Мер Дніпрорудного помер у російському полоні
Інформаційні операції Кремля
Офіційні особи РФ продовжують здійснювати інформаційні операції щодо обміну військовополоненими, аби зобразити Україну як таку, що не бажає вести перемовини, та підірвати довіру українців до свого уряду, — такого висновку дійшли аналітики американського Інституту вивчення війни (ISW).
Відповідно до аналізу Інституту вивчення війни, “зосереджені навколо військовополонених інформаційні операції Кремля, ймовірно, покликані відвернути увагу від зусиль самого Кремля, спрямованих на зрив процесу обміну полоненими, а також від постійних повідомлень про порушення прав людини в Росії, включно зі стратами українських військовополонених”, мовиться у звіті.
В ISW також нагадали про заяву речниці Міністерства закордонних справ Росії Марії Захарової, яка 27 листопада оголосила, нібито Росія має список з 630 українських військовополонених, яких вона “негайно” готова обміняти в рамках обміну “один на один”. Вже 2 грудня російська Уповноважена з прав людини Тетяна Москалькова оприлюднила цей список і заявила, нібито Україна відмовилася від обміну після того, як його запропонувала Росія.
3-го грудня секретар українського Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими генерал-майор Дмитро Усов спростував цю інформацію та розповів, що російська влада не подавала офіційних запитів на обмін полоненими. Ба більше, Дмитро Усов зауважив, що оприлюднений російськими посадовцями “список” полонених включав цивільних бранців і військовополонених, яких Україна вже повернула додому. Секретар Коордштабу переконаний, що російські чиновники, які публічно обвинувачують Україну у зриві обмінів, намагаються дискредитувати український уряд.
Дмитро Усов також зазначив, що Росія зацікавлена лише в обміні військовополонених, яких українські оборонці захопили в Курській області.
“29 листопада і 3 грудня російське інсайдерське джерело також зазначило, що заяви Захарової та Москалькової про нібито готовність Росії провести великий обмін полоненими є спробою представити західним партнерам і союзникам України неправдивий наратив про те, що українське керівництво не бажає вести перемовини, і при цьому брехливо зобразити Росію як зацікавлену в перемовинах сторону”, — мовиться у звіті Інституту вивчення війни.
Аналітики ІSW підкреслили, що саме Росія (а не Україна) раніше демонструвала небажання проводити обмін військовополоненими. Там також згадали, що Росія відхиляла українські пропозиції щодо обміну за кілька місяців до початку українського наступу у Курській області в серпні 2024-го.
Загиблі в російському ув’язненні українці
За даними Міністерства оборони України, після початку повномасштабного вторгнення РФ у російському полоні вже загинули майже дві сотні українців. Станом на 4 жовтня цього року було відомо про 177 смертей, казала представниця Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими Вікторія Цимбалюк. Пані Вікторія наголошувала, що ця цифра включає лише підтверджені випадки. На жаль, кількість українців, які помирають у російському полоні, зростає.
Як сьогодні повідомив очільник Запорізької обласної військової адміністрації Іван Федоров, у російському полоні загинув мер міста Дніпрорудне Запорізької області Євген Матвєєв. “Дніпрорудне Запорізької області росіяни захопили наприкінці лютого 2022 року. А згодом взяли в полон і міського голову — Євгенія Матвєєва. 2 роки і 8 місяців він перебував в полоні у окупантів та був закатованим”, — написав Іван Федоров у своєму телеграм-каналі 4 грудня. За даними Федорова, тіло повернули до України під час останнього обміну.
При цьому Росія повертає далеко не всі тіла померлих українців і навіть не підтверджує, що люди перебувають у російській неволі. Ми писали про смерть журналістки Вікторії Рощиної (тіло якої досі не повернули до України), “азовця” Олександра Іщенка, кримських політв’язнів: Джеміля Гафарова і Костянтина Ширінга. ХПГ також неодноразово писала, що в російському полоні людям не надають належної медичної допомоги, хоча, згідно з Женевською конвенцією, ненадання медичної допомоги українським громадянам, яких РФ безпідставно утримує у в’язницях, прирівнюється до катувань і порушує невіднятне право на життя.
Цього літа ми також писали про смерть Олексія Винниченка, старости села Гребениківка, тіло якого повернули до України. Російські військові викрали пана Олексія з власного будинку у 2022 році. Понад два роки Росія приховувала його місцеперебування. Про це та інші викрадення, які російські окупанти вчиняли на Сумщині, можна прочитати у статті.