MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Нарімана Джелялова незаконно етапували до російської тюрми

02.10.2023   
Марина Гарєєва
Окрім першого заступника голови Меджлісу, з тимчасово окупованого Криму також незаконно етапували Асана та Азіза Ахтемових. “Я навіть уявити не можу, як важко Наріману їхати з Криму, адже його любов до Батьківщини — невичерпна”, — написала дружина політв’язня Левіза Джелялова.

Світлина: “Кримська солідарність”

Світлина: “Кримська солідарність”

Нарімана Джелялова, першого заступника голови Меджлісу, насильно вивезли з тимчасово окупованого Криму. Його та інших фігурантів сфабрикованої справи — Асана та Азіза Ахтемових — незаконно етапували до російських в’язниць.

Про це у понеділок, 2 жовтня, повідомила дружина політв’язня Левіза Джелялова.

“Сьогодні Нарімана, Асана й Азіза насильно вивезли з Криму, етапувавши до [російських] в’язниць. Я навіть уявити не можу, як важко Наріману їхати з Криму, адже його любов до Батьківщини — вона невичерпна. Попри погрози, він один із тих, хто залишався і боровся за право вільно і чесно жити в Криму. Та, на жаль, [у Криму] інша реальність, де людські цінності, такі як правда, чесність, прагнення мирно жити й бути вільними, втратили свій сенс. Набагато простіше, маючи лише владу й силу, брехливо й ницо звинувачувати ні в чому не винних людей”, — написала пані Левіза на своїй фейсбук-сторінці.

Джелялова відмітила, що поки вони з рідними інших політв’язнів два роки боролися, аби полегшити умови утримання бранців, вона осягнула ступінь ницості тих, хто фабрикував справи проти кримських татар.  

“Підлістю завершились і останні кілька тижнів перебування Нарімана в СІЗО — перешкодою нашому з ним спілкуванню за допомогою листів і дзвінків, на які він мав право”, — зауважила дружина політв’язня. Пані Джелялова переконана, що цим правом знехтували виключно через особисті мотиви й переконання працівників слідчого ізолятора.

Попри підступність підконтрольної Кремлю окупаційної влади, Наріман Джелялов не сумнівається у тому, що його джерело сили та спокою — це його родина. Це політв’язень переказав дружині у розмові з адвокатом.

“Я зроблю все можливе, аби ця сила не вичерпалася, а, навпаки, зміцніла. Ми, як і раніше, разом пройдемо цей складний шлях, що випав на нашу долю. І, незважаючи ні на що, як би важко і боляче не було, ми сміятимемось і плакатимемо й будемо вище за цю брехню та бруд”, — написала дружина політв’язня. Пані Левіза анітрохи не сумнівається, що правда переможе, а її чоловік, так само як і Асан і Азіз Ахтемови, пройдуть усі випробування гідно, на відміну від тих людей, які незаконно запроторили кримських татар до в’язниці.

Окрім цього, пані Джелялова зауважила, що “під час останньої зустрічі з адвокатом Наріман просив передати щирі слова вдячності усім тим, хто увесь цей час допомагали, підтримували й підтримують його, хлопців та їхні сім’ї”.

Передісторія

У червні 2023-го Харківська правозахисна група писала, що Російська Федерація вчергове порушує права кримських політв’язнів на життя, здоров’я та надання медичної допомоги. Тоді першому заступнику голови Меджлісу Наріману Джелялову та активісту Асану Ахтемову гіршало у сімферопольському СІЗО-2. У Нарімана Джелялова набрякли стопи, він потерпав від варикозу на обох ногах, а в Асана Ахтемова загострився біль у спині.

Це відбувалося через те, що Наріману, Асану та іншим бранцям доводилося по 16 годин на день — з шостої ранку до десятої вечора — проводити в камерах на ногах, оскільки їм не дозволяли ані сідати, ані лягати на ліжко. Щобільше, кримським політв’язням не надавали необхідного лікування. Через ненадання медичної допомоги та неналежні умови утримання, їхні адвокати зверталися до адміністрації слідчого ізолятора. При цьому, згідно з Женевською конвенцією, ненадання медичної допомоги українським громадянам, яких РФ безпідставно утримує у в’язницях, прирівнюється до катувань і порушує невіднятне право на життя.

Читайте також: Лежати на ліжку можна не більше двох годин на день

ХПГ висвітлювала справу Нарімана Джелялова та Асана Ахтемова. Їх заарештували восени 2021-го, нібито тому, що вони були причетні до “диверсії” та пошкодили газогін у селі Перевальне. Незаконно заарештовані кримчани розповідали, що на них чинили тиск і катували ефесбівці. У червні 2023-го Голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров повідомляв, що працівники Сімферопольського СІЗО-2 побоюються застосовувати фізичне насильство до Нарімана Джелялова через його міжнародну популярність, проте катують Асана та Азіза Ахтемових. У травні 2023-го стало відомо, що після переведення до СІЗО-2 у Сімферополі росіяни відмовлялися видавати Наріману Джелялову його ліки проти болю у хребті.

СІЗО-2. Новий слідчий ізолятор у тимчасово окупованому Сімферополі.

СІЗО-2. Новий слідчий ізолятор у тимчасово окупованому Сімферополі.

Сумнозвісний слідчий ізолятор працює як СІЗО для громадян України, яких представники РФ викрали на тимчасово окупованих територіях. У ньому також тримали й частину українських військовополонених, розповідав адвокат Микола Полозов журналістам Крим.Реалії. За даними Полозова, цей ізолятор підконтрольний російській ФСБ. Щобільше, режим СІЗО-2 значно жорсткіший, ніж у сімферопольському СІЗО-1. “Цей режим якраз наближений до того режиму, в який періодично поміщають тих, хто відбуває покарання, — казав Полозов. — Це або штрафний ізолятор, або такий режим відбування покарання як в’язниця, де теж не дозволяють користуватися ліжком протягом дня, де водять, завівши руки за спину”. Адвокат також зазначав, що умови, в яких утримували Джелялова, не відповідали навіть російським нормативам щодо утримання людей, які не мають чинного вироку та не відбувають покарання. Дмитро Лубінець також наголошував, що заборона сідати або лягати на ліжко упродовж дня порушує правила внутрішнього розпорядку слідчих ізоляторів, затверджені наказом російського Мін’юсту. 

“У знущаннях з бранців російські окупанти не знають меж. Їм забороняють дивитися в очі співробітникам СІЗО, ще їх змушують вчити російський гімн. За непокору — карають. Змушують, наприклад, стояти в зігнутому положенні під кутом 90 градусів головою вниз і руками вгору за спиною. Або ув’язнені зазнають жорсткого морального чи психологічного тиску”, — розповідав Омбудсман. 

Правовий вимір

Як неодноразово наголошували правозахисники, переслідування осіб, які не є злочинцями з позиції українського законодавства, порушує статтю 7 Європейської конвенції з прав людини (покарання лише на підставі закону), адже за міжнародним гуманітарним правом Російська Федерація не має права застосовувати своє кримінальне законодавство на тимчасово окупованій території. Таким чином вивезення кримських політв’язнів на територію РФ є воєнним злочином. Відповідно до норм міжнародного гуманітарного права, навіть якщо особа скоїла кримінальне правопорушення на окупованій території, її мають судити саме на окупованій території, де особа й має відбувати покарання. Поза тим після незаконного вивезення Російська Федерація порушує норми утримання політв’язнів, не надає хворим фахової медичної допомоги та фактично вбиває людей.

Читайте також: Політв’язня Азамата Еюпова етапували з окупованого Криму до Челябінської області, попри 4 ішемічні інсульти

Нагадаємо, що у березні цього року Україна ухвалила перший вирок за депортацію кримчанина. Дарницький районний суд Києва заочно засудив до десяти років позбавлення волі так звану “суддю”, яка була причетна до депортації. Як повідомляла прокуратура АР Крим та міста Севастополя, вона “достеменно знала, що з 2014 року жителі Криму мають статус осіб, які перебувають під захистом міжнародного гуманітарного права. Всупереч цьому вона ухвалила рішення про випровадження громадянина України з території тимчасово окупованого півострова”. У прокуратурі підкреслювали, що вчинене є “серйозним порушенням вимог статті 49 Конвенції про захист цивільного населення 1949 року, що забороняє, незалежно від мотивів, здійснювати примусове індивідуальне чи масове переселення або депортацію осіб з окупованої території”.

Більше про безчинства РФ у Криму та сфабриковані “судові процеси” можна почитати у рубриках Право на справедливий судПолітика і права людиниПраво на життя

Матеріал підготовлено за підтримки DIGNITY — Данського інституту проти катувань, у межах проєкту “Здійснення правосуддя за міжнародні злочини в Україні”
 Поділитися