MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

І знову – Жуков

24.02.2021   
ХПГ-інформ

Харківська міськрада вкотре ухвалила рішення про повернення проспекту Григоренка радянської назви. За це проголосували 57 депутатів. 

Як повідомляє сайт Харківської міської ради, «такий крок спрямований на увічнення історичної пам’яті Георгія Жукова як особи, діяльність якої пов'язана з опором і вигнанням нацистських окупантів з території України».

Крім того, депутати звернулися до прем'єр-міністра України Дениса Шмигаля з проханням затвердити Єдиний національний реєстр пам’ятників Другої світової війни 1939–1945 років, щоб виключити надалі різночитання в Законі України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарного режимів та заборону пропаганди їхньої символіки».

Два тижні тому, 11 лютого 2021 року, Верховний Суд України залишив без задоволення касаційну скаргу Харківської міської ради на рішення Другого апеляційного адміністративного суду від 8 листопада 2019 року. Це поставило крапку у першій спробі Харківської міськради повернути проспекту Петра Григоренка попередню назву. Адже постанова Верховного Суду не підлягає оскарженню. Втім, депутати, схоже, зупинятися не збираються.

Голосування за повернення проспекту Григоренка старої назви (фото: nakipelo.ua)


Депутатка Харківської міської ради Ірина Гончарова під час обговорення заявила: «Ми всі поважаємо історію, але поважаємо і сучасне законодавство України. Жуков підпадає під закон про декомунізацію як член ЦК КПРС і як особа, причетна до репресій проти радянського народу вже після Другої світової війни.  Прошу вас дуже добре подумати, перш ніж ухвалювати це рішення, яке все одно втретє буде скасовано судом, і вчетверте, вп’яте».

На цю репліку секретар міськради Ігор Терехов відповів: «Значит, будем принимать по десять решений».


Проспект Жукова змінив назву у 2016 році на виконання вимог закону про декомунізацію. Генерал-майор Петро Григоренко – український дисидент, правозахисник. Він виступав проти партократії, захищав права кримських татар та інших депортованих народів, боровся з явищем каральної психіатрії в СРСР.

Нагадаємо, у травні 2019 року міська комісія з питань топоніміки та охорони історико-культурного середовища розглянула петицію «Поверніть харків’янам історію!» з проханням повернути пр. Маршала Жукова.

19 червня депутати міськради ухвалили рішення про повернення проспекту Петра Григоренка імені маршала Жукова на підставі того, що «життя і діяльність Жукова Г.К. пов’язані з опором і  вигнанням нацистських окупантів з України, а також із звільненням Харкова».

Це рішення мерії оскаржили в суді харківські депутати Дмитро Булах та Ігор Черняк, представники партій «Європейська солідарність», «Свобода» і «Демократична сокира», а також депутат восьмого скликання Верховної Ради Андрій Білецький.

5 вересня Харківський окружний адміністративний суд визнав рішення Харківської міськради про переіменування проспекту Григоренка на проспект Жукова незаконним. Міськрада подала апеляцію.

У листопаді 2019 року Другий апеляційний адміністративний суд Харкова скасував рішення суду першої інстанції, проте виніс нове, згідно з яким міська рада не мала права повертати проспекту ім’я маршала Жукова.


Матеріал підготовлено за підтримки Європейського Союзу та Міжнародного Фонду «Відродження» в межах грантового компоненту проєкту EU4USociety. Матеріал не обов’язково відображає позицію Міжнародного фонду «Відродження» та Європейського Союзу.

 Поділитися