«Справа Василя Стуса»: Медведчук програв в апеляційному суді
Розповсюджувати книгу «Справа Василя Стуса» – можна! Як повідомляє «Історична правда», Київський апеляційний суд скасував 27 позовних вимог Віктора Медведчука до журналіста Вахтанга Кіпіані та видавництва «Vivat», а залишив в силі – лише одну, яка стосується фрази «...є фактом, що наданого, підтримуваного держбезпекою адвоката звали Віктор Медведчук».
«Ми ще не отримали письмовий і повний текст цього рішення, ми не можемо сказати, з чого виходив суд, коли саме залишав цей один процент не на нашу користь. Ми не готові сказати, чи будемо йти до Верховного суду чи подавати касаційну скаргу. На сьогодні це безумовно значна перемога», – заявив в коментарі Суспільному адвокат, що представляє Вахтанга Кипіані В’ячеслав Якубенко.
Ухвалене в жовтні минулого року рішення Дарницького районного суду Києва про заборону розповсюдження книжки до усунення з неї інформації, що «порушує право Віктора Медведчука на повагу до честі та гідності», скасоване.
«Іменем України винесено вже не ганебне рішення, а те, яке розставляє крапки в цій історії. Головне – критичне осмислення є, у книзі написана правда, суд зняв позивні вимоги Медведчука... Суд скасував рішення першої інстанції», – цитує «Історична правда» Вахтанга Кіпіані.
На засідання не прийшов ані Медведчук, ані його адвокат Ігор Кириленко. У листі до суду юрист аргументував відсутність Медведчука на засіданні зайнятістю. Суддя провів засідання без представника відповідача. Рішення Київського апеляційного суду може бути оскаржено у Верховному суді протягом 30 днів.
У книзі «Справа Василя Стуса» журналіст та історик Вахтанг Кіпіані опублікував архівні документи КДБ про суд над поетом і дисидентом. Віктор Медведчук був на процесі захисником Стуса. Йому часто закидають порушення адвокатської етики щодо підзахисного. Книга вийшла друком у травні 2019 року. У вересні того ж року Медведчук звернувся до суду із вимогою заборонити книгу як таку, що містить «висловлювання, які не відповідають дійсності».
19 жовтня Дарницький районний суд частково задовольнив позов Медведчука проти Вахтанга Кіпіані та видавництва «Vivat» про заборону видання і поширення книги «Справа Василя Стуса». «Зобов’язати Кіпіані та видавництво „Vivat“ видалити з книжки із розділів „Кримінальна справа №5. Книга життя і смерті Василя Стуса“ та „Чи вбивав адвокат Медведчук поета Василя Стуса“ інформацію про особу Медведчука. Заборонити Кіпіані і видавництву „Vivat“ розповсюджувати надрукований тираж книжки „Справа Василя Стуса“ і подальше його тиражування до усунення порушення особистого немайнового права Медведчука», – йшлося в ухваленому рішенні. Зокрема суд заборонив наступні фрази з книги: вже згадану вище сентенцію «...чи була можливість у Стуса обрати „менше зло“. Проте є фактом, що наданого, підтримуваного держбезпекою адвоката звали Віктор Медведчук»; «...Медведчук на суді визнав, що всі „злочини“, нібито вчинені його підзахисним, „заслуговують на покарання“»; «...він фактично підтримав звинувачення. Навіщо прокурори, коли є такі безвідмовні адвокати?»; «...розпинав поета призначений державою адвокат Медведчук»»; «...шістка комуністичної системи Медведчук…»; «Злочин перед поетом юрист Медведчук здійснив ще й тим, що не повідомив родині про початок розгляду справи… Боявся КДБ чи просто завжди був циніком та аморальним типом?».
2 листопада видавництво «Vivat» доповнило новий наклад книги рішенням Дарницького райсуду Києва щодо її заборони. Текст судового рішення розмістили на форзацах.
Матеріал підготовлено за підтримки Європейського Союзу та Міжнародного Фонду «Відродження» в межах грантового компоненту проєкту EU4USociety. Матеріал не обов’язково відображає позицію Міжнародного фонду «Відродження» та Європейського Союзу.