MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Оприлюднена нова доповідь Генсекретаря ООН про порушення прав людини у Криму

02.09.2021   
ХПГ-інформ

Антоніу Ґутерреш (фото Pierre Albouy / Reuters)

ООН опублікувала нову доповідь Генсекретаря Антоніу Ґутерреша про порушення прав людини у Криму та Севастополі, передають «Крым.Реалии». Доповідь охоплює період від 1 липня 2020 року до 30 червня 2021 року та «описує широкий спектр порушень прав людини та міжнародного гуманітарного права», зокрема:

• випадки тортур або жорстокого поводження, які ймовірно були застосовані співробітниками ФСБ РФ; жодна винна особа не була притягнута до відповідальності;

• переведенні затриманих осіб із Криму на територію РФ для віддання під суд та відбування покарання у вигляді позбавлення волі;

• довільне поміщення затриманих до штрафних ізоляторів, зокрема, для тривалого одиночного ув’язнення;

• санкції проти релігійних організацій та окремих осіб, у тому числі ,обвинувальні вироки щодо свідків Єгови, на основі антиекстремістських законів РФ;

• втручання у проведення публічних зборів, застосування до учасників санкцій, зокрема, штрафів, на основі норми законодавства, яка зобов’язує отримувати попередній дозвіл російських владних органів на проведення будь-яких запланованих зборів;

• заочні судові процеси, що не відповідають міжнародним стандартам у галузі прав людини, стосовно осіб, яких вважають противниками російської влади у Криму.

У доповіді сказано, що кількість довільних затримань представників релігійних меншин збільшилася майже у п’ять разів, якщо порівнювати з періодом від липня 2019 року до червня 2020 року.

У розслідуванні 43 випадків насильницьких зникнень (39 чоловіків та 4 жінки), задокументованих з березня 2014 року, не було досягнуто помітного прогресу. 11 осіб досі вважаються зниклими безвісти.

У доповіді також наводяться дані про 61 обшук, більшість з яких були проведені в господах, місцях зборів та ділових приміщеннях, що належать кримським татарам та послідовникам вчення «Свідків Єгови».

Серед гаданих винних, що брали участь у викраденнях, триманні під вартою, позбавленні волі в неофіційних місцях ув’язнення, приховуванні місцеперебування зниклих осіб, тортурах і жорстокому поводженні – співробітники ФСБ, члени так званої самооборони Криму та місцевої поліції, підкреслюється в доповіді.

Окупація Криму

Захоплення Криму російськими військами розпочалося 20 лютого 2014 року. Окупанти, що висадилися на півострові, не мали розпізнавальних знаків і відомі як «зелені чоловічки» (у російському інформаційному просторі їх називають «ввічливими людьми»). «Ввічливі люди» захопили сімферопольський аеропорт, Керченську паромну переправу, інші стратегічні об’єкти.

1 березня самопроголошений глава Ради міністрів АРК С. Аксьонов звернувся до президента РФ В. Путіна про надання сприяння у забезпеченні миру і спокою на території Автономної Республіки Крим. Того ж дня Держдума РФ проголосувала за введення військ на територію України.

16 березня у Криму відбувся «референдум» про статус півострова. За результатами «референдуму», які не визнали ні Україна, ні Європейський Союз, ні США, Росія включила Крим до свого складу – 18 березня Путін оголосив про приєднання Криму до РФ.

Потому почалися репресії російської влади щодо незгодних з окупацією кримчан, людей, які мають проукраїнську позицію, громадських активістів, кримських татар, зокрема за участь в організації «Хізб ут-Тахрір», що заборонена на території РФ, однак легально діє на території України.

Міжнародні організації визнали окупацію та анексію Криму незаконними та засудили дії Російської Федерації. Країни Заходу запровадили економічні санкції.

Росія заперечує анексію півострова і називає свої дії «відновленням історичної справедливости».

 Поділитися