MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Подібні статті

Російські окупанти придумують нові схеми, аби привласнити нерухомість українцівМер Дніпрорудного помер у російському полоніВ Росії готують окремих ‘спеціалістів’ з катуваньТульська колонія №1, де тримають українських полонених: двом катам оголошено підозри‘Асамблея приголомшена’ — резолюція ПАРЄ про українців у російській неволіЄвропарламент проголосував за створення спеціального трибуналу щодо розслідування злочину агресії‘Нам навіть не дали попрощатися’: 12-річний Олександр розповів свою історію війниСБУ встановила особу ватажка кадирівців, який керував ‘каральними рейдами’ на ЛуганщиніУ Мелітополі окупаційна влада залишила літніх людей без жодної допомоги, заборонивши останній благодійний фондРосійська ракета вбила 46 людей — остання інформація про терористичну атаку РФ у Дніпрі (оновлено)

Без світла і ліків

23.12.2024   
Марина Гарєєва
Окупаційна “влада” Криму відключила від електрики квартиру незрячого активіста Ігоря Нікітенка, який мешкає у тимчасово окупованому Джанкої.

Ігор Нікітенко. Архівне фото з соцмереж кримсього активіста.

Ігор Нікітенко. Архівне фото з соцмереж кримсього активіста.

Тиск на Ігоря Нікітенка

Про черговий тиск у Криму повідомили “Крим.Реалії”. Місцевий правозахисник розповів журналістам про переслідування активіста на умовах анонімності.

Як зауважив правозахисник, представники РФ тиснуть на кримця, аби він “відмовився від своєї громадянської активності”.

За словами правозахисника, квартиру Нікітенка відключили від електрики ще 10 грудня, хоча його родина не має боргів за електроенергію. Сім’я написала заяву до окупаційних РЕМ (Регіональних електричних мереж), але марно.  

Про те, як представники РФ вирішили нарахувати мешканцям ТОТ борги, аби відібрати житло, читайте за покликанням.

“Нікітенко неодноразово телефонував на гарячу лінію ‘Крименерго’, залишав там заявки, ніхто не відреагував. Котел без електрики не працює, житло не опалюється”, — казав співрозмовник журналістам. Ба більше, через вимкнення електроенергії Нікітенко не може нормально зберігати потрібні йому ліки (інсулін), адже холодильник не працює.

Правозахисник також відмітив, що російські силовики досі не повернули Нікітенку смартфон і комп’ютер, які вони до того вилучили в активіста. Раніше кримські правозахисники зазначали, що на тимчасово окупованому півострові російські силовики все частіше не повертають не лише гаджети, а й документи, які вони вилучають у кримських активістів під час так званих “обшуків”.

Московська активістка Оксана Осадча оголосила збір для сплати штрафу Ігорю Нікітенку. Осадча нагадувала, що 10 грудня Ігореві затвердили штраф у 10 тисяч рублів за російською адмінстаттею 20.3.1 (“Порушення ненависті чи ворожнечі”). Ігоря Нікітенка оштрафували за відео, в якому була фраза “ватяна публіка”. З 10 грудня активіст має 60 днів, “упродовж яких йому потрібно сплатити цей штраф”, писала пані Оксана у російській соцмережі “Вконтактє”.

Доповнено: Як повідомляли у російському правозахисному медіапроєкті “ОВД-Інфо”, команда якого посилалася на адвоката Еміля Курбедінова, 13 грудня цього року Ігоря Нікітенка також оштрафували на 40 тисяч російських рублів за статтею про збір і розповсюдження персональних даних російської поліції (частина друга статті 17.13 КпАП РФ). “Згідно з постановою, Нікітенко розкрив дані кількох співробітників поліції у групі ‘Розбірки у маленькому Криму’ у ВКонтактє. Він опублікував фотографії, прізвища, імена, по батькові, місце роботи, посади та дати народження силовиків. Покарання виніс ‘мировий суддя’ судової дільниці №10 Київського судового району Сімферополя”, — мовилося у повідомленні “ОВД-Інфо”.

Передісторія

Як зазначали журналісти “Крим.Реалії”, російські силовики затримали Нікітенка 30 листопада. Представники РФ побили активіста, порвали куртку й відібрали телефон. Вже в окупаційному відділку “поліції” знущання продовжилися: чоловіка вклали на підлогу, жартували щодо його покійної дружини, а на прохання відвести чоловіка до вбиральні запропонували йому (рос.) “сходить в штаны”. Доповнено: Як зазначали в “ОВД-Інфо”, хоча Нікітенко просив надати йому медичну допомогу, його доправили до суду. Дорогою до суду силовики продовжували бити чоловіка й погрожували, що вивезуть активіста до лісу й залишать там, а також застосують електрошок. Тоді засідання не відбулося, бо затриманому довелося викликати швидку. Представники РФ супроводжували Нікітенка і до лікарні, де він зняв побої.

Раніше Ігоря Нікітенка вже штрафували на 35 тисяч рублів нібито за коментарі в соцмережі. Як розповідав пан Ігор журналістам “Крим.Реалії”, йому навіть телефонував представник окупаційної “поліції”. Поліціянт, що назвався Олександром Кожевніковим, казав, буцімто за рознарядкою керівництва з Нікітенком мають “провести бесіду” як із фігурантом справи про “дискредитацію Збройних сил Росії”. Тоді Ігор відмовився від “бесіди” та підкреслив, що ні з ким не говоритиме, поки окупаційна “поліція” не поверне йому 10 тисяч рублів. Ці гроші зникли після того, як навесні 2023-го активіста примусово доправили до окупаційної дільниці “поліції” для підписання протоколу за статтею 20.3.3 КпАП РФ.

Як неодноразово наголошували правозахисники, переслідування осіб, які не є злочинцями з позиції українського законодавства, порушує статтю сьому Європейської конвенції з прав людини (покарання лише на підставі закону), а Росія не має жодного права застосовувати своє кримінальне законодавство на тимчасово окупованих територіях.

Етапування Олександра Сізікова

Раніше ми писали, як співробітники медсанчастини сімферопольського СІЗО-1 відмовилися приймати документи повністю незрячого мусульманина Олександра Сізікова, засудженого до 17 років позбавлення волі. Як розповідала мати політвʼязня, Олена Сізікова, документи про всі наявні у сина захворювання не прийняли через нібито застарілі дати. У медсанчастині заявили, що самі проведуть медогляд...

Олександр Сізіков. Фото: “Кримська солідарність”. [олександр сізіков крим злочини рф незрячий політв’язень інвалідність хізб ут-тахрір]

Олександр Сізіков. Фото: “Кримська солідарність”.

“Він не бачить, ходить навпомацки. Він не може [сам пересуватися], його водити треба. Я не уявляю, як вони [адміністрація СІЗО] це питання залагодять. Чи приставить до нього людину? Ну як? 17 років людині — це смертельний вирок просто. Я це і медсестрі сказала: ‘Якщо з ним щось станеться, це буде на вашій совісті’”, — наголошувала мати Олександра.

Цього грудня “Кримська солідарність”, що посилалася на матір політв’язня, повідомляла, що незаконно засудженого Олександра Сізікова етапували до Красноярського краю РФ — за понад чотири тисячі кілометрів від Криму.

15 грудня пані Олена отримала відповідне повідомлення від начальника слідчого ізолятора №1 у Сімферополі Сергія Геберлейна. “Повідомляємо, що ваш син Сізіков О. В. 09.12.2024 направлений для подальшого відбування покарання у розпорядження ГУ ФСВП [Федеральної служби виконання покарань] Росії по Красноярському краю”, — мовилося в документі.

Нагадаємо, що Олександр Сізіков не лише втратив зір, а й не має селезінки. Крім того, у незрячого політв’язня є хронічне захворювання шлунку та захворювання шийно-хребетного відділу, тож йому необхідні регулярні масажі, постійний фаховий нагляд і курси реабілітації…

Кривосуддя РФ

Ми неодноразово писали, що Росія не надає медичної допомоги незаконно ув’язненим громадянам України, зокрема і кримським татарам. При цьому, згідно з Женевською конвенцією, ненадання медичної допомоги ув’язненим прирівнюється до катувань і порушує невіднятне право на життя. ХПГ також розповідала, як Олександра Сізікова забрали з дому й вивезли у невідомому напрямку. Згодом з’ясувалося, що Олександра відвезли до ізолятора у Бахчисараї, а у ніч проти 19 вересня перевели до сумнозвісного СІЗО-1 у Сімферополі. Зрештою політвʼязня етапували до РФ, хоча, відповідно до норм міжнародного гуманітарного права, навіть якщо особа скоїла кримінальне правопорушення на окупованій території, саме на окупованій території її мають судити й саме на окупованій території особа має відбувати покарання.

Матеріал підготовлено за підтримки DIGNITY — Данського інституту проти катувань, у межах проєкту “Здійснення правосуддя за міжнародні злочини в Україні”
 Поділитися