MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

В окупованому селі дітей возили до школи автобусом, де завжди сидів озброєний військовий

24.06.2024   
Марина Гарєєва
Поки Україна повертає українських дітей додому, з тимчасово окупованих територій Запоріжжя малечу вивозять на “оздоровлення” до Мурманська та Чувашії. Окупанти проводять примусові медогляди дітей, необхідні для відправлення в табори, змушують батьків особисто їхати й забирати дітей, а потім агітують українські родини лишатися жити у віддалених регіонах РФ.

Ілюстративне фото. Окупована частина Херсонщини. Російські військові вивозять дітей на так зване “оздоровлення”. Фото з пропагандистських російських ЗМІ, оприлюднене журналістами “Суспільне” у 2023 році.

Ілюстративне фото. Окупована частина Херсонщини. Російські військові вивозять дітей на так зване “оздоровлення”. Фото з пропагандистських російських ЗМІ, оприлюднене журналістами “Суспільне” у 2023 році.

З окупованих частин Запорізької області — до Мурманська та Чувашії

Росіяни вивозять українських дітей з тимчасово окупованих територій Запорізької області у так звані табори за декількома напрямками. Як розповіла журналістка Громадського радіо з Запоріжжя Аліса Сисоєва, деяких дітей окупанти вивозять аж до Мурманська та Чувашії.

“З Мелітополя вивозять дітей до Краснодарського краю”, — ділиться журналістка та зазначає, що тоді українські діти потрапляють до таборів “Юнармії”. Там росіяни змушують українських дітей вчити історію РФ та управляти дронами на так званих “практичних навчаннях”. 

Крім цього, за даними Сисоєвої, 350 українських дітей з району Приморська, який належить до Бердянського району Запорізької області, окупанти відправляють у літні табори до Мурманська. Таким чином діти, які виросли під південним сонцем на узбережжі Азовського моря, вимушено стають учасниками російської держпрограми з промовистою назвою “Діти Арктики”, наголосила журналістка на абсурді та цинізмі ситуації. За інформацією медійниці, у Мурманську дітей змушують вивчати місцеву та російську історію.

Іншим популярним напрямком є Волгоградська область, де є так званий табір “Воїн”, каже Сисоєва. Журналістка зазначає, що у Волгоградську область росіяни відправили дві з половиною тисячі школярів з тимчасово окупованих територій Запорізької, Херсонської, Луганської та Донецької областей України. У Волгоградській області українські школярі мусять освоювати вогневу підготовку, а також медичні та інженерні дисципліни.

Читайте також: 35 дітей з Луганщини вивезли до Білорусі — ‘навчатися’ у надзвичайників

Крім цього, українську малечу відправляють до Чувашії, — це один із найвіддаленіших напрямків.

Таким чином російські окупанти “не полишають українських дітей у спокої ані під час навчального року, ані під час літніх канікул”, наголосила медійниця. Навіть якщо діти лишаються на тимчасово окупованих територіях, росіяни змушують їх відвідувати пришкільні табори, де відбувається потужна пропаганда.

Вербування до пропагандистських медіа

Як повідомляли у Центрі національного спротиву (ЦНС), росіяни продовжують створювати фейкові локальні медіа на захоплених територіях України, аби обмежити доступ до інформації та створити своєрідну ізоляцію інформаційного поля.

“За задумом ці медіа, які фінансуються Кремлем, мають бути ‘голосом місцевих’. Проте редакціями керують росіяни, й всі вони створені вже після захоплення регіону”, — наголосили у ЦНС.

Прикметно, що через кадровий дефіцит на тимчасово окупованих територіях росіяни створюють так звані медіашколи, де навчання є безкоштовним. При цьому окупанти вербують місцевих підлітків до роботи на російську машину пропаганди та маніпулюють бажанням молоді стати відомими та незалежними від батьків.

Примусові медогляди та асиміляція населення

21 червня 2024 року у ЦНС також повідомляли, що на тимчасово окупованих територіях України російські лікарі знову почали проводити примусові медогляди українських дітей, аби потім відправляти малечу до таборів.

“Росія розв’язала війну проти нашої країни та позбавила дитинства сотні тисяч наших дітей. Тепер під виглядом турботи окупанти проводять примусові медогляди, після яких виписують направлення до таборів у далекі регіони РФ на ‘оздоровлення’”, — розповіли у ЦНС.

У Центрі нацспротиву також наголосили, що якщо родина відмовляється від такого “оздоровлення”, це слугує підставою, аби проти батьків порушили справу та звинуватили у неналежному вихованні дітей. Надалі окупанти можуть позбавити людей батьківських прав.

У ЦНС також відмітили, що, крім того, що в російських таборах дітей піддають російській пропаганді, не всіх дітей повертають додому. Росіяни змушують батьків особисто їхати за дітьми, аби їх забрати, а по приїзду українські родини агітують лишатися жити у віддалених регіонах РФ.

“Таким чином ворог маніпулює дитячим здоров’ям задля досягнення своїх цілей з асиміляції населення тимчасово окупованих територій”, — підсумували у Центрі нацспротиву.

Погрози та психологічний тиск

Про погрози представників РФ згадували й родини, чиїх дітей минулого тижня вдалося повернути з російської окупації.

Як повідомляли волонтери організації Save Ukraine на своїй фейсбук-сторінці, минулого тижня до України вдалося повернути 11 дітей. Очільник Херсонської ОВА Олександр Прокудін уточнював, що сімох дітей повернули з тимчасово окупованих громад Херсонщини. “Це три хлопчики та чотири дівчинки. Малечі — від чотирьох місяців до 13 років. Вони подолали довгий і складний шлях. Головне, що зараз діти у безпеці, отримують всю необхідну допомогу”, — писав Прокудін у своєму телеграм-каналі 21 червня цього року.

Своєю чергою у Save Ukraine розповідали про те, що довелося пережити українській малечі в російській окупації. “Увесь цей час в окупації діти зазнавали психологічного тиску — їх навмисно виводили спостерігати за обшуками їхніх домівок, намагалися підкупляти солодощами та випитувати необхідну їм інформацію, — зазначали в організації. — Інша родина розповіла, що в їхньому селі дітей в школу возили шкільним автобусом, в якому завжди сидів озброєний військовий. При цьому в дітей щодня мав бути з собою оригінал свідоцтва про народження, тепла ковдра і 500 рублів”.

Ба більше, окупаційні сили регулярно погрожували українським родинам: казали, що заберуть дітей в інтернати та передадуть на всиновлення російським сім’ям, якщо батьки не оформлять російські документи.

“Одній мамі з врятованих у цій місії сімей доводилося постійно ховати своїх дітей, не пускати їх в російську школу та садочок. За навчання за українською програмою батьків карали штрафами. А коли в окупованому місті проводили референдум, жінка з дітьми змушена була сидіти у квартирі тихо, не відчиняти, адже не хотіла брати участь у цьому”, — писали в Save Ukraine 21 червня 2024 року.

Крім цього, росіяни двічі викрадали батька однієї з врятованих родин. Чоловіка забирали просто з дому та жорстоко били лише через те, що під час обшуків окупанти знайшли камуфляж, що належав ще його дідові. Додому чоловік повертався з розбитим обличчям та численними синцями.

Раніше ми вже писали, що на тимчасово окупованих частинах Херсонщини діти боялися обшуків росіян

Загальний контекст

Нагадаємо, що минулого року команда Conflict Observatory виявила мережу з щонайменше 43 закладів, розташованих на території РФ чи на тимчасово окупованих територіях України, де утримували депортованих з України дітей. Згідно з дослідженням Conflict Observatory, у 41 випадку йшлося про так звані літні табори, які вже існували в Росії та у тимчасово окупованому Криму. Сім з виявлених таборів були розташовані у підконтрольному РФ Криму, 34 — на території Росії. 12 таборів були на узбережжі Чорного моря. 10 таборів, де утримували українських дітей, були поблизу Москви, Казані та Єкатеринбургу. 11 таборів були розташовані за більше ніж 800 км від російсько-українського кордону: до прикладу, два табори були в Сибіру та один — на Далекому Сході. Як наголошували дослідники Conflict Observatory, мережа таборів для утримання українських дітей простягається усією територією Росії. Найвіддаленіший табір розташовується за понад шість тисяч кілометрів від українського кордону: в Магаданській області, поблизу Тихого океану. Це майже утричі ближче до США, ніж до України. При цьому розслідувачі наголошували, що, скоріше за все, існує набагато більше установ, де незаконно утримують українських дітей. Тоді ж дослідники Conflict Observatory ідентифікували два заклади, пов’язані з депортацією дітей-сиріт: психіатричну лікарню в тимчасово окупованому Криму та сімейний центр у Московській області. Спроби перевиховати українських дітей були зафіксовані у 78 % випадків: щонайменше у 32 закладах.

Крім цього, у Conflict Observatory встановили, що від початку російського повномасштабного вторгнення до 30 жовтня 2023 року до Білорусі незаконно вивезли щонайменше 2 442 українські дитини віком від шести до 17 років. За даними дослідників, українських дітей постійно вивозили щонайменше з 17 міст Донецької, Луганської, Херсонської та Запорізької областей України, а незаконне вивезення дітей з підконтрольних російським Збройним силам територій України координують Путін і Лукашенко через Союзну державу.

У нещодавньому розслідуванні журналісти британського видання Financial Times встановили, що росіяни змінюють імена та вік викрадених з України дітей, а депортованих або примусово переміщених українських дітей пропонують на російських сайтах з усиновлення.

Нагадаємо, що минулого року Харківська правозахисна група представила нове подання до Офісу Прокурора Міжнародного кримінального суду (МКС), яке стосувалося переміщення українських дітей на територію Російської Федерації. Подання “Насильницька передача дітей з України до Росії: геноцид” має на меті переконати Офіс Прокурора МКС, аби той перекваліфікував вже відкрите провадження зі статті восьмої Римського Статуту (“воєнні злочини”) на статтю шосту (“злочин геноциду”). Більше про порушення прав дітей і вчинені представниками РФ і Білорусі злочини проти української малечі можна почитати у рубриці ХПГ — Права дітей.

Матеріал підготовлено за підтримки DIGNITY — Данського інституту проти катувань, у межах проєкту “Здійснення правосуддя за міжнародні злочини в Україні”
 Поділитися