‘Широковживана практика’: представники РФ систематично катують українських полонених
Узвичаєна практика РФ
Як зазначили в ООН, катування полонених українців є “узвичаєною та прийнятною практикою” для представників РФ, які користуються з власної безкарності. Про це свідчать переважно схожі схеми вчинення тортур і широке географічне поширення катівень.
Розслідувані Комісією випадки катувань вказують на те, що представники РФ вдавалися до катувань на тих територіях України, які контролювали російські війська. Нові докази підтверджують попередній висновок Комісії про те, що вчинені представниками РФ катування були широковживаною практикою.
Ба більше, в ООН встановили додаткові спільні елементи у вчиненні катувань, які підтверджують попередні висновки про їхній систематичний характер. Одним із таких елементів є часте застосування насильницьких методів, яке відбувається як у місцях позбавлення волі на території РФ, так і у кількох великих тюрмах на тимчасово окупованих територіях, де утримують українців і українок.
Отримані Комісією докази вказують на ще один спільний елемент вчинення катувань. Він полягає у тому, що співробітники конкретних російських служб були скоординовано залучені до вчинення катувань у всіх місцях позбавлення волі, які розслідувала Комісія.
Систематичне застосування сексуального насильства (переважно щодо чоловіків) також є одним зі спільних елементів катувань, до якого представники РФ вдаються майже у всіх досліджуваних місцях позбавлення волі.
Комісія також бере до уваги свідчення колишніх українських полонених про персонал в’язниць у Росії. Колишні бранці РФ свідчать, що там віддавали накази про жорстоке поводження. В ООН також встановили, що в деяких місцях позбавлення російські високопосадовці або наказували так чинити, або схвалювали такі дії, або не вживали заходів, аби їх припинити.
‘Вони не вважають нас людьми’
Як розповідав Комісії постраждалий цивільний, якого представники РФ катували десять днів поспіль: “Найстрашніше — те, що виконавці робили все мовчки й професійно. Я зрозумів, що вони роблять це з багатьма, і вони не вважають нас людьми”.
Через це багато постраждалих від дій представників РФ зазнали серйозних чи непоправних фізичних ушкоджень і психологічних травм. Більшість постраждалих також казали, що пережите позначилося на їхніх родинах. Деякі постраждалі відмічали, що мають значні труднощі з реінтеграцією в суспільство та відновленням відносин з близькими, та наголошували на необхідності психологічної та соціальної підтримки як для себе, так і для своїх сімей.
Інші розслідування
Комісія також продовжує документувати атаки зі застосуванням зброї вибухової дії на цивільні об’єкти у багатолюдних населених пунктах, що призводять до руйнівних наслідків. В ООН розслідували атаки медичних установ, культурних об’єктів, житлових будинків і супермаркетів на підконтрольних Україні територіях. Продовжуючи розслідувати масштабні атаки Російської Федерації на енергетичну інфраструктуру України, частина яких спричинила перебої в подачі електроенергії та торкнулася мільйонів громадян, Комісія виявила нові докази впливу цих атак на здоров’я та добробут населення.
Як зазначили в ООН, відключення електроенергії особливо вплинули на певні верстви населення. До прикладу, під час надзвичайних ситуацій літні люди та люди з інвалідністю мали труднощі з доступом до бомбосховищ. Вони також мали обмежений доступ до життєво необхідного медичного обладнання. Таким чином, люди опинилися в ще більшій ізоляції та стали ще вразливішими.
Перебої в електропостачанні також порушили онлайн-освіту. Це особливо вплинуло на дітей внутрішньо переміщених осіб і дітей з інвалідністю, які частіше покладаються на дистанційне навчання.
Комісія вважає, що вкрай важливо продовжувати розслідування, виявляти та притягати до відповідальності винних і надавати всебічну підтримку постраждалим. В ООН закликали всі сторони співпрацювати та координувати зусилля задля цього.