MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Подібні статті

В Україні створять Координаційний центр для підтримки потерпілих і свідків воєнних злочинівРосія намагається зробити звичку знищувати життя новою нормою, — Президент УкраїниП’ята частина зареєстрованих в Україні воєнних злочинів була скоєна на ХарківщиніРада ООН засудила РФ за насильницьке переміщення та депортацію українських дітейРосія вивезла понад 19,5 тисяч українських дітей Уряд РФ координує вивезення українських дітей, — Conflict ObservatoryРосія порушує фундаментальні права українських дітей, — ООН У Києві попрощалися з Ендрю Бегшоу: загиблий волонтер допомагав українцям, бо вважав це ‘моральним вчинком’‘Ласкаво просимо до Російської імперії’: херсонський партизан розповів про тортури в облаштованій окупантами катівні “Прийшла до тями в лікарні” — на дівчину, що врятувалася з маріупольського пекла, напав невідомий«Була людина і раз – розриває людину» – маріупольська випускниця, що пройшла крізь пекло‘Ти спілкуєшся із сусідами ввечері, а на ранок немає навіть їхніх тіл’, — маріуполька, що виїхала з міста у травніМешканка Маріуполя: ‘Я наливала собакам горілку, щоб у них не зупинилися серця’‘Я зайшла у Metro і розплакалася’, — дівчина, яка 3 тижні прожила у Маріуполі під обстрілами«Маріуполь – це Фенікс, який ще почне літати…»«Я дитину встигла виштовхнути в коридор і почула як за спиною сипляться шибки»«Страшно було, що ти не загинеш одразу, а тебе покалічить...» – мешканка Рубіжного«Російські солдати зупиняли машину із хлібом – хліб викидали і машиною переїжджали. Щоб людям не було чого їсти»«Чоловіки сиділи чай пили, в кухоньці. Снаряд упав, їх розірвало. Їх солдати прикопали прямо на городі...»«На паркані лежить авіабомба — метрів п'ять завдовжки…» — мешканець Лисичанська

Спільна слідча група розслідуватиме не лише воєнні злочини, а й злочин геноциду

18.04.2023   
Марина Гарєєва
Члени Joint Investigation Team підписали відповідну угоду. Раніше директор ХПГ Євген Захаров писав про особливості доведення геноциду, скоєного російськими військами після 24-го лютого 2022-го року.

Місце масового поховання в Ізюмі. © Pavlo Petrov / ДСНС [ізюм місце масового поховання воєнні злочини]

Місце масового поховання в Ізюмі. © Pavlo Petrov / ДСНС

Члени спільної слідчої групи з розслідування тяжких міжнародних злочинів в Україні (Joint Investigation Team, JIT) підписали угоду щодо розслідування не лише воєнних злочинів, але й злочину геноциду.

Про це повідомили у Міністерстві з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій.

До JIT входять Україна, Польща, Литва, Естонія, Латвія, Словаччина та Румунія. Її учасниками також є Євроюст і вперше у своїй історії — Офіс прокурора Міжнародного кримінального суду.

“Члени групи дійшли висновку, що з перших днів повномасштабного вторгнення стало очевидним, що масовість і системність воєнних злочинів, скоєних на тимчасово окупованих територіях України, має ознаки кампанії переслідування українців як національної групи. Зокрема, зафіксовано понад 19 тисяч випадків примусової депортації дітей”, — йдеться у повідомленні.

У Мінреінтеграції зазначили, що укладена угода сприятиме розслідуванню злочину геноциду в Україні та полегшить обмін доказами й інформацією. Щобільше міжнародні експерти посилять роботу JIT.

“Це важливий крок до виявлення і притягнення до відповідальності всіх причетних до цього жахливого злочину в Україні. Це потужний сигнал агресору про невідворотність покарання, адже міжнародна підтримка України тільки посилюється”, — наголосили в міністерстві.

Вже цього літа в Гаазі почне працювати Міжнародний центр з розслідування злочинів агресії Росії, де прокурори збиратимуть наявні докази. Адже, як говорила голова Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн, “Росія має відповісти перед судом за свої жахливі злочини”.

Щобільше, як раніше писала ХПГ, в Києві відкриють Офіс прокурора Міжнародного кримінального суду (МКС). Офіс дозволить команді МКС працювати за більш стабільних умов і довше перебувати в Україні. Крім цього, новостворений офіс буде мати достатній рівень захисту. Генпрокурор України Андрій Костін пояснював, що український офіс дозволить Міжнародному кримінальному суду ще інтенсивніше й ефективніше працювати в Україні й розслідувати ймовірні воєнні злочини, скоєні представниками РФ в Україні та проти українців.

Ще 26-го січня 2023-го року Парламентська асамблея Ради Європи (ПАРЄ) одноголосно проголосувала за створення спеціального міжнародного трибуналу. Тоді у відповідній резолюції було зазначено, що офіційна риторика РФ, яка виправдовує вторгнення в Україну і проведення так званого процесу “деукраїнізації”, “має ознаки публічного підбурювання до геноциду або геноцидні наміри знищити українську націю”.

Як наголошували в ГУР, численні перехоплення розмов військовослужбовців РФ, які розповідали про вчинені в Україні злочини, та зафіксовані на відео записи страт українських військовослужбовців вказували на цілеспрямований геноцид української нації.

Раніше директор Харківської правозахисної групи Євген Захаров та Тетяна Самодерженкова писали про геноцид, вчинений представниками Російської Федерації в Маріуполі. В інтерв’ю “Це було за Сталіна, це відбувається за Путіна” Євген Захаров детально розповідав про особливості доведення злочину геноциду.


Глобальною правозахисною ініціативою “Трибунал для Путіна” (T4P) станом на 18 квітня було зафіксовано щонайменше 37 312 злочинів, які могли бути скоєні представниками РФ. Це неостаточні цифри, адже реальна кількість деяких видів злочинів майже напевно суттєво вища за те, що можливо зафіксувати.

Правозахисна ініціатива T4P була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022-го року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України.

Матеріал підготовлено за підтримки DIGNITY — Данського інституту проти катувань, у межах проєкту “Здійснення правосуддя за міжнародні злочини в Україні”
 Поділитися