MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Резолюція ПАРЄ щодо прав кримських татар: документ змінив тональність

24.06.2021   
ХПГ-інформ
23 червня Парламентська асамблея Ради Європи ухвалила резолюцію «Порушення прав людини, вчинені щодо кримських татар у Криму», яка містить чіткі сигнали про необхідність дотримання їхніх прав.

Учора ввечері Парламентська асамблея Ради Європи ухвалила резолюцію щодо прав кримських татар в окупованому Росією Криму. Про це повідомила у фейсбуку заступниця члена постійної делегації України в ПАРЄ Євгенія Кравчук.

Кравчук характеризує ухвалену резолюцію як «найбільш жорстку за всі часи».

«Зміна тональності документу відчувається і в його назві: з „Ситуації з кримськими татарами“ вона перетворилася на „Порушення прав людини, вчинені щодо кримських татар у Криму“», – написала Кравчук.

Резолюція, з її слів, містить чіткі сигнали про необхідність дотримання прав кримських татар в окупованому Криму, а також

• визнає, що «з початку 2014 року триває тимчасова окупація Російською Федерацією АР Крим та міста Севастополя (Крим), що є частиною території України», при цьому кримські татари «потерпають через грубі порушення їхніх прав»;

• констатує, що репресії російського окупаційного режиму проти кримських татар включають убивства, насильницькі зникнення, тортури, нелюдське поводження, що принижує гідність;

• звертає увагу на переслідування журналістів, обмеження свободи слова та зібрань, тиск на кримськотатарських правозахисників;

• закликає скасувати рішення, що забороняє діяльність Меджлісу кримськотатарського народу;

• вимагає від Російської Федерації гарантувати повне забезпечення права на свободу об’єднань та мирних зібрань кримських татар.

Радіо Свобода нагадує, що раніше комітет ПАРЄ з питань рівності і недискримінації ухвалив більшість українських поправок до резолюції щодо захисту прав кримських татар в анексованому Криму.

Українська делегація на весняній зустрічі з комісаром Ради Європи з прав людини Дунею Міятович порушувала питання про стан прав людини у Криму, реальні випадки зникнень і незаконних арештів на півострові, питання захисту прав кримських татар, а також скасування рішення РФ про визнання Меджлісу кримськотатарського народу «терористичною організацією».

Окупація Криму

Захоплення Криму російськими військами розпочалося 20 лютого 2014 року. Окупанти, що висадилися на півострові, не мали розпізнавальних знаків і відомі як «зелені чоловічки» (у російському інформаційному просторі їх називають «ввічливими людьми»). «Ввічливі люди» захопили сімферопольський аеропорт, Керченську паромну переправу, інші стратегічні об’єкти.

1 березня самопроголошений глава Ради міністрів АРК С. Аксьонов звернувся до президента РФ В. Путіна про надання сприяння у забезпеченні миру і спокою на території Автономної Республіки Крим. Того ж дня Держдума РФ проголосувала за введення військ на територію України.

16 березня у Криму відбувся «референдум» про статус півострова. За результатами «референдуму», які не визнали ні Україна, ні Європейський Союз, ні США, Росія включила Крим до свого складу – 18 березня Путін оголосив про приєднання Криму до РФ.

Потому почалися репресії російської влади щодо незгодних з окупацією кримчан, людей, які мають проукраїнську позицію, громадських активістів, кримських татар, зокрема за участь в організації «Хізб ут-Тахрір», що заборонена на території РФ, однак легально діє на території України.

Міжнародні організації визнали окупацію та анексію Криму незаконними та засудили дії Російської Федерації. Країни Заходу запровадили економічні санкції.

Росія заперечує анексію півострова і називає свої дії «відновленням історичної справедливости».


Фото з фейсбуку Євгенії Кравчук

 Поділитися