси Росії, я хотів жити”, — наголошував юнак.
Мирослава Харченко, юристка благодійного фонду “Save Ukraine”, розповіла журналістам, як до школи вищезгаданого хлопця приїхали представники російського ТЦК і чинні військові російських Збройних сил. Російські військові почали розповідати дітям, як добре служити в російській армії та вбивати українців, наголошувала юристка. Наприкінці промови російські військові вручили всьому класу повістки на 2025 рік. “Вони видали їм оцю російську книжечку, яка підтверджує, що вони [підлітки] вже є військовозобов’язаними і повинні ‘іти й вмирати за Путіна’”, — каже пані Мирослава. Якщо злочинна війна РФ триватиме в 2025 році, цих школярів, яким рашисти вже вручили повістки, можуть забрати воювати проти власної країни.
З ‘оздоровчих таборів’ — до російського війська
Окрім завчасної видачі повісток, українських дітей забирають до лав російських військ просто з так званих “оздоровчих таборів”. Хлопець, який говорив з журналістами “Донбас Реалії”, розповів, що знає біля 20 таких дітей. За його словами, дітей спочатку вивезли до “оздоровчого табору” в окупованому Криму. Звідти підлітків вже не випускали, нібито тому, що в їхніх рідних містах і селах тривали бойові дії. Якийсь час діти мешкали в таборі, потім їх забрали до санаторію. Коли підліткам виповнилося 18 років, окупанти поставили їх на військовий облік і забрали до російської армії, каже хлопчина.
Про дітей, яких вдалося повернути до України з так званих “оздоровчих таборів”, розповіла і Юлія Сидоренко, очільниця центру “Надія та відновлення”. За її даними, у російських “оздоровчих таборах” українські діти зазнають і психологічного, і фізичного насильства. Це жаско, коли до тебе приходить 15-річна або 16-річна дитина, котра говорить: “після того, що я бачила, я не хочу жити”, наголошувала Сидоренко.
За словами пані Юлії, зараз чимало батьків з 16-річними та 17-річними дітьми повертаються до вільної України, адже хочуть врятувати дітей від російської армії. З кожним місяцем таких людей стає все більше, каже пані Юлія.
Квиток в один бік
На жаль, не всім українцям вдається вернутися додому. Як ми раніше писали, Росія навмисно відправляє українських дітей до таборів на території РФ, аби згодом за ними виїхали їхні родини. Як у червні 2024-го повідомляли у Центрі національного спротиву, на тимчасово окупованих територіях України представники РФ проводять примусові медогляди дітей, після яких “виписують направлення до таборів у далекі регіони РФ на ‘оздоровлення’”. Якщо родина відмовляється від такого “оздоровлення”, проти батьків можуть порушити справу, а згодом позбавити їх батьківських прав. Крім того, що в російських таборах дітей піддають російській пропаганді, не всіх дітей повертають додому. Росіяни змушують батьків особисто їхати й забирати дітей, а потім агітують українські родини, аби вони лишалися жити у віддалених регіонах РФ. При цьому на тимчасово окуповані території України завозять росіян. Таким чином Росія здійснює асиміляцію населення тимчасово окупованих територій і чинить тиск на мирних людей, наголошували у Центрі нацспротиву. Фактично Росія змінює склад населення тимчасово окупованих територій.
Як зазначали дослідники Conflict Observatory, українських дітей найчастіше вивозили до Росії чи тимчасово окупованих територій України:
- для відвідування так званих “оздоровчих таборів”;
- у рамках так званої “евакуації з прифронтових територій”;
- у рамках “медичної евакуації”;
- для всиновлення або розміщення в прийомних російських родинах.
Нагадаємо, що наприкінці грудня 2023-го Харківська правозахисна група представила нове подання до Офісу Прокурора Міжнародного кримінального суду (МКС), яке стосувалося переміщення українських дітей на територію Російської Федерації. Подання “Насильницька передача дітей з України до Росії: геноцид” має на меті переконати Офіс Прокурора МКС, аби той перекваліфікував вже відкрите провадження зі статті восьмої Римського Статуту (“воєнні злочини”) на статтю шосту (“злочин геноциду”).
Незаконна мобілізація та примусова паспортизація
Ми неодноразово писали, що відкрита, прихована й насильницька мобілізація, до якої вдається РФ на тимчасово окупованих територіях України, порушує міжнародне гуманітарне право, зокрема статтю 51 IV Женевської конвенції. Відповідно до неї, державі-окупанту заборонено примушувати цивільне населення окупованої території служити в збройних (або допоміжних) силах держави-окупанта. Будь-який тиск або пропаганда на користь добровільного вступу до армії також заборонені, а призов мешканців тимчасово окупованих територій до лав загарбницької армії є воєнним злочином. Поза тим Росія постійно намагається змусити мешканців тимчасово окупованих територій воювати проти власної країни і навіть тисне на полонених, аби видати їм російські паспорти та відправити на війну.
Ба більше, Росія вже давно намагається долучити дітей, які опинилися в російській окупації, до війни проти власної країни. Наведемо лише кілька випадків, які ми раніше висвітлювали. У червні цього року “Громадське радіо” повідомляло, що школярів з тимчасово окупованих територій Запорізької, Херсонської, Луганської та Донецької областей вивезли у Волгоградську область, де вони повинні були освоювати вогневу підготовку. У квітні 2024-го Представництво Президента України в АР Крим та місті Севастополі повідомляло, що в окупованому Севастополі російські силовики організували захід для школярів та студентів. Під час заходу так звані “інструктори” у масках розповідали учням про можливості безпілотників, навчали дітей їх запускати та пропагували у майбутньому доєднатися до окупаційних військ РФ. У березні 2024-го у Луганській ОВА повідомляли, що на тимчасово окупованих частинах Луганщини представники Слідчого комітету РФ агітують вихованців інтернатів вступати до профільних навчальних закладів Російської Федерації. За даними Центру національного спротиву, йшлося про академії у Москві, Санкт-Петербурзі та про філію у тимчасово окупованому Луганську. По завершенню навчання представники РФ обіцяли розподілити українських дітей у різні регіони Росії. “Це і є типова колоніальна політика геноциду”, — наголошували у Центрі нацспротиву. У січні цього року державні ЗМІ Білорусі підтверджували, що 35 українських дітей, які мешкали у тимчасово окупованому місті Антрацит на Луганщині, відправили до білоруського міста Могильов, де діти мали пройти “навчання” у центрі Міністерства з надзвичайних ситуацій.
Ще раніше, у грудні 2023-го, надходила інформація, що російські окупаційні сили хочуть ставити на облік підлітків, які мешкають у Маріуполі. Загалом на тимчасово окупованих територіях України Росія активно розбудовує мережу закладів, які пропагують вступ до армії РФ і глорифікують війну проти України. У травні цього року очільник таборів, де росіяни вчили українських дітей воювати проти України, отримав підозру. Минулого літа в Україні ухвалили перший вирок за пропагування вступу до російської армії кримським дітям: керівника севастопольського підрозділу “Юнармії” засудили до десяти років позбавлення волі.
На жаль, окупаційні сили постійно погрожують батькам і змушують їх віддавати дітей до російських шкіл та оформлювати дітям російські паспорти. 19 липня цього року, коли до України вдалося повернути 12 дітей, які проживали на тимчасово окупованих частинах Донецької, Запорізької та Херсонської областей, Дмитро Лубінець розповідав про тиск, якого зазнали діти та їхні рідні. “Родини розповідають, як їм примусово нав’язували російські паспорти, адже без ‘нових документів’ громадяни безправні і не могли користуватися жодними соціальними гарантіями чи медичною допомогою. Лікарі не приймають навіть дітей із вродженими вадами, яким потрібен ретельний догляд”, — наголошував Уповноважений ВР з прав людини. Дмитро Лубінець також підтверджував, що батькам пропонують відправити дітей на так звану “реабілітацію”, яка часто є депортацією чи примусовим переміщенням. “Зі слів повернутих, росіяни на тимчасово окупованих територіях затримують, б’ють, катують струмом, вчиняють психологічний тиск на дорослих, а дітей допитують без присутності батьків і також застосовують методи катування. Також регулярно проводять безпідставні обшуки в будинках місцевих мешканців”, — ділився Омбудсман.
У січні цього року Уповноважений ВР з прав людини також сповіщав, що “17 дітей із захворюваннями нервової системи та опорно-рухового апарату літаком російського Міноборони відправили до підмосковного реабілітаційного центру ‘Огоньок’”. Дмитро Лубінець наголошував, що “практика вивезення дітей України є не жестом доброї волі з метою допомогти, а стратегічно важливою програмою держави-агресора — коли під приводом надання медичної допомоги відбувається примусова паспортизація росіянами громадян України”. Омбудсман також нагадував, що обов’язковою умовою для лікування є наявність російського паспорта, який за наказом Путіна оформлюють за спрощеною процедурою. “Таким чином під примусом відбувається нав’язування російського громадянства, що суперечить нормам міжнародного права”, — підкреслював Лубінець.
Ми також писали, що ще у серпні 2023-го нелегітимний голова Лазурненської селищної територіальної громади Скадовського району Олександр Дудка погрожував вивозити у невідому напрямку місцевих мешканців без російських паспортів та залякував батьків, котрі не хотіли віддавати власних дітей до російських шкіл. Колаборант також підтверджував, що людям без російських паспортів не видаватимуть ліків. Раніше ми повідомляли, що росіяни не видавали ліки (зокрема інсулін), якщо в людини не було російського громадянства. Людям з українським громадянством погрожували катуваннями, їх позбавляли необхідних для життя послуг, не виплачували пенсію, шантажували й обіцяли не видати документи про освіту тощо. Ще на початку серпня 2023-го дослідники Єльського університету оприлюднили доповідь, присвячену примусовій паспортизації українців, які опинилися в російській окупації. Як наголошувала команда Conflict Observatory, Росія систематично вдається до примусу й намагається позбавити людей української ідентичності. “...Тактики [РФ] порушують міжнародне право, включно з забороною дискримінувати людей, які живуть в умовах окупації, за національною ознакою і примушувати їх присягати на вірність окупаційній владі, що, згідно з Гаазькою та Женевською конвенціями, є незаконним”, — наголошували дослідники. При цьому у статті 45 IV Конвенції про закони і звичаї війни на суходолі чітко вказано: “забороняється примушувати жителів окупованої території присягати на вірність державі-супротивнику”.
Більше про порушення прав дітей і вчинені представниками РФ і Білорусі злочини проти української малечі можна почитати у рубриці ХПГ — Права дітей.