MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

За 13 днів серпня в ООН зафіксували 258 випадків загибелі або поранення мирних мешканців України

17.08.2023   
Марина Гарєєва
Тим часом у Центрі національного спротиву повідомили, що могли загинути понад 20 тисяч мешканців Горлівки, яких росіяни незаконно мобілізували й відправили на війну проти власної країни.

Наслідки удару по Запоріжжю 10 серпня. Фото: ЗОВА

Наслідки удару по Запоріжжю 10 серпня 2023-го. Фото: телеграм-канал Запорізької ОВА.

258 випадків за 13 днів 

Від початку серпня в ООН зафіксували 258 випадків загибелі або поранення цивільних в Україні

Ідеться про період з 1 до 13 серпня 2023 року. За цей час в Україні загинули 48 людей, зазнали поранень — 210.

Такі дані наведені в оприлюдненому звіті ООН.

За даними Управління Верховного комісара ООН з прав людини (УВКПЛ), за цей час у серпні загинули 23 чоловіки, 21 жінка, один хлопчик і одна дівчинка, а також двоє дорослих, стать яких ще не вдалося встановити.

Поранень зазнали 97 чоловіків, 57 жінок, шестеро хлопчиків, одна дівчинка, а також двоє дітей і 47 дорослих, стать яких поки не встановили.

У 83% цивільні діставали травми чи гинули на підконтрольній Україні території: мирні люди постраждали у 55 населених пунктах. У 17% мирні люди гинули й зазнавали поранень на тимчасово окупованих РФ територіях: у шести населених пунктах.

Причиною 98% поранень і смертей стала вибухова зброя з великою зоною ураження: через неї у серпні загинуло 47 цивільних і були поранені 205:

  • 207 таких випадків (коли загинуло 36 людей і було поранено 171 людину) сталися на підконтрольній Україні території.
  • 45 випадків (коли загинуло 11 людей і було поранено 34) сталися на окупованих РФ територіях, що перебувають під контролем російських збройних сил.

Інші 2% поранень і смертей припадають на міни й вибухонебезпечні пережитки війни, через які на підконтрольних Україні територіях загинула одна людина і були поранені п’ятеро.

Втрати серед цивільних від 24 лютого 2022-го року до 13 серпня 2023-го

Від початку повномасштабного російського вторгнення до 13 серпня 2023-го, моніторингова місія ООН зафіксувала 26 384 випадки загибелі чи поранення цивільних в Україні. З-поміж них: 9 444 людини загинули й 16 940 людей були поранені.

21 308 випадків (7 339 загиблих і 13 969 поранених) сталися на підконтрольній Україні території:

  • майже половина випадків (10 344) загибелі та поранення українців сталася в Донецькій та Луганських областях, де загинуло 4 205 цивільних і були поранені —6 139.
  • 10 964 випадки припадають на інші області України, де загинули 3 134 людини й були поранені — 7 830.

5 076 випадків (2 105 загиблих і 2 971 поранений) сталися на окупованих РФ територіях України, а саме

  • у Донецькій і Луганській областях: 3 457 випадків (загинула 771 людина, були поранені — 2 686);
  • в інших областях України 1 619 випадків (загинули 1 334 людини, були поранені — 285).

При цьому в ООН вчергове наголосили, що реальна кількість втрат серед цивільних осіб є значно вищою, адже інформація з деяких місць, де тривають інтенсивні бойові дії, надходить із запізненням, а чимало повідомлень з місць, звідки надходить інформація про втрати серед цивільних, чекає на підтвердження. Зокрема, це стосується Маріуполя, Лисичанська, Попасної та Сєвєродонецька — населених пунктів, звідки надходять повідомлення про численні випадки загибелі чи поранення цивільних.

Незаконно мобілізовані й убиті мешканці Горлівки

Окрім відвертих убивств мирного населення України, Російська Федерація провадить незаконну мобілізацію на окупованих територіях України й вбиває українців на війні проти власної держави.

Як повідомили у Центрі національного спротиву (ЦНС), вже загинуло понад 20 тисяч мешканців Горлівки, яких представники РФ незаконно мобілізували до російської армії.

Блокпост бойовиків невизнаної терористичної республіки “ДНР” на в’їзді в Горлівку, 14 грудня 2014 року. © Valeriy Sharifulin / TASS [горлівка блокпост терористична республіка]]

Блокпост бойовиків невизнаної терористичної республіки “ДНР” на в’їзді в Горлівку, 14 грудня 2014 року. © Valeriy Sharifulin / TASS

У ЦНС розповіли, що підконтрольна РФ окупаційна адміністрація Горлівки, що на Донеччині, поскаржилася в Москву через великі втрати серед мобілізованих мешканців міста.

Аби компенсувати втрати, російські окупанти готуються до нової хвилі мобілізації, що має відбутися на тимчасово окупованих територіях України, і вже формують списки чоловіків, кажуть у ЦНС. Відповідний план з мобілізації був представлений гауляйтером з Горлівки (про інших ставлеників Кремля, що незаконно порядкують на тимчасово окупованих територіях України, можна почитати у статті ХПГ).

“Проте у відповідь місцеві колаборанти поскаржились, що в місті зростає соціальна напруга, адже від початку повномасштабного вторгнення загинуло понад 20 тисяч мешканців міста, яких примусово мобілізували у 2022 році”, — поділився ЦНС наявною інформацією.

У ЦНС підкреслили, що з мешканців тимчасово окупованих територій росіяни формують передові загони, які посилають у бій проти українських оборонців:

“Росіянам вигідна смерть українців, незалежно від сторони, за яку вони воюють”, — переконані у Центрі національного спротиву.

Аби уникнути незадоволення власних громадян, які масово гинуть на злочинній війні проти суверенної країни, Росія сподівається збільшити темпи мобілізації саме на ТОТ. Таким чином російська влада сподівається “не виводити своє населення з трансу пропаганди й не втратити популярність війни”, вважають у ЦНС.

Передісторія 

Ще на початку цього року у ЦНС повідомляли, що “в Горлівці перед військкоматами [був] поставлений план мобілізувати 2 000 осіб”, а в місті зросла кількість патрулів.

У грудні 2022-го Центр стратегічних комунікацій StratCom Ukraine сповіщав, що в окупованій Горлівці почали видавати повістки жінкам, адже “значну частину чоловіків уже кинули на фронт”. Тоді військові навіть оприлюднювали фото такої повістки в офіційному телеграм-каналі. Детальніше про це можна прочитати у матеріалі Харківської правозахисної групи.

Повістка, яку російські окупанти вручили жінці в окупованій Горлівці. Оприлюднено СтратКом ЗСУ / AFU StratCom в телеграмі [незаконна мобілізація окупована Горлівка]]

Повістка, яку російські окупанти вручили жінці в окупованій Горлівці. Оприлюднено СтратКом ЗСУ / AFU StratCom в телеграмі

За нещодавньою інформацією, понад 40% військовополонених в Україні становлять мешканці окупованих частин Донеччини та Луганщини. За даними ГУР,  після повномасштабного вторгнення росіяни могли примусово мобілізувати від 55 до 60 тисяч чоловіків, що проживали на тимчасово окупованих територіях України.

“Власне кажучи, Росія не вважає мешканців Донеччини та Луганщини за людей, тому окупантам абсолютно все одно, закони не діють. Єдина реальна можливість [врятуватися й вижити] — одразу, за першої ж можливості, здатися у полон”, — радив представник Головного управління розвідки Міністерства оборони України Андрій Черняк. 

 Харківська правозахисна група писала про насильницьку мобілізацію й спецтаборивиправні колонії та вимагання коштів за відстрочку від мобілізації та інші утиски мирного населення на підконтрольних РФ територіях України, у тому числі й незаконний призов до лав російської армії в окупованому Криму

Нагадаємо, що відкрита, прихована й насильницька мобілізація, до якої вдається РФ на тимчасово окупованих територіях України, порушує міжнародне гуманітарне право, зокрема статтю 51 IV Женевської конвенції. Відповідно до неї, державі-окупанту заборонено примушувати цивільне населення окупованої території служити в збройних (або допоміжних) силах держави-окупанта. Будь-який тиск або пропаганда на користь добровільного вступу до армії також заборонені. Таким чином призов жителів ТОТ до лав загарбницької армії є воєнним злочином.

Глобальною правозахисною ініціативою “Трибунал для Путіна” (T4P) станом на 17 серпня було зафіксовано понад 48 тисяч злочинів, імовірно скоєних представниками РФ в Україні. Це неостаточні цифри: реальна кількість деяких видів злочинів майже напевно суттєво вища за те, що можливо зафіксувати.

Матеріал підготовлено за підтримки DIGNITY — Данського інституту проти катувань, у межах проєкту “Здійснення правосуддя за міжнародні злочини в Україні”
 Поділитися