MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Припинення призову на строкову військову службу з 2024 року – президент підписав указ

01.02.2022   
ХПГ-інформ

Фото: Bumble Dee, Shutterstock

Згідно документа Кабмін має підготувати та внести на розгляд Верховної Ради України відповідний законопроєкт. І якщо його ухвалять депутати – можна буде говорити про перехід України до професійної армії. 

Сьогодні, першого лютого, Президент України Володимир Зеленський підписав указ «Про першочергові заходи щодо зміцнення обороноздатності держави, підвищення привабливості військової служби у Збройних Силах України та поступового переходу до засад професійної армії».

Згідно з ним, Кабінет Міністрів має передбачити достатнє фінансування армії (За законом про національну безпеку, «обсяг видатків на фінансування сектору безпеки і оборони має становити не менше 5 відсотків запланованого обсягу внутрішнього валового продукту, з яких не менше 3 відсотків - на фінансування сил оборони»).

Зокрема, до цьогорічного бюджету доведеться внести зміни, щоб підвищити грошове забезпечення військовослужбовців. 

Крім того, у Кабміні мають підготувати законопроєкти щодо

«- поетапного збільшення чисельності Збройних Сил України в період з 2022 по 2025 роки на 100 000 осіб для підвищення оборонних спроможностей держави;

- запровадження моделі інтенсивної системи військової підготовки як можливої альтернативної форми проходження строкової служби та припинення призову громадян України на строкову військову службу з 1 січня 2024 року».

Концепція поступового переходу до формування професійної армії передбачатиме:

- збільшення термінів дії контрактів;

- збільшення протягом 2023 року грошового забезпечення військовослужбовців ЗСУ, які укладають довготермінові контракти, до рівня не менше трикратного розміру мінімальної заробітної плати;

- формування системи спеціальної підготовки та перепідготовки військовослужбовців, які уклали довготермінові контракти.

Політики вже не вперше обіцяють українцям професійну армію. Експрезидент Віктор Ющенко планував скорочення термінової служби до року та скасування призову у 2010 році.  Янукович обіцяв виключно контрактну військову службу з 2011-го року. Під час парламентських виборів 2012 року «Партія Регіонів» гарантувала: з 1 січня 2014 року призову не буде. На заваді здійснення цих обіцянок зазвичай ставало недостанє фінансування української армії.


Нагадаємо, 17 грудня набув чинності наказ Міністерства оборони України, яким було розширено перелік спеціальностей та професій жінок, які мають перебувати на військовому обліку. Список містить понад 100 професій. Спочатку йшлося про те, що жінки, що мають відповідний фах, повинні протягом 2022 року звернутися до територіальних центрів комплектування і стати на облік. 

28 грудня петиція про скасування наказу Міністерства оборони України щодо розширення переліку спеціальностей жінок, які підлягають військовому обліку, на сайті президента за п’ять днів набрала необхідні для розгляду понад 25 тисяч голосів (25 913).

17 січня Президент України звернувся до міністра оборони щодо «скорочення переліку спеціальностей та професій, споріднених із відповідною військово-обліковою спеціальністю, згідно з яким жінок беруть на військовий облік військовозобов’язаних, з огляду на реальні потреби оборони держави».

 Поділитися