пошук  
версія для друку
06.07.2009
джерело: www.dw-world.de

Судам в Україні бракує грошей навіть на конверти

   

Українські суди опинилися у вкрай загрозливій фінансовій ситуації. Експерти вважають, що шляхи для вирішення проблеми є, а от зволікання можуть негативно відбитися на міжнародному іміджі України.

Конституційне право українця на захист у суді порушується, бо держава не виконує своїх зобов’язань щодо забезпечення цього права, стверджує експерт з питань судочинства Андрій Бурий. Практично усі суди нині опинилися у критичній ситуації, коли не вистачає грошей навіть на те, аби вислати елементарні повістки про слухання справи. „Найбільша проблема – це кореспонденція, це відправлення листів, канцелярські товари, оренда приміщень. Є ситуація, що працівники суду і самі судді дають свої гроші на ці потреби, чим ризикують отримати звинувачення у корупції”, каже Андрій Бурий.

Надходить лише п’ята частина коштів

Приміром на забезпечення роботи Львівського апеляційного адміністративного суду є потреба у мільйон гривень, а за півроку надійшло трохи більше двохсот тисяч, каже прес-секретар суду Ольга Давид. Аби відправити одного листа, слід заплатити за послуги пошти більше восьми гривень, а суд отримує на цю ж послугу удвічі менше грошей, зауважує Давид. Відтак, додала вона, нині заборгованість суду вже сягає більше сімдесяти тисяч гривень, що може паралізували його роботу.

Заборгованості мають практично всі суди в Україні. „В силу того, що немає за що надсилати кореспонденцію, справи відкладають, і навантаження таке велике, що деякі суди розписують справи вже до кінця 2010 року”, каже Андрій Бурий. Парадокс у тому, що люди платять за послуги суду, зокрема на інформаційне-технічне забезпечення, куди йдуть ці гроші – невідомо, каже експерт Бурий.

Як поліпшити становище

Ситуація значно покращилася б, якщо ці оплати дійсно скеровувати на потреби суду, а ще якби було розглянуто можливість про укладання угоди з поштовою службою щодо реструктуризації заборгованостей чи пільги на кореспонденцію, вважає експерт. У будь-якому випадку владі слід негайно вживати заходів, аби налагодити ситуацію, запевняє Бурий, бо зволікання може спровокувати позови невдоволених громадян до Європейського суду з прав людини на предмет затягування розгляду справ, що негативно відіб’ється на іміджі держави.

Рада суддів України та президент Віктор Ющенко вже виступили із закликом до уряду негайно вирішити питання фінансування судової діяльності.

Галина Стадник

Рекомендувати цей матеріал
X
забув пароль

реєстрація

X

X

надіслати мені новий пароль