MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Росія створила ‘всепроникну атмосферу страху’ на ТОТ

25.03.2024   
Марина Гарєєва
РФ грубо порушує міжнародне гуманітарне право і нехтує правами людини у намаганнях зміцнити свій контроль. Як зауважив Верховний комісар ООН з прав людини Фолькер Тюрк, “дії Російської Федерації розірвали соціальну структуру спільнот і залишили людей в ізоляції, що мало серйозні і довготривалі наслідки для усього українського суспільства”.

Зруйнована Херсонщина, © Сергій Окунєв для ХПГ Destroyed Kherson Region, © Serhii Okuniev Разрушенная Херсонщина, © Сергей Окунев для ХПГ

Зруйнована Херсонщина, © Сергій Окунєв для ХПГ

Про це йдеться у новій доповіді Моніторингової місії ООН, присвяченій наслідкам повномасштабного вторгнення РФ. 

Автори доповіді опитали понад дві тисячі (2300) свідків і постраждалих. У доповіді перелічені заходи, до яких вдавалася Російська Федерація, аби нав’язати власну мову та громадянство, законодавчу та судову системи мешканцям тимчасово окупованих територій і запровадити російські навчальні програми для українських дітей. При цьому представники РФ паралельно знищували українські інституції, культуру та ідентичність.

В ООН наголосили: хоча спершу представники РФ переслідують тих, у кому вбачають загрозу безпеці, з часом тиск розповсюджується на усіх людей, які, на думку загарбників, можуть виступати проти окупаційного режиму. Російські військові свавільно затримують людей. Часто такі затримання супроводжують катування і жорстоке поводження. Також представники РФ вчиняють насильницькі зникнення.

Детальніше про катування та нелюдське поводження як організовану частину державної політики РФ — у статті ХПГ

Автори доповіді вчергове нагадали про примусову паспортизацію мешканців ТОТ, які відмовляються від ворожого громадянства. В ООН підтвердили, що українців, які не хочуть присягати на вірність державі-окупанту й отримувати російське громадянство, жорсткіше обмежували у пересуванні. Людям без російських паспортів також відмовляли у працевлаштуванні (коли йшлося про роботу в державному секторі), їх позбавляли доступу до послуг соціального захисту та системи охорони здоров’я.

Нагадаємо, що у статті 45 Конвенції про закони і звичаї війни на суходолі чітко зазначено: “забороняється примушувати жителів окупованої території присягати на вірність державі-супротивнику”. Раніше Харківська правозахисна група неодноразово писала про методи, до яких вдавалися представники РФ, аби паспортизувати мешканців тимчасово окупованих територій. Людей залякували та обіцяли вивезти у невідомому напрямку, літніх людей позбавляли пенсій, хворим не видавали необхідні ліки (зокрема інсулін) тощо. 

Крім цього, підконтрольна Кремлю окупаційна “влада”, що прагнула посіяти атмосферу страху та недовіри, підбурювала людей доносити одне на одного. Таким чином люди могли боятися навіть власних друзів і сусідів. На окупованих територіях суворо обмежували вільне пересування людей і придушували будь-які протести. Про свободу слову також не йшлося, представники РФ відімкнули українські інтернет мережі та мережі зв’язку, людей позбавили доступу до незалежних джерел новин, тож мешканці тимчасово окупованих територій фактично опинилися в ізоляції. В ООН також згадали про оселі та підприємства, які були розграбовані.  

У доповіді також окреслили ситуацію на територіях України, які були звільнені українськими оборонцями, зокрема ситуацію в Миколаєві та частинах Харківської та Херсонської областей України. Російське вторгнення та окупація травмували людей і залишили по собі зруйновані будинки та знищену інфраструктуру, міни та вибухонебезпечні предмети, розкрадені ресурси та зруйновану місцеву економіку.

Читайте також: ‘Гра в російську рулетку’, — староста села на Херсонщині про полон у окупантів

Своєю чергою діти, які потрапили до російської окупації, постраждали чи не найбільше. У багатьох школах вони були змушені навчатися за російськими програмами та підручниками, які виправдовували російську війну проти України. Ба більше, Російська Федерація залучала українських дітей до різних молодіжних рухів та гуртків, де нав’язувалося російське патріотичне виховання.

Детальніше про те, як Росія мілітаризує українських дітей і посилює діяльність “Юнармії” у Криму, можна прочитати у нашому нещодавньому матеріалі. Крім цього, як 23 березня повідомляв начальник Луганської ОВА Артем Лисогор, на тимчасово окупованих частинах Луганщини представники Слідчого комітету РФ агітують вихованців інтернатів вступати до профільних навчальних закладів РФ. За даними Центру національного спротиву (ЦНС), йдеться про академії у Москві, Санкт-Петербурзі та про філію, яка розташована у тимчасово окупованому Луганську. По завершенню навчання представники РФ обіцяють розподілити українських дітей у різні регіони Росії. Тобто спочатку росіяни вбили (закатували, або викрали) батьків підлітків, а потім запропонували їм “стати гестапівцями на службі режиму”, писали в Центрі нацспротиву. У ЦНС наголошували, що “це і є типова колоніальна політика геноциду, в якій ворог виховує яничар”.

Крім цього, автори доповіді розкритикували українську владу за “надто широке та нечітке положення” Кримінального кодексу щодо колабораціонізму. “Такі судові переслідування призводять до трагічних наслідків, коли деякі люди стають жертвами двічі: спочатку за російської окупації, а потім знову, коли їх переслідують за колабораціонізм”, — підкреслив Верховний комісар ООН з прав людини та закликав Україну переглянути підхід до таких справ.

В ООН вчергове закликали РФ негайно припинити збройний напад на Україну та відвести власні війська до міжнародно визнаних кордонів, згідно з відповідними резолюціями Генеральної Асамблеї ООН та нормами міжнародного права.

Матеріал підготовлено за підтримки DIGNITY — Данського інституту проти катувань, у межах проєкту “Здійснення правосуддя за міжнародні злочини в Україні”
 Поділитися