‘На реабілітацію’: 17 дітей з інвалідністю вивезли з тимчасово окупованої Донеччини під Москву
Росія продовжує викрадати українських дітей з тимчасово окупованих територій України.
Як повідомив Уповноважений з прав людини, дітей з інвалідністю, які мешкають на підконтрольних РФ територій Донецької області, вивезли на так звану “реабілітацію” до Росії.
“Цього разу 17 дітей із захворюваннями нервової системи та опорно-рухового апарату літаком російського Міноборони відправили до підмосковного реабілітаційного центру ‘Огоньок’”, — написав Дмитро Лубінець у своєму телеграм-каналі 22 січня.
Як повідомив Лубінець, за даними Росії, таким чином представники РФ вже встигли “оздоровити й реабілітувати” 150 українських дітей, які наразі проживають “у нових регіонах Росії” (так в Росії називають тимчасово окуповані території Херсонської, Запорізької, Донецької та Луганської областей України).
Уповноважений з прав людини наголосив, що “практика вивезення дітей України є не жестом доброї волі з метою допомогти, а стратегічно важливою програмою держави-агресора — коли під приводом надання медичної допомоги відбувається примусова паспортизація росіянами громадян України”. Омбудсман також нагадав, що обов’язковою умовою для лікування є наявність російського паспорта, який за наказом Путіна оформлюють за спрощеною процедурою.
“Таким чином під примусом відбувається нав’язування російського громадянства, що суперечить нормам міжнародного права”, — підкреслив Дмитро Лубінець.
Раніше Харківська правозахисна група писала, що на окупованих територіях Запорізької області росіяни не видавали ліки (зокрема інсулін), якщо в людини не було російського громадянства. У грудні минулого року Головне управління розвідки також повідомляло, що Кремль посилює репресії проти українців, які опинилися в російській окупації. У ГУР зазначали, що підконтрольні РФ нелегітимні адміністрації окупантів “створюють жахливі й нестерпні умови” для тих громадян України, які відмовляються отримувати російські паспорти. Зокрема, мешканцям тимчасово окупованих територій відмовляють у наданні медичної та соціальної допомоги, якщо люди мають українські паспорти. Ще на початку серпня 2023-го дослідники Єльського університету оприлюднили доповідь, присвячену примусовій паспортизації українців в російській окупації. Як наголошувала команда Conflict Observatory, Росія систематично вдається до примусу й намагається позбавити людей української ідентичності. “...Тактики [РФ] порушують міжнародне право, включно з забороною дискримінувати людей, які живуть в умовах окупації, за національною ознакою і примушувати їх присягати на вірність окупаційній владі, що, згідно з Гаазькою та Женевською конвенціями, є незаконним”, — зазначали дослідники, адже у статті 45 IV Конвенції про закони і звичаї війни на суходолі чітко вказано: “забороняється примушувати жителів окупованої території присягати на вірність державі-супротивнику”.
Загальний контекст
Нагадаємо, що, за даними команди Conflict Observatory, дослідників Лабораторії гуманітарних досліджень Єльської школи громадського здоров’я, з березня 2022-го по квітень 2023-го щонайменше 67 українських дітей відправили до трьох лікарень у Білорусі. Українських дітей нібито відправляли на “лікування” та “реабілітацію”. Харківська правозахисна група писала, що до злочинної депортації українських дітей причетна не лише верхівка РФ, а і самопроголошений Президент Білорусі Лукашенко. У липні минулого року депутати Європарламенту закликали Міжнародний кримінальний суд розглянути ордер на арешт Лукашенка.
Минулого року команда Conflict Observatory виявила мережу з щонайменше 43 закладів, розташованих на території РФ чи на тимчасово окупованих територіях України, у яких утримували (чи досі утримують) депортованих з України дітей. Крім того, дослідники ідентифікували два заклади, пов’язані з депортацією дітей-сиріт: психіатричну лікарню в окупованому Криму та сімейний центр у Московській області. Як зазначали дослідники, українських дітей найчастіше вивозили до Росії чи тимчасово окупованих територій України:
- для відвідування так званих “оздоровчих таборів”;
- у рамках так званої “евакуації з прифронтових територій”;
- у рамках “медичної евакуації”;
- для всиновлення або розміщення в прийомних російських родинах.
Наприкінці грудня 2023-го Харківська правозахисна група представила нове подання до Офісу Прокурора Міжнародного кримінального суду (МКС), яке стосувалося переміщення українських дітей на територію Російської Федерації. Подання “Насильницька передача дітей з України до Росії: геноцид” має на меті переконати Офіс Прокурора МКС, аби той перекваліфікував вже відкрите провадження зі статті восьмої Римського Статуту (“воєнні злочини”) на статтю шосту (“злочин геноциду”).
Більше про порушення прав дітей і вчинені представниками РФ і Білорусі злочини проти української малечі можна почитати у рубриці ХПГ — Права дітей.