MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Нацгвардійця РФ судитимуть за сексуальне насильство щодо викраденого чоловіка

27.03.2024   
Марина Гарєєва
За даними Офісу Генпрокурора, мирного чоловіка незаконно утримували в приміщенні захопленого ізолятора тимчасового тримання під час окупації Херсона. Аби врятувати чоловіка, його дружина сплатила 100 тисяч гривень російським окупантам.

Ілюстративне зображення / Flickr

Ілюстративне зображення / Flickr

Як встановили слідчі, обвинувачений — військовослужбовець російської Нацгвардії.

Він перебував в окупованому Херсоні з березня по жовтень 2022 року. У той час нацгвардієць нелегально ув’язнював цивільних у приміщенні захопленого ізолятора тимчасового тримання. “З людьми поводився із особливою жорстокістю, катував”, — кажуть в Офісі Генпрокурора.

За даними правоохоронців, у серпні 2022 року обвинувачений разом з іншими військовими російських Збройних сил ув’язнив місцевого мешканця в одній із камер ізолятора. Як наголосили в Офісі Генпрокурора, “після цього неодноразово тривали допити чоловіка, під час яких застосовували катування і сексуальне насильство”.

Наразі правоохоронці скерували до суду обвинувальний акт. Представнику РФ інкримінують жорстоке поводження з цивільним населенням (частина друга статті 28, частина перша статті 438 КК України). 

Підозрюваний Роман Попов

Хоча правоохоронці не оприлюднювали імені підозрюваного, 29 лютого 2024 року на сайті Офісу Генпрокурора опублікували підозру Роману Попову, 2000 року народження. Деталі підозри збігаються з деталями викладеної вище справи.  

За даними слідства, 13 серпня 2022 року Попов разом з трьома іншими російськими військовими схопив на вулиці Херсона місцевого жителя. Російські військові погрожували чоловіку вогнепальною зброєю, повалили обличчям на землю та побили. Зокрема підозрюваний Попов щонайменше 10 разів ударив чоловіка кулаками по ребрах.

Правоохоронці наголосили, що потерпілий не перебував у складі Збройних Сил чи інших збройних формувань України, не мав жодної зброї та не брав участі у бойових діях, тобто був захищений статтею 4 Женевської конвенції про захист цивільного населення під час війни.

Перебування в ізоляторі тимчасового тримання у Херсоні

Потім росіяни привезли постраждалого до захопленого ізолятора тимчасового тримання (сумнозвісного ІТТ №1), куди окупанти привозили й інших викрадених людей. В ізоляторі постраждалий провів 16 днів. Чоловік зміг вийти з ізолятора лише 29 серпня — після того, як його дружина заплатила російським окупантам. Аби врятувати чоловіка, жінка сплатила 100 тисяч гривень. При цьому російські військові не надали звільненому жодних документів щодо підстав його затримання та ув’язнення.

Раніше ми вже писали про підозри, винесені іншим військовослужбовцям Національної гвардії РФ, які разом з іншими особами з керівного складу збройних формувань, силових структур та органів окупаційної влади РФ захопили ізолятор тимчасового тримання №1 ГУНП в Херсонській області та облаштували в ізоляторі катівню. Правоохоронці вже встановили особи понад двохсот людей, яких росіяни утримували у захопленому ізоляторі та щодня катували. “Як за часів НКВС, з людей ‘вибивали’ зізнання в тому, чого вони не робили. Намагалися змусити до співпраці з окупаційною ‘владою’. Звинувачували у зв’язках з рухом опору та вимагали інформацію про Сили оборони України”, — ділився деталями Андрій Костін. У травні 2023-го Генпрокурор також сповіщав, що з березня до жовтня 2022 року у цьому ізоляторі росіяни закатували до смерті трьох людей, а шістьох примусово вивезли на тимчасово окуповані РФ території. 

Як зазначалося в підозрі, постраждалого чоловіка тримали “у виснажливих для людського організму антисанітарних умовах, непридатних для тривалого перебування”. Затриманому не давали нормально їсти та пити, він не міг прийняти душ, не мав засобів гігієни. “Потерпілий був вимушений спати на підлозі або не міг спати взагалі через крики чоловіків та жінок, яких щоночі катували”, — мовилося в тексті підозри. Крім цього, чоловіку постійно погрожували. Після того як він зазнавав фізичного насильства, йому не надавали медичної допомоги. Таким чином він перебував в умовах, які загрожували його життю та здоров’ю, проте не міг полишити місце, де його примусово утримували російські військові. Вчиняючи подібне, підозрюваний Попов та інші військові РФ порушили вимоги статті 147 Женевської конвенції про захист цивільного населення під час війни, значилося у підозрі.

Побиття, катування та сексуальне насильство

Росіяни нещадно били чоловіка під час допитів, аби дізнатися, де перебувають знайомі йому оборонці. Постраждалий отримав понад 100 ударів кулаками у спину, голову та сідниці. Крім цього, чоловіка катували електрошокером: “нанесли йому не менше сорока ударів електрошокером по правій та лівій частині тулуба над ребрами, а також по статевому органу”.

На десятий день незаконного утримання в ізоляторі до чоловіка застосували психологічне та фізичне насильство. Підозрюваний Попов та ще четверо російських військових, особи яких встановлюють слідчі, намагалися примусити затриманого надати інформацію про місцеперебування його знайомих із ЗСУ, поліції та Національного корпусу України. Коли російські військові не отримали бажаних відповідей на поставлені запитання, підозрюваний Попов “приєднав до статевого органу та пальців ноги потерпілого сталеві защібки, через які проходив електричний струм”. “Після цього Попов разом із трьома невстановленими військовими РФ силоміць тримали Потерпілого, щоби він не міг рухатися”, — повідомлялося в підозрі. У цей час інший російський військовий зґвалтував чоловіка кульковою ручкою. Представник РФ одночасно катував постраждалого: щонайменше 10 разів бив його ногами у сідниці.

У вересні минулого року Уповноважений Верховної Ради України з прав людини Дмитро Лубінець відмічав, що на тимчасово окупованих частинах Херсонської області російські військові скоїли найбільшу кількість злочинів сексуального характеру. Про раніше зафіксовані випадки сексуального насильства на Херсонщині та особливості цього воєнного злочину можна прочитати у статті Харківської правозахисної групи.

Загальний контекст 

Українські правоохоронці неодноразово наголошували, що після деокупації територій на Сході та Півдні України прослідковувалася чітка модель: усюди, де перебували російські Збройні сили, були зафіксовані випадки сексуального насильства. Це може виступати черговим доказом того, що військові ЗС РФ використовували сексуальне насильство як зброю для знищення української нації, та свідчити про злочин геноциду. За свідченнями людей, які пережили російську окупацію, подекуди російські командири самі віддавали накази про зґвалтування або потурали насильству, “надаючи своєрідні інструкції”: до прикладу, казали своїм підлеглим “розслабитися”, тим самим заохочуючи вчинення злочинів.

Як у вересні минулого року зазначав Генеральний прокурор України під час зустрічі зі Спеціальною доповідачкою ООН з питань катувань, докторкою Еліс Джил Едвардс, за останніми даними, близько 90% українських військовополонених пройшли через катування, зґвалтування, погрози сексуального насильства або інші форми жорстокого поводження. Андрій Костін наголошував, що Росія вибудувала розвинену систему тортур і жорстоко поводиться як з військовополоненими, так і з цивільними.

Детальніше про те, що відбувається з цивільними, яких ув’язнили представники РФ, і як українці зникають безвісти на окупованих Росією територіях, можна прочитати у матеріалі ХПГ.

 Поділитися