Через російський обстріл Чернігова вже загинули 18 людей
Удар по Чернігову 17 квітня
18 квітня у Чернігові оголосили Днем жалоби за загиблими внаслідок російських ракетних ударів 17 квітня.
О дев’ятій годині ранку 18 квітня очільник Чернігівської ОВА Вʼячеслав Чаус сповістив про завершення пошуково-рятувальної операції. Наразі відомо, що внаслідок російського обстрілу вже загинули 18 людей. Як зауважив очільник ОВА у своєму телеграм-каналі, на стаціонарному лікуванні перебувають 37 потерпілих. Постраждалим надають медичну допомогу у місцевих закладах охорони здоров’я.
Раніше у Державній службі України з надзвичайних ситуацій (ДСНС) повідомляли, що надзвичайники врятували з-під завалів трьох людей. У ДСНС також розповідали, що 58 постраждалих отримали психологічну допомогу, а працівники ДСНС вже вивезли 1580 тонн будівельного сміття.
Російські сили обстріляли Чернігів близько дев’ятої години ранку 17 квітня. Як сповіщав очільник Чернігівської ОВА, “ворог завдав три ракетних удари майже по центру міста”. Чаус також повідомляв журналістам “Суспільного”, що Росія атакувала Чернігів “Іскандерами”.
Як зазначали правоохоронці, через російський удар були пошкоджені об’єкти соціальної інфраструктури, будівля навчального закладу, лікарні та десятки житлових багатоповерхівок в одному з мікрорайонів міста.
“Я бачив чоловіка біля місця прильоту, він кричав, що всередині — його дружина… Не знаю, чи вона вижила. Мої колеги несли загиблого чоловіка, йому в ту мить хтось дзвонив, хтось хвилювався, розшукував…”, — казав волонтер Товариства Червоного Хреста в Україні Андрій Ященко журналістці платформи пам’яті “Меморіал: вбиті Росією”.
Як писав очільник МЗС Дмитро Кулеба у соцмережі Х, “ці невинні люди не були б вбиті чи поранені, якби Україна мала достатні можливості протиповітряної оборони”. “Три дні тому на Близькому Сході ми побачили, як виглядає надійний захист людських життів від ракет”, — зазначав посадовець.
В Офісі Генпрокурора повідомили, що внаслідок російського обстрілу Чернігова постраждали четверо дітей (віком від 13 до 17 років).
Компенсації постраждалим
Як розповів в.о. міського голови Чернігова Олександр Ломако журналістам “Суспільне Чернігів”, мешканці Чернігова, котрі зазнали травм через ракетний удар РФ 17 квітня, а також ті, в кого були пошкоджені оселі, упродовж трьох місяців можуть отримати 3 600 гривень.
Аби отримати ці кошти, з 14 години дня 18 квітня містяни можуть звернутися до Єдиного центру допомоги, розташованому в Міському палаці культури, та написати заяву на отримання фінансової допомоги, зауважив в.о. міського голови.
Як пояснив Олександр Ломако, аби оформити відповідну допомогу, при собі потрібно мати:
- паспорт громадянина України;
- ідентифікаційний код;
- документ, що підтверджує факт проживання за відповідною адресою;
- виписку про реквізити банківського рахунку.
Посадовець також зазначив, що пошкоджені оселі оглядатиме окрема комісія. Це потрібно для того, аби надалі люди мали змогу претендувати на участь у програмі “єВідновлення”. За словами пана Олександра, хоча зараз неможливо вдруге подаватися на “єВідновлення”, міська влада звертатиметься до Кабміну задля зміни порядку.
За даними в.о. мера міста, станом на ранок 18 квітня, внаслідок ракетного удару РФ у Чернігові були пошкоджені 28 будинків і 419 квартир.
Як повідомляли в поліції Чернігівської області, упродовж доби надійшло понад 300 заяв від чернігівців, чиї помешкання та майно були пошкоджені або зруйновані внаслідок російського удару. Слідчо-оперативні групи вже провели 304 огляди пошкоджених квартир і будівель, а також оглянули 62 авто, повідомляла поліція Чернігівщини в офіційному телеграм-каналі.
Правоохоронці зауважили, що “пункти прийому заяв потерпілих діють в будівлі Чернігівського райуправління поліції (вул. Старобілоуська, 4-а) та в розгорнутому наметі поліції, який розташований в парку за будівлею університету Чернігівська політехніка”. Крім цього, потерпілі можуть звернутися до найближчого наряду поліції чи зателефонувати на лінію 102.
Загальний контекст
Останнім часом РФ посилено атакує критичну інфраструктуру України та продовжує бити по цивільних об’єктах. За даними, оприлюдненими в черговому звіті Моніторингової місії ООН, у березні 2024 року в Україні постраждали 604 мирні людини: 126 людей були вбиті, 478 поранені. Це на 20% більше, ніж у лютому, наголошували в ООН. “Зростання кількості жертв з-поміж цивільного населення в березні відбулося переважно через атаки російських Збройних сил із застосуванням ракет і баражуючих боєприпасів по всій території України, а також через збільшення кількості повітряних бомбардувань поблизу лінії зіткнення. Щонайменше 57 дітей були вбиті або поранені в березні, що вдвічі більше, ніж у лютому. Ці жертви стали наслідком, зокрема, і збільшення використання керованих і некерованих авіабомб”, — зазначали в ООН. Крім цього, згідно з даними Моніторингової місії, у березні 2024 року масштабні та скоординовані атаки РФ зруйнували або пошкодили щонайменше 20 енергооб’єктів України. Це призвело до того, що мільйони людей, котрі мешкають як у великих містах, так і у сільській місцевості, були тимчасово позбавлені доступу до електроенергії, а в деяких районах було порушено водопостачання. Про наймасштабнішу за останній час атаку, що відбулася 22 березня, можна почитати у статті ХПГ.