MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

35 дітей з Луганщини вивезли до Білорусі — ‘навчатися’ у надзвичайників

16.01.2024   
Марина Гарєєва
Білоруські журналісти розповіли, що дітей з окупованого міста Антрацит відправили до Могильова. Як сповіщали дослідники Conflict Observatory, станом на 30 жовтня 2023-го до Білорусі незаконно вивезли 2 442 українські дитини. Детальніше про це — у статті ХПГ.

Українські діти у центрі Міністерства з надзвичайних ситуацій у Білорусі. Фото оприлюднене білоруськими журналістами.

Українські діти у центрі Міністерства з надзвичайних ситуацій у Білорусі. Фото оприлюднене білоруськими журналістами.

“Навчання” у білоруських надзвичайників

Російська Федерація та Білорусь постійно намагаються мілітаризувати українських дітей і незаконно вивозять малечу, яка опинилася в російській окупації.

Нещодавно стало відомо, що 35 дітей, які мешкали у тимчасово окупованому місті Антрацит, розташованому в Луганській області, відправили до білоруського міста Могильов. Про це повідомили на державному телеканалі “Беларусь 1”.

Прикметно, що Білорусь відправила групу українських дітей на так зване “навчання” з білоруськими надзвичайниками у центр Міністерства з надзвичайних ситуацій. Там дітей нібито вчили, як поводитися в екстремальних ситуаціях, до прикладу, як евакуюватися у випадку пожежі. Провладні журналісти подали це як “канікули під мирним небом”, сповнені “незабутніх емоцій”.

Своєю чергою 15 січня цього року в Міноборони Білорусі повідомили, що білоруські військові проходитимуть навчання в Росії. “Під час занять акцент буде зроблений на досвіді, отриманому Збройними силами Росії під час проведення військової спецоперації [так у Росії називають війну проти України]”. Після завершення підготовки білоруські військові як “інструктори з найскладніших предметів бойової підготовки” передаватимуть набутий досвід підрозділам ЗС Білорусі.

Понад 2 000 вивезених до Білорусі українських дітей

За даними команди Conflict Observatory, дослідників Лабораторії гуманітарних досліджень Єльської школи громадського здоров’я, від початку російського повномасштабного вторгнення до 30 жовтня минулого року до Білорусі незаконно вивезли щонайменше 2 442 українські дитини віком від шести до 17 років. У тому числі до Білорусі вивезли й дітей, які належать до вразливих категорій. Як наголосили дослідники, для депортації до Білорусі обирають вразливі категорії дітей, батькам чи опікунам яких украй важко надати повну та усвідомлену згоду на їхній виїзд. До таких категорій потрапляють діти, які можуть бути сиротами, діти з інвалідністю, діти з малозабезпечених родин, діти, чиї батьки є військовими, та “всиновлені” діти.

Автори звіту зазначали, що українських дітей постійно вивозили щонайменше з 17 міст Донецької, Луганської, Херсонської та Запорізької областей України. 

Дослідники наголошували, що незаконне вивезення дітей з підконтрольних російським Збройним силам територій України координують Путін і Лукашенко через Союзну державу.

Світлина оприлюднена командою Conflict Observatory.

Ілюстративне фото. Світлина була оприлюднена командою Conflict Observatory в дослідженні щодо вивезення українських дітей на територію Білорусі.

При цьому депортації та “перевихованню” малечі сприяють як російські, так і білоруські спецслужби. З-поміж інших до цього залучені Слідчий комітет РФ та “внутрішні війська Білорусі”. Окрім цього, у депортації та переміщенні української малечі бере участь підконтрольна Кремлю нелегітимна влада окупованих частин Донеччини та Луганщини.

Читайте також: ‘Я бачив, як співробітники ФСБ вивозили українських дітей на територію Білорусі’

У Conflict Observatory також нагадали, що значну роль у переміщенні українських дітей до Білорусі відіграли Олексій Талай і його фонд, Ольга Волкова та її організація “Дельфіни” (розташована в тимчасово окупованому Донецьку) та ВАТ “Білоруськалій”.

Як раніше повідомляло білоруське держагентство БелТА, так зване “оздоровлення” українських дітей, незаконно вивезених з окупованих РФ територій України, відбувається за дорученням найвищого керівництва Республіки Білорусь, зокрема й Олександра Лукашенка. Білоруські пропагандисти також підтверджували, що розміщенням українських дітей в Білорусі займається фонд Талая за підтримки ВАТ “Білоруськалій” і Союзної держави.

За даними дослідників, українські діти потрапляли до 13 закладів у Білорусі. При цьому щонайменше дев’ять груп дітей з України зазнали “перевиховання”, яке відбувалося принаймні у восьми з цих закладів. Ба більше, щонайменше шість груп дітей пройшли військовий вишкіл у Білорусі. Зокрема, такий вишкіл здійснювали “внутрішні війська Білорусі”. Своєю чергою до “перевиховання” українських дітей були залучені Білоруський республіканський союз молоді та білоруські відділення пропутінських організацій мотоциклістів: “Нічні вовки” та “Нічні валькірії”.

2050 дітей, ідентифікованих командою Conflict Observatory, в період з вересня 2022-го по травень 2023-го вивезли до дитячого центру “Дубрава” в Мінській області Білорусі. Приблизно 392 українські дитини були доставлені в 12 інших установ на території Білорусі.

17 липня 2023-го року у матеріалі, присвяченому депортації українських дітей до Білорусі, британське видання The Telegraph оприлюднило відео, відзняте під час пропагандистського концерту, який відбувався в дитячому таборі “Дубрава”. Цей табір неодноразово фігурував у списку місць, де білоруська влада незаконно утримує депортованих українських дітей. Більше про це можна почитати у статті ХПГ.

Окрім цього, з березня 2022-го по квітень 2023-го щонайменше 67 дітей відправили до трьох лікарень Білорусі. Українських дітей нібито відправляли на “лікування” та “реабілітацію”, як її називають посадовці, що підтримують режим Лукашенка.

Дослідники Conflict Observatory наголошували: невідомо, скільки українських дітей досі залишаються в Білорусі. Хоча причетні до їхньої депортації стверджували, нібито повернули всіх дітей до України, дослідникам не вдалося підтвердити цю інформацію.

Нагадаємо, що минулого року команда Conflict Observatory виявила мережу з щонайменше 43 закладів, розташованих на території РФ чи на тимчасово окупованих територіях України, у яких утримували (чи досі утримують) депортованих з України дітей. При цьому спроби перевиховати українських дітей були зафіксовані у 78 % випадків: щонайменше у 32 закладах. 

З Ростова-на-Дону до Мінська

Павло Латушко, опозиційний білоруський політик і колишній міністр культури Білорусі, який надав Міжнародному кримінальному суду докази ймовірної причетності Олександра Лукашенка до незаконної депортації українських дітей, також розповідав журналістам проєкту Радіо Свобода “Новини Приазов’я”, що з 20-ти населених пунктів окупованих частин України вже вивезли 2 150 українських дітей, яких розміщують у таборах, розташованих у Мінській та Гостомельській області у Білорусі.

Перша “весняна зміна” українських дітей прибула до Білорусі. Світлина оприлюднена БелТА й у телеграм-каналі Олексія Талая. [воєнні злочини вивезення українських дітей депортація оздоровлення білорусь лукашенко]

Перша “весняна зміна” українських дітей прибула до Білорусі. Світлина оприлюднена БелТА й у телеграм-каналі Олексія Талая.

“Переміщення здійснювалося у шість місць на території Білорусі. Ця діяльність має системний, постійний характер. Організаторами цих злочинних дій є диктатор Лукашенко, а також його спільники, які відповідним чином виконують його доручення. Ми говоримо про те, що у Білорусі створено ієрархію, коли є керівник, який узурпував владу президента. Одночасно він є головою Вищої Державної Ради Союзної держави. Він дає відповідні доручення на міністерському рівні — й надалі ці доручення ретранслюються на місцевий рівень, у тому числі так званим ‘недержавним’ організаціям”, — говорить Латушко. При цьому депортація українських дітей фінансується напряму з бюджету Союзної держави Росії і Білорусі, стверджує білоруський опозиціонер.

“Ми також аналізуємо і висловлювання Лукашенка, де він двічі — 27 червня, а потім 11 серпня 2023 року — публічно зізнавався у тому, що підтримує та продовжуватиме підтримувати цю діяльність. Ми встановили транспортні маршрути вивезення українських дітей з тимчасово окупованих територій. Це здійснюється через місто Ростов-на-Дону. Надалі дітей залізничним транспортом доставляють до міста Мінськ, автобусами розвозять у шість локацій на території Білорусі”, — повідомляє Латушко. За його словами, зібрану інформацію білоруська опозиція одночасно передає Міжнародному кримінальному суду та низці партнерів: міністерствам іноземних справ європейських держав і Держдепартаменту Сполучених Штатів.

Дослідники Conflict Observatory також зазначали, що українських дітей спочатку вивозять до Ростова-на-Дону, а потім везуть потягом до Мінська. Своєю чергою підконтрольна ФСБ Прикордонна служба Ростова, а також Слідчий комітет РФ відігравали провідну роль у виявленні вразливих груп дітей і сприянні їхньому переміщенню до Білорусі, зауважують дослідники. Окрім цього, у березні 2022-го Прикордонна служба Ростова поширювала інформацію щодо спрощеного порядку перетину кордону між Україною та Ростовською областю РФ для неповнолітніх. 

РФ і Білорусь проти української малечі

Харківська правозахисна група писала, що до злочинної депортації українських дітей причетний не лише Президент Путін і його Уповноважена з прав дитини Львова-Бєлова, а і самопроголошений Президент Білорусі Лукашенко. Ще у липні минулого року депутати Європарламенту закликали Міжнародний кримінальний суд розглянути ордер на арешт Лукашенка.

Ніби ігноруючи міжнародний осуд, 28 грудня минулого року Олександр Лукашенко зустрічався з дітьми, яких незаконно вивезли з тимчасово окупованих територій України. Як повідомляли журналісти видання Associated Press, Лукашенко відвідав захід, влаштований з нагоди прибуття нової групи депортованих українських дітей напередодні новорічних свят. Як зазначав Павло Латушко, прибуття нової групи українських дітей до Білорусі вкотре підтверджувало, що МКС має розслідувати цей злочин.

“Лукашенко, члени його сім’ї та соратники разом із Кремлем організували систему переміщення українських дітей, у тому числі сиріт, з окупованих територій до Білорусі, і цей канал досі працює”, — наголошував Латушко.

Окрім цього, до депортації української малечі причетний білоруський Червоний Хрест і його очільник Дмитро Шевцов. Наприкінці липня 2023-го Офіс Генерального прокурора України розпочав розслідування щодо участі білоруського Червоного Хреста у примусовій депортації українських дітей.

Як зазначав Генпрокурор України Андрій Костін, “участь білоруського Червоного Хреста у примусовій депортації українських дітей з окупованих РФ територій до Білорусі є співучастю у скоєнні міжнародного злочину”. Андрій Костін наголошував, що таким чином білоруський Червоний Хрест “грубо порушує норми Женевських конвенцій, а також основоположні принципи Руху Червоного Хреста”.

Вивезення українських дітей як злочин геноциду

Нагадаємо, що наприкінці грудня минулого року Харківська правозахисна група представила нове подання до Офісу Прокурора Міжнародного кримінального суду (МКС). Воно стосувалося переміщення українських дітей на територію Російської Федерації.

Як пояснював автор подання, юрист ХПГ Микола Комаровський, подання має на меті переконати Офіс Прокурора МКС, аби той перекваліфікував вже відкрите провадження зі статті восьмої Римського Статуту (“воєнні злочини”) на статтю шосту (“злочин геноциду”). Хоча раніше правозахисники вже звертали на це увагу та зверталися до МКС, вони скоріше надавали інформацію про дії РФ і залишали на розсуд Міжнародного кримінального суду питання кваліфікації злочинів, пояснював Микола. На відміну від попередніх подань, “Насильницька передача дітей з України до Росії: геноцид” є “першим комплексним поданням, яке містить не тільки суто фактичну частину, але й присвячене саме теоретичному обґрунтуванню”, зазначав його автор.

Наразі офіційно відомо про 19 546 дітей, яких примусово перемістили чи депортували з України. Крім цього, 2 233 дитини вважають зниклими безвісти. За офіційними даними, до України вдалося повернути 388 дітей. Інші діти фактично перебувають в заручниках у терористичних держав, які змінюють їхню ідентичність, занурюють в імперські міти та вчать викривленої версії війни.  

Більше про порушення прав дітей і вчинені представниками РФ і Білорусі злочини проти української малечі можна почитати у відповідній рубриці ХПГ — Права дітей.

Матеріал підготовлено за підтримки DIGNITY — Данського інституту проти катувань, у межах проєкту “Здійснення правосуддя за міжнародні злочини в Україні”
 Поділитися