MENU
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Подібні статті

Нацрада = Роскомнадзор? Чи загрожує свободі слова закон ‘Про медіа’?Викрадені старшокласники, обстріли житлових районів, обмін полоненими — підсумки тижняЧим займалася медіакоманда Харківської правозахисної групи у 2022 році?Моніторинговий візит до ДУ “Кам’янська виправна колонія №34”Мир поза законом — дайджест російських протестівДержава проти школярок та пенсіонерок — дайджест російських протестівПолітичні частушки та сніговики-пікетники — дайджест російських протестів‘Війна — реквієм здоровому глузду’ — дайджест російських протестівБоротьба з “могилізацією” — дайджест російських протестів‘Ті, хто розв’язав агресію, не потраплять до раю’ — дайджест російських протестівУстанови виконання покарань під час війни«Лежав, промовляючи назви українських міст» – дайджест російських протестівМоніторинговий візит до ДУ «Полицька виправна колонія (№76)»Моніторинговий візит до ДУ «Бердичівська виправна колонія (№70)»Багряний хрест над СєвєродонецькомЛюдмила Денісова про свою відставку, 4 роки роботи омбудсманом, переміщення українців у РФ, усиновлення українських дітей. Інтерв’ю ХПГ«Наш день незалежності стане днем ​​незалежності від імперських амбіцій» – дайджест російських протестівДокументування та розслідування міжнародних злочинів в Україні: масштаб злочинів такий, що його не охопити Від репостів до палаючих військкоматів – дайджест російських протестів«Нам не відмитися від крові» – дайджест російських протестів

Інтернет – «перший крок» до джерела інформації. Перевірка інформації з мережі

10.08.2006    джерело: ІМІ

Законодавство України мало уваги приділяє Інтернету. Ні де-факто, ні де-юре публікацію в Інтернеті не можна вважати заздалегідь достовірною.

На практиці не складно створити Інтернет-сайт і розмістити на ньому неправдиву інформацію. Реального розповсюджувача неправдивої інформації далеко не завжди можна знайти. Коди доступу до сайту можуть мати не лише ті особи, які постійно обслуговують сайт. Потенційна безкарність додає рішучості.

Навіть на досить солідному сайті інформація може виявитися недостовірною. Це зумовлено тим, що процес розміщення інформації в Інтернеті не настільки складний, багатоступеневий, як при подачі новин наприклад у пресі. Наочний приклад – поява «листів Гончарова» на сайті ІМІ завдяки пані Самбур: потрібна лише наявність відповідного тексту в електронній формі; пароль доступу, який дозволяє робити зміни на сайті, відомий доволі широкому колу осіб. Не виключена також помилка в тексті при копіюванні інформації з одного сайту на інший або при перекладі – почасти копіювання інформації, переклад робить лише одна людина, а текст не перевіряється, не вичитується.

В принципі можливий також варіант підробки реально існуючого сайту з розміщенням на такій «фальшивці» недостовірної інформації. Навіть вводячи Інтернет-адресу справжнього сайту користувачі потрапляють на «фальшивий».

Очевидно тому законодавство України не розглядає Інтернет як надійне джерело інформації. Серед підстав звільнення ЗМІ й журналістів можна знайти «дослівне відтворення матеріалів, поширених іншим засобом масової інформації або інформаційним агентством, з посиланням на нього», але Інтернет-сайти не належать до ЗМІ.

Таким чином, наявність інформації в Інтернеті – це лише «крок до джерела» інформації, бо достовірною таку інформацію ще не можна вважати. До слова, у суді дуже скептично ставляться до такого доказу, як роздруківки з Інтернету. Достовірніше виглядають у суді такі докази як свідчення свідка, письмові докази, підписані автором власноручно, різні речові докази, а тим більше офіційні документи.

Інша справа, коли мова йде про порушення авторських прав або подано позов про дифамацію – тут позивачеві лише достатньо довести факт поширення відповідної інформації в Інтернеті (тобто наявність в Інтернеті інформації робить очевидним для суду факт її поширення, але аж ніяк не робить очевидною достовірність інформації).

Щодо перевірки інформації, то наявність її на кількох сайтах підвищує імовірність її достовірності, але за умови, що вона викладена не одними і тими ж фразами на різних сайтах (бо можливе копіювання з одного на інший). Тому варто перевіряти достовірність інформації в Інтернеті за допомогою інших джерел. Але з юридичної точки зору дуже вагомим аргументом буде лише одержання інформації з офіційних джерел (від органів державної влади або місцевого самоврядування, їх посадових осіб при виконанні ними своїх повноважень).

 Поділитися