MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Подібні статті

‘Асамблея приголомшена’ — резолюція ПАРЄ про українців у російській неволіЄвропарламент проголосував за створення спеціального трибуналу щодо розслідування злочину агресії‘Нам навіть не дали попрощатися’: 12-річний Олександр розповів свою історію війниСБУ встановила особу ватажка кадирівців, який керував ‘каральними рейдами’ на ЛуганщиніУ Мелітополі окупаційна влада залишила літніх людей без жодної допомоги, заборонивши останній благодійний фондРосійська ракета вбила 46 людей — остання інформація про терористичну атаку РФ у Дніпрі (оновлено)У світі все гучніше говорять про те, що агресії Росії проти України немає жодних виправданьРосійські спецслужби збирають персональні дані військовополонених та їхніх ріднихВід початку 2023 року Росія могла вивезти 2000 дітей з України, — посол США при ОБСЄ Майкл Карпентер‘Відпустиш дроти — тобі кінець’: мешканець Балаклії розповів про катування у полоні

Тульська колонія №1, де тримають українських полонених: двом катам оголошено підозри

21.11.2024   
Ірина Скачко
В установі, що розташована у місті Донське Тульської області, наших полонених принижують, б’ють, піддають тортурам. Правоохоронці встановили особи двох співробітників сумнозвісної колонії, яких підозрюють в жорстокому катуванні українців.

Тульська колонія №1

Тульська колонія №1

Минулого тижня Офіс генпрокурора опублікував підозри Владиславу Тарасову та Євгену Мяснікову.

Офіційна назва катівні — “Виправна колонія № 1 Управління федеральної служби виконання покарань по Тульській області”. Вона знаходиться за адресою: Тульська область, м. Донський, мікрорайон Комсомольський, проїзд Димитрова, буд. 1/

Відповідно до створеної правозахисною ініціативою T4P інтерактивної мапи місць утримання українських полонених, станом на 29 жовтня у цій установі в Донському перебував щонайменше 51 українець.

Пробили ножицями ногу

“У місці утримання військовополонених організовано застосування фізичного та психологічного насильств, зокрема вчинялися дії, які ображають особисту честь і гідність особи, жорстоке поводження, наруга над людською гідністю, зокрема образливе та принизливе поводження, яке продовжувалось протягом всього часу їх утримання”, — йдеться в одній з опублікованих підозр.

Тарасова та Мяснікова зокрема підозрюють у жорстокому поводженні з українським військовослужбовцем, який потрапив у полон у Чернігівській області. 9 травня 2022 року під час прогулянки українця примусили зайняти положення “ластівкою” — обличчям до стіни, руки й ноги розвести максимально розведені — і побили його по ступнях металічною трубою. Пізніше чоловіка катували, щоб дізнатися інформацію про російського пілота, який потрапив у полон в Україні: лупцювали гумовим кийком по ногах і ребрах. Коли українець упав, Тарасов і Мясніков продовжили його бити вже долі.

Іншим разом, під час супроводу військовополоненого до медичної частини, Тарасов знову примусив його стати в позу “ластівки” і побив водопровідною трубою та гумовим кийком. Удари прийшлися по шиї та голові. А Мясніков якось встромив бранцю в ногу ножиці. Той же садист під час прогулянки примушував полоненого переносити в роті брудну воду з однієї калюжі до іншої. А ще кати гасили недопалки об обличчя і руки військовополонених.

Правоохоронці наголошують: міжнародне гуманітарне право забороняє вчиняти стосовно військовополонених насилля над життям та особистістю, завдавати каліцтво, тортури, наругу над людською гідністю. Тому співробітників Тульської колонії Тарасова та Мяснікова обґрунтовано підозрють у жорстокому поводженні з військовополоненими, вчиненому групою осіб (ч. 1 ст. 28 ч. 1 ст. 438 КК України).

Інші свідчення

Розташовану в місті Донське Тульську колонію суворого режиму №1 вважають однією з найбільш жорстоких: в ній українці потерпають від знущань, катувань, холоду і голоду. Деякі хворіють на туберкульоз.

У цій катівні дев’ять місяців перебував інший український полонений, герой нашої статті Роман Кривуля. Він розповідав, що знущання з українців починалося за перших же секунд по приїзді в Донське. Зустрічають новоприбулих жорстоким побиттям, примушують годинами сидіти навприсядки. Видають форму, що не тримається на тілі й кийками женуть до камер

— Роздягли наголо. Іди на другий поверх, одягай труси, які на 10 розмірів більші. Одягай форму. Я кажу: та я її не застібну, воно ж на мені не тримається! А він каже: “Труси надіваєш і заправляєш штани в труси”. І починають електрошокером бити, палками гнати до камери. Відкривається камера, залітаю до неї. Просто через поріг, боком, тому що двері на ціпах, тільки боком можна пройти. І вони мене в цей простір з розгону намагаються запхнути. П’ять-десять хвилин — залітає нове тіло. Через 5-10 хвилин — ще нове тіло. І так поки нас 17 осіб не набилося туди.

Били полонених щодня. Роман розповів, що бачив тут цивільного бранця, який через побиття і голод втратив розум. У іншого полоненого через недоїдання і змушування довгий час стояти почали “гнити ноги”.

Масштаб злочину

Згідно з оприлюдненими в вересні цього року висновками Незалежної міжнародної слідчої комісії ООН, катування полонених українців є “узвичаєною та прийнятною практикою” для представників РФ. До систематичних тортур вдаються як російські військовослужбовці на тимчасово окупованих територіях України, спецпризначенці, так і співробітники Пенітенціарної служби РФ. У жовтні цього року Парламентська асамблея Ради Європи ухвалила резолюцію, в якій засудила жахливі умови, в яких перебувають українські полонені, а також відсутність у РФ бажання комунікувати з міжнародними органами й рідними українців, які перебувають у російських тюрмах.

“Цифри говорять самі за себе, — йдеться в документі. — Асамблея приголомшена тим, що станом на 18 вересня 2024 року загалом 65 956 військовослужбовців і цивільних осіб були зареєстровані як зниклі безвісти або полонені, серед них 50 916 зареєстровані як зниклі безвісти на основі перевірених даних. Насправді жертв набагато більше... Хоча з 24 лютого 2022 року по 17 вересня 2024 року з російського полону повернули 3672 людей, включно зі 168 українськими цивільними, Асамблея із занепокоєнням відзначає, що серед звільнених — третина вважалася зниклими безвісти, оскільки Російська Федерація так і не надала вчасно інформацію про їхню долю, всупереч своїм міжнародним зобов’язанням”.

У ПАРЄ закликали міжнародну спільноту докласти всіх зусиль для звільнення з російського полону всіх українських в’язнів війни та цивільних та притягнути до відповідальності винних у воєнних злочинах, порушеннях міжнародного гуманітарного права та міжнародного права прав людини.

Тим часом спеціальна доповідачка ООН з питань прав людини в Росії Маріана Кацарова заявила, що влітку цього року, за офіційною інформацією російської влади, в російській неволі перебувало 6 465 українських військовослужбовців. Російська Федерація не надала їм статусу військовополоненого, як того вимагає Женевська конвенція, і це позбавило українських військовослужбовців захисту, передбаченого Женевською конвенцією та міжнародним гуманітарним правом.

Також Маріана Кацарова назвала кількість цивільних, яких, згідно з інформацією, отриманою від родин, громадянського суспільства, адвокатів та людей, що повернулися з полону, довільно утримує російська влада: щонайменше 1 672 особи. Умови їхнього утримання нічим не легші від тих, в яких живуть полонені військовослужбовці.

Холод, голод, відсутність нормальної медичної допомоги та постійні знущання витримують не всі полонені. Як повідомляв Координаційний штаб з питань військовополонених при Міністерстві оборони України, станом на початок жовтня в російській неволі було відомо щонайменше про 177 українських військовополонених та викрадених цивільних, що загинули у російському полоні. Але справжнє число смертей набагато більше, адже у російських в’язницях відсутній міжнародний контроль.

Матеріал підготовлено за підтримки DIGNITY — Данського інституту проти катувань, у межах проєкту “Здійснення правосуддя за міжнародні злочини в Україні”
 Поділитися